12 hengen caravan porukka lähdössä Ylläkselle pääsiäisen aikoihin. Aikomuksemme on päivisin lasketella ja illat sekä yöt bilettää. Ylläs ykköseen pitäisi majoittua ja olis kiva tietää että onko siellä pääsiäisen aikoihin kovemmat hinnat?
Ylläs ykkönen
19
1161
Vastaukset
- Hintaheikki
Ylläs ykkösessä nousevat hinnat huimasti pääsiäisen aikoihin eli viikosta 12 viikkoon 14 hinnat ovat kauden korkeimmat. Suosittelenkin menemään sinne joko ennen viikkoa 12 tai viikon 14 jälkeen.
- Ykkösluokassa
Ylläs ykkönen on ykkönen myös hinