Kirjoitin tälläisen viestin opelille:
Autossa on pari kertaa jäänyt oikea takarengas jumiin, kesällä ja syksyllä se on lähtenyt pyörimään n. metrin matkan ajon jälkeen.
Nyt maanantaina työpäivän jälkeen jätin auton pihalle.
Tiistaina yritin lähteä niin ei vaan lähde. Katsoin unohtuiko käsijarru päälle, ei ja junnasin eteen taakse n. 30 kertaa. Ei vaikutusta. Kaveri katsoi vieressä ettei oikea takapyörä pyöri.
Mietin jäätymistä, mutta säähistoria (kuvakaappaus liitteenä) näytti, että vahvasti plussan puolella koko ilta, yö ja aamu. Auto oli kotonani, Hki.
Soitto opel assistance, siellä epäiltiin kanssa jäätymistä ylimieliseen sävyyn. Hinaus auto paikalle jonka kuski teki samaa edes takaista liikettä. Ei vaikutusta. Sitten mietittiin hinausvaihtoehtoa, ja samaan aikaa kului kova pamaus. Sitten rengas pyöri.
Hinausauto mies suositteli ehdottomasti ajoa korjaamolle, tai turvallisuusyista viemistä itse hinaamalla korjaamoon.
Auto kävi delta-autossa ja kun he eivät löytäneet vikaa niin jouduin maksamaan pitkän väännön jälkeen 35 euroa???
Onko niin, että autolla ei voi ajaa jos lämpötila on alle 2?
Onko auto siis vain kesäkäyttöön?
5kk ajossa ollut auto niin kuulemma normaalia ettei voi ajaa jos on lämpötila lähellä nollaa??
Vaadin tuon summan 35eur täysimääräistä korvaamista!
Koko työpäivä meni perseelleen tuon asian hoidon vuoksi ja sitten vielä piti itse hakea delta autosta niittykummusta.
Nyt jännään laittavatko vielä hinausauton kulut mulle kun autossa ei kuulemma vikaa?
Ulkona + 2 takarengas ei pyöri. Auto vm 2017
19
3517
Vastaukset
- mahdollisestinäin
Olisiko tuossa sähkötoiminen käsijarru, siis sellainen joka aktivoituu automaattisesti kun auto on paikoillaan tai virrat katkaistaan?
Taitaa tuo olla vakiona jo suurimmassa osassa uusista autoista ja kokemuksesta voin kertoa kohdanneeni ihan samantyyppisiä ongelmia, tosin VAG-konsernin tuotteen kanssa.
Todella ärsyttävä "varuste" Suomen sääoloissa! - Ikäväjuttu
Ikävä vika ja delta-autolta normaalia toimintaa. Niittykummussa olisi ollut myös Länsiauto.
- Opelistiekajavikakerta
Kirjoitin vahingossa väärin tuon deltan. Kyseessä siis ole merkkihuolto länsi-auto.
Käsijarru on ns. vanhan mallinen vedettävä.
Delta on hoitanut asiat muiden autojen suhteen hyvin! - Adam_Opel_kusessa
Ympyrä ja nuoli------------> siitä alkoi huoli
- hyni
Mitä tarkoitat tuolla?
opelissa on ympyrä ja salama
siitä alkaa elämä,ja vauhdin hurma.
- RemonttiaTiedossa
Jos autosi takerenkaan kohdalla ei ole ollut tallentavaa lämpömittausta, et voi olla 100% varma siitä etteikö lämpötila olisi käynyt pakkasen puolella. Lämpötila kun voi vaihdella aika merkittävästikin, riippuen havaintokohdasta.
Seuraavan kerran nollakelin lähellä, jätät käsijarrun vetämättä, pysyy se auto siinä parkissa paikallaan ilman käsijarruakin. Toinen vaihtoehto on se, että uusit omaan laskuusi käsijarruvaijerit. Jos tuon jälkeen vielä käsijarru jää päälle, on niissä vaijereissa sellainen toteutus että laskevat kosteuden sisäänsä ja kun pakkanen tulee, ne jäätyvät.
Autoilu on tällaista ja kun halvan auton ostaa, siinä ei ole kaikki tehty ihan vimpanpäälle. Voihan tietysti olla että vaijerissa on ollut vikaa jo uutena, mutta kun vika on pieni ja ilmenee vain siten että vaijeri jäätyy, se jää huollossakin huomaamatta.
Aivan varmasti joudut maksamaan hinausauton. - pyörä_ja_rengas
Aika väljä pitää renkaan olla vanteelle, jos se kerran siinä pyörähtelisi. Ilmeisesti ko. tapauksessa PYÖRÄ on jumissa?
- Opelistiekajavikaker
Ja huollossa vielä sanoivat, että käsijarrua pitää käyttää mahdollisimman paljon. Siksi sitä käytänkin. No myyn tämän mahdollisimman pian pois. Peugeotin ja Seatin kanssa ei ole ollut ongelmia.
Ajattelin, että uusi auto kestää sen takuun ajan mutta ei..- toimar1
Kyllä se on opelkin Peugeot
ooppelia et saa uutena mistään enää
kaikki on peugeotin valmistamia ja osat myös,
jotka ei toimi.
