Ruoka maistuu kuin hevoselle

Raejocce

Uusperheessä arkiset asiat aiheuttavat hämmennyksen aiheita. Kotona asuva yli 20-vuotias poika ei ota itsenäistyäkseen. Kotona ei ole mitään merkkejä osallistumisesta pieniinkään askareisiin, roskien viestiin tms. Ei edes armeijan jälkeen.
Ruoka maistuu. Kun luulet tehneesi 3-4 kilosta muusia kahdelle päivälle, herää tämä metsäläisen lailla käyttäytyvä juniori kello seitsemän aamulla, lataa lautaselleen sellaisen annoksen, että muille perheenjäsenille jää varsin vähän jaettavaksi. Asiasta toki huomautan, mutta luulisi, että tuollaiset asiat ovat itsestäänselviä aikuiselle, aamulla syödään aamupalaa, leipää tms. Aivoissa tuntuva näläntunne tulee viiveellä, ja tällaiset hätäiset ruokailijat voivat syödä vaikka miten paljon, 15 min päästä tulee sitten kylläisyydentunne. Pieni, mutta toistuvana turhauttava asia minulle, joka perheen ruuat teen. Lapsi ei ole biologinen lapsi minulle, varmaan vaikuttaa asiaan.

2

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppu-Reino

      Et sä mun mutsi/faija oo , vittu sä mua määrää!!!

      Tää on sitä uusio / sateenkaari perheiden onnea, joten onnea vaan hei.

    • jääiaainrnväliin

      Siis nuori (kai työtön) mies, joka on jalkeilla 7.00 ? Uskoisko tuota? Opeta puuronkeitto kaverille ja syötte sitä sitten koko sakki. Puuro tekee hyvää vatsalle aamulla ihan enstex.

      Olen luullut, että kaikki nuoret nukkuvat puolille päivin, jos ei tarvi lähteä kouluun t. töihin tms. Oma lukiolainen teki niin. Kaveri sitten soitti hakevansa pelaamaan sählyä myöhään iltapäivällä. Aamupalaa ei tainnut syödä sille päivää eikä paljon muutenkaan. Armeija opetti syömään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11768
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5116
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe