Eli niitä 30v sitten käytettyjä värinegatiivin pätkiä pitäisi saada digi muotoon.
Jokin skanneri mutta mikä?
Saisi nuoruuden muistoja katsoa kun itse kuvat on tuohoutunut.
negatiivista digikuvaksi?
8
1575
Vastaukset
Kirjastoissa voi skannailla noita, joten välttämättä ei kannata ostaa omaa. Toki, jos puhutaan tuhansista kuvista, niin voi olla hyvä hankkia.
- kewadg
Jos negoja on paljon ja/tai ne ovat ainoa skannattava, kunnollinen (hintaa huomattavasti enemmän kuin lidlissä) filmiskanneri hoitaa homman parhaiten.
Jos on muutakin skannattavaa ja negoja on vain kohtuullisesti, negatiivikiskolla varustettu tasoskanneri voi olla hyvä valinta. - Nikon_Kamera
Jos omistaa makro-optiikan jolla pääsee 1:1 kuvasuhteeseen (tai ainakin melkein), voi kuvat kopioida digijärkkärillä. Sitten kääntö posaksi ja pohjavärin, se oranssi, poisto jollain skriptillä.
- kuuuukkeli
Minulla vanha filmiskanneri ei enää toimi uusilla käyttöjärjestelmillä, joten tutkin kerran vastaavaa asiaa. Yksi vaihtoehto olisi 200-300 € maksava tasoskanneri, esim. Canon 9000 tai Epson V550 tai V600. Parasta laatua saisi varmaan Plustek Opticfilm 8200i -filmiskannerilla, mutta hinta on hiukan korkeampi ja se on vain yhden asian laite. Amerikkalaisilla sivuilla näkee PrimeFilm 7200 nimistä filmiskanneria, joka on hiukan halvempi ja jota joskus sai Euroopasta Reflecta-merkillä, mutta hintaero on niin pieni, että Plustek on varmaan parempi vaihtoehto.
Hyvä hankinta voisi olla myös VueScan softa, joka minulla oli vanhassa filmiskannerissa.
Kännykkään on myös saatavissa FilmLab niminen softa, joka korjaa negatiivin värit automaattisesti valopöydältä otetusta kuvasta. Nopea ja helppo, mutta laatu tuskin on kovin hyvä.Vanha skannerisi voi toimia Linuxissa. Itse olen ajatellut käyttää digikärkkäriä ja makroa. Kun kuvasta puhaltaa pölyt ja tarkentaa/säätää valotuksen niin kyllä siinäkin aikaa menee.
- EttäTälleen
Oli käytössä Nikonin filmiskanneri, mutta skannaus kesti kaikkine kommervenkkeineen 10 minuuttia per kuva. Digijärkkärillä kopiointi/reprous kesti 15 sek/kuva ja jälkikäsittely lightroomissa 30 sek/kuva. Ja laatu parempi. Että silleen.
10 minuuttia on kyllä tosi pitkään. Mitä olen kirjastossa skannannut, niin on kestänyt n. pari minuuttia per dia.
- sdjfksfkkfklsdk
Itse ostin Clas Ohlsonilta pari vuotta sitten diaskannerin n. 30 eurolla ja skannailin sillä meidän vanhoja negatiiveja. Saihan tuolla ainakin tällaiselle amatöörille kelvollisia digikuvia aikaan.
En edes tiedä millä tavalla kuvat olisivat voineet olla parempia jos olisin maksanut vaikka 300 euroa diaskannerista.
Sain tosin kaikki kuvat skannattua kun koneessa oli windows 8 ja 8.1 joten en edes tiedä toimiiko tuokaan enää nykyisen Windows 10:n alaisuudessa.
Mulla on myös HP:n Deskjet monitoimitulostin jossa on skanneri mutta sillä en saanut negatiiveja skannatuksi kunnolla. Gimpillä vaihdoin negatiivin sävyt positiivisiksi mutta silti värit olivat väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790