Ulkona + 2 takarengas ei pyöri. Auto vm 2017

Opelistiekajavikakerta

Kirjoitin tälläisen viestin opelille:

Autossa on pari kertaa jäänyt oikea takarengas jumiin, kesällä ja syksyllä se on lähtenyt pyörimään n. metrin matkan ajon jälkeen.

Nyt maanantaina työpäivän jälkeen jätin auton pihalle.

Tiistaina yritin lähteä niin ei vaan lähde. Katsoin unohtuiko käsijarru päälle, ei ja junnasin eteen taakse n. 30 kertaa. Ei vaikutusta. Kaveri katsoi vieressä ettei oikea takapyörä pyöri.

Mietin jäätymistä, mutta säähistoria (kuvakaappaus liitteenä) näytti, että vahvasti plussan puolella koko ilta, yö ja aamu. Auto oli kotonani, Hki.

Soitto opel assistance, siellä epäiltiin kanssa jäätymistä ylimieliseen sävyyn. Hinaus auto paikalle jonka kuski teki samaa edes takaista liikettä. Ei vaikutusta. Sitten mietittiin hinausvaihtoehtoa, ja samaan aikaa kului kova pamaus. Sitten rengas pyöri.

Hinausauto mies suositteli ehdottomasti ajoa korjaamolle, tai turvallisuusyista viemistä itse hinaamalla korjaamoon.

Auto kävi delta-autossa ja kun he eivät löytäneet vikaa niin jouduin maksamaan pitkän väännön jälkeen 35 euroa???

Onko niin, että autolla ei voi ajaa jos lämpötila on alle 2?

Onko auto siis vain kesäkäyttöön?

5kk ajossa ollut auto niin kuulemma normaalia ettei voi ajaa jos on lämpötila lähellä nollaa??

Vaadin tuon summan 35eur täysimääräistä korvaamista!

Koko työpäivä meni perseelleen tuon asian hoidon vuoksi ja sitten vielä piti itse hakea delta autosta niittykummusta.

Nyt jännään laittavatko vielä hinausauton kulut mulle kun autossa ei kuulemma vikaa?

19

6763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollisestinäin

      Olisiko tuossa sähkötoiminen käsijarru, siis sellainen joka aktivoituu automaattisesti kun auto on paikoillaan tai virrat katkaistaan?

      Taitaa tuo olla vakiona jo suurimmassa osassa uusista autoista ja kokemuksesta voin kertoa kohdanneeni ihan samantyyppisiä ongelmia, tosin VAG-konsernin tuotteen kanssa.

      Todella ärsyttävä "varuste" Suomen sääoloissa!

    • Ikäväjuttu

      Ikävä vika ja delta-autolta normaalia toimintaa. Niittykummussa olisi ollut myös Länsiauto.

    • Opelistiekajavikakerta

      Kirjoitin vahingossa väärin tuon deltan. Kyseessä siis ole merkkihuolto länsi-auto.

      Käsijarru on ns. vanhan mallinen vedettävä.

      Delta on hoitanut asiat muiden autojen suhteen hyvin!

    • Adam_Opel_kusessa

      Ympyrä ja nuoli------------> siitä alkoi huoli

      • hyni

        Mitä tarkoitat tuolla?
        opelissa on ympyrä ja salama
        siitä alkaa elämä,ja vauhdin hurma.


    • RemonttiaTiedossa

      Jos autosi takerenkaan kohdalla ei ole ollut tallentavaa lämpömittausta, et voi olla 100% varma siitä etteikö lämpötila olisi käynyt pakkasen puolella. Lämpötila kun voi vaihdella aika merkittävästikin, riippuen havaintokohdasta.

      Seuraavan kerran nollakelin lähellä, jätät käsijarrun vetämättä, pysyy se auto siinä parkissa paikallaan ilman käsijarruakin. Toinen vaihtoehto on se, että uusit omaan laskuusi käsijarruvaijerit. Jos tuon jälkeen vielä käsijarru jää päälle, on niissä vaijereissa sellainen toteutus että laskevat kosteuden sisäänsä ja kun pakkanen tulee, ne jäätyvät.

      Autoilu on tällaista ja kun halvan auton ostaa, siinä ei ole kaikki tehty ihan vimpanpäälle. Voihan tietysti olla että vaijerissa on ollut vikaa jo uutena, mutta kun vika on pieni ja ilmenee vain siten että vaijeri jäätyy, se jää huollossakin huomaamatta.

      Aivan varmasti joudut maksamaan hinausauton.

    • pyörä_ja_rengas

      Aika väljä pitää renkaan olla vanteelle, jos se kerran siinä pyörähtelisi. Ilmeisesti ko. tapauksessa PYÖRÄ on jumissa?

    • Opelistiekajavikaker

      Ja huollossa vielä sanoivat, että käsijarrua pitää käyttää mahdollisimman paljon. Siksi sitä käytänkin. No myyn tämän mahdollisimman pian pois. Peugeotin ja Seatin kanssa ei ole ollut ongelmia.
      Ajattelin, että uusi auto kestää sen takuun ajan mutta ei..

      • toimar1

        Kyllä se on opelkin Peugeot
        ooppelia et saa uutena mistään enää
        kaikki on peugeotin valmistamia ja osat myös,
        jotka ei toimi.


    • Maanantaikappalem

      Näillä säillä mitä Helsingissä viime päivinä on ollut ei kyllä jäädy jarrut, eikä mitkään muutkaan. Ellet sitten ole jossain säätieteellisesti kylmimmässä kolkassa mitä Helsingissä on.. Tosin ma-ti yönä oli kovin lämmintä. Kyllä opelin pitäisi tuossa korvata kaikki vaiva.

    • vikojajoskuson

      Hankalia tuollaiset satunnaisesti päälle iskevät vikatilanteet. Sulla on kuitenkin takuunalainen auto niin minusta tuosta ei olisi pitänyt mitään veloittaa. Hinaus menee varmasti kaskovakuutuksen piikkiin jos sinulla sellainen on. Autossahan oli selkeästi sellainen vika että se oli pakko hinata korjaamolle.
      Itse käytän kässäriä aina ja ei ole ollut ongelmia. Suosittelen myös aika ajoin käyttämään jarruja maksimiteholla, eli vedät vaikka tyhjällä tien pätkällä liinat kii jostain 80 vauhdista. Jarrut joutuvat töihin ja herkistyvät.

    • vikojajoskuson

      Hankalia tuollaiset satunnaisesti päälle iskevät vikatilanteet. Sulla on kuitenkin takuunalainen auto niin minusta tuosta ei olisi pitänyt mitään veloittaa. Hinaus menee varmasti kaskovakuutuksen piikkiin jos sinulla sellainen on. Autossahan oli selkeästi sellainen vika että se oli pakko hinata korjaamolle.
      Itse käytän kässäriä aina ja ei ole ollut ongelmia. Suosittelen myös aika ajoin käyttämään jarruja maksimiteholla, eli vedät vaikka tyhjällä tien pätkällä liinat kii jostain 80 vauhdista. Jarrut joutuvat töihin ja herkistyvät.

    • opel.on.huisin.hyvä

      sama viesti oli eri palstalla mutta kyseessä olikin opel pakettiauto. En noteeraisi viestiä ollenkaan

    • luetunymmärtäminen

      Opel corsa van on pakettiauto

    • kutri1

      Jos autossa on takuu niin älä koskaan maksa mitään,
      Vaadi myös matkakulut korjaamolle viennistä.
      Ne on pakko maksaa,

    • tsantsipaarissa

      samasta corsien ongelmasta pakkasessa löytyy juttua ofc , ooppelin foorumilla

    • Ex-opeloijako

      Mulla juuri nyt 4 v. vanha Mokka. Viime keväänä sama juttu. Oikea takapyörä lähti kuitenkin toimimaan seuraavana päivänä ilman mitään korjauksia. Käsijarrukin toimi, mutta oli löysempi kuin aikaisemmin. Äsken määräaikaishuollossa pyysin tarkistamaan käsijarrun ja kehoittivat minua vaihtamaan käsijarruvaijerin. Hinta töineen €600,-!!! Alkuperäisosa. Autolla ajettu vain 68000 km. Taidanpa vaihtaa Turbon Subaruun..

    • Anonyymi

      opel corca jos rengas juuttuu kiinni lyö rautatangolla vanteeseen tai kuumenna toholla
      se on tyyppivika tv korian poika

    • Anonyymi

      Corsan käsijarruvaijeri tekee äkkimutkan yhdystukiakselin laakerointipisteen lähellä ja juuttuu mutkassa olevan muovipalikan uraan. Uran siivoaminen ja voitelu silikoonipitoisella rasvalla auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      323
      12014
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11127
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      267
      6473
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      240
      5278
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3747
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3568
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      54
      2581
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      111
      1901
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1864
    Aihe