- Maanantaikappalem
Näillä säillä mitä Helsingissä viime päivinä on ollut ei kyllä jäädy jarrut, eikä mitkään muutkaan. Ellet sitten ole jossain säätieteellisesti kylmimmässä kolkassa mitä Helsingissä on.. Tosin ma-ti yönä oli kovin lämmintä. Kyllä opelin pitäisi tuossa korvata kaikki vaiva.
- vikojajoskuson
Hankalia tuollaiset satunnaisesti päälle iskevät vikatilanteet. Sulla on kuitenkin takuunalainen auto niin minusta tuosta ei olisi pitänyt mitään veloittaa. Hinaus menee varmasti kaskovakuutuksen piikkiin jos sinulla sellainen on. Autossahan oli selkeästi sellainen vika että se oli pakko hinata korjaamolle.
Itse käytän kässäriä aina ja ei ole ollut ongelmia. Suosittelen myös aika ajoin käyttämään jarruja maksimiteholla, eli vedät vaikka tyhjällä tien pätkällä liinat kii jostain 80 vauhdista. Jarrut joutuvat töihin ja herkistyvät. - vikojajoskuson
Hankalia tuollaiset satunnaisesti päälle iskevät vikatilanteet. Sulla on kuitenkin takuunalainen auto niin minusta tuosta ei olisi pitänyt mitään veloittaa. Hinaus menee varmasti kaskovakuutuksen piikkiin jos sinulla sellainen on. Autossahan oli selkeästi sellainen vika että se oli pakko hinata korjaamolle.
Itse käytän kässäriä aina ja ei ole ollut ongelmia. Suosittelen myös aika ajoin käyttämään jarruja maksimiteholla, eli vedät vaikka tyhjällä tien pätkällä liinat kii jostain 80 vauhdista. Jarrut joutuvat töihin ja herkistyvät. - opel.on.huisin.hyvä
sama viesti oli eri palstalla mutta kyseessä olikin opel pakettiauto. En noteeraisi viestiä ollenkaan
- luetunymmärtäminen
Opel corsa van on pakettiauto
- kutri1
Jos autossa on takuu niin älä koskaan maksa mitään,
Vaadi myös matkakulut korjaamolle viennistä.
Ne on pakko maksaa, - tsantsipaarissa
samasta corsien ongelmasta pakkasessa löytyy juttua ofc , ooppelin foorumilla
- Ex-opeloijako
Mulla juuri nyt 4 v. vanha Mokka. Viime keväänä sama juttu. Oikea takapyörä lähti kuitenkin toimimaan seuraavana päivänä ilman mitään korjauksia. Käsijarrukin toimi, mutta oli löysempi kuin aikaisemmin. Äsken määräaikaishuollossa pyysin tarkistamaan käsijarrun ja kehoittivat minua vaihtamaan käsijarruvaijerin. Hinta töineen €600,-!!! Alkuperäisosa. Autolla ajettu vain 68000 km. Taidanpa vaihtaa Turbon Subaruun..
- Anonyymi
opel corca jos rengas juuttuu kiinni lyö rautatangolla vanteeseen tai kuumenna toholla
se on tyyppivika tv korian poika - Anonyymi
Corsan käsijarruvaijeri tekee äkkimutkan yhdystukiakselin laakerointipisteen lähellä ja juuttuu mutkassa olevan muovipalikan uraan. Uran siivoaminen ja voitelu silikoonipitoisella rasvalla auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra vaatii koko itärajaa kiinni, vihervasemmisto haukkoo henkeään
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010018060.html Upeaa, isänmaallista toimintaa Riikka Purralta. 70 vuotta vanhat ja4813176Koska olet viimeksi nähnyt
ihastuksesi? Siis ihan ollut samassa paikassa, ei mitään vilaukselta nopeasti ☺️ Ja kerro myös oletko mies vai nainen?1262372Suomen varapääministeri Riikka Purra ei tajua olevansa Venäjän hyödyllinen idiootti.
Vai tajuaako? Purran blogiteksti, jossa haukutaan niin "ääliöliberaalit" kuin "trollaava lehdistö" on juuri sellaista k5362138Ilmalämpöpumpun virrankulutus vrk:ssa,
-pakkasta n.12 astetta -sisäyksikkö säädetty 22 asteeseen (ilp) -omakotitalo öljylämmityksellä ,patterit termostaatilla1192049Venäjä lopettanut rajalle ihmisten tuomisen, Suomi sulkemassa silti rajansa
Venäjä on lopettanut toistaiseksi "turvapaikanhakijoiden" kuskaamisen Raja Joosepin avonaiselle Itärajan asemalle. Syynä1731876Pinja Sanaksenaho rehellisenä Selviytyjät viidakko-oloista: "Pieni shokki, että herranjumala ei..."
Ohhoh! Tubettaja Pinja Sanaksenaho joutui lähtemään Selviytyjät Suomi -kisasta, kun hänet äänestettiin ulos heimoneuvost121651- 631484
Tankkausasema
Haapajärveltä epäillysti 23.-24.11. välisenä yönä varastettu tankkausasema on löytynyt ja palautettu omistajalleen. Asia141249Fatima Diarra Suomen pakolaiskiintiö nostettava moninkertaiseksi
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010021408.html Hallitus on laskemassa Suomen pakolaiskiintiön 500 pakolaiseen vuod1751193- 431167