Eli niitä 30v sitten käytettyjä värinegatiivin pätkiä pitäisi saada digi muotoon.
Jokin skanneri mutta mikä?
Saisi nuoruuden muistoja katsoa kun itse kuvat on tuohoutunut.
negatiivista digikuvaksi?
8
1586
Vastaukset
Kirjastoissa voi skannailla noita, joten välttämättä ei kannata ostaa omaa. Toki, jos puhutaan tuhansista kuvista, niin voi olla hyvä hankkia.
- kewadg
Jos negoja on paljon ja/tai ne ovat ainoa skannattava, kunnollinen (hintaa huomattavasti enemmän kuin lidlissä) filmiskanneri hoitaa homman parhaiten.
Jos on muutakin skannattavaa ja negoja on vain kohtuullisesti, negatiivikiskolla varustettu tasoskanneri voi olla hyvä valinta. - Nikon_Kamera
Jos omistaa makro-optiikan jolla pääsee 1:1 kuvasuhteeseen (tai ainakin melkein), voi kuvat kopioida digijärkkärillä. Sitten kääntö posaksi ja pohjavärin, se oranssi, poisto jollain skriptillä.
- kuuuukkeli
Minulla vanha filmiskanneri ei enää toimi uusilla käyttöjärjestelmillä, joten tutkin kerran vastaavaa asiaa. Yksi vaihtoehto olisi 200-300 € maksava tasoskanneri, esim. Canon 9000 tai Epson V550 tai V600. Parasta laatua saisi varmaan Plustek Opticfilm 8200i -filmiskannerilla, mutta hinta on hiukan korkeampi ja se on vain yhden asian laite. Amerikkalaisilla sivuilla näkee PrimeFilm 7200 nimistä filmiskanneria, joka on hiukan halvempi ja jota joskus sai Euroopasta Reflecta-merkillä, mutta hintaero on niin pieni, että Plustek on varmaan parempi vaihtoehto.
Hyvä hankinta voisi olla myös VueScan softa, joka minulla oli vanhassa filmiskannerissa.
Kännykkään on myös saatavissa FilmLab niminen softa, joka korjaa negatiivin värit automaattisesti valopöydältä otetusta kuvasta. Nopea ja helppo, mutta laatu tuskin on kovin hyvä.Vanha skannerisi voi toimia Linuxissa. Itse olen ajatellut käyttää digikärkkäriä ja makroa. Kun kuvasta puhaltaa pölyt ja tarkentaa/säätää valotuksen niin kyllä siinäkin aikaa menee.
- EttäTälleen
Oli käytössä Nikonin filmiskanneri, mutta skannaus kesti kaikkine kommervenkkeineen 10 minuuttia per kuva. Digijärkkärillä kopiointi/reprous kesti 15 sek/kuva ja jälkikäsittely lightroomissa 30 sek/kuva. Ja laatu parempi. Että silleen.
10 minuuttia on kyllä tosi pitkään. Mitä olen kirjastossa skannannut, niin on kestänyt n. pari minuuttia per dia.
- sdjfksfkkfklsdk
Itse ostin Clas Ohlsonilta pari vuotta sitten diaskannerin n. 30 eurolla ja skannailin sillä meidän vanhoja negatiiveja. Saihan tuolla ainakin tällaiselle amatöörille kelvollisia digikuvia aikaan.
En edes tiedä millä tavalla kuvat olisivat voineet olla parempia jos olisin maksanut vaikka 300 euroa diaskannerista.
Sain tosin kaikki kuvat skannattua kun koneessa oli windows 8 ja 8.1 joten en edes tiedä toimiiko tuokaan enää nykyisen Windows 10:n alaisuudessa.
Mulla on myös HP:n Deskjet monitoimitulostin jossa on skanneri mutta sillä en saanut negatiiveja skannatuksi kunnolla. Gimpillä vaihdoin negatiivin sävyt positiivisiksi mutta silti värit olivat väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110881"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73603Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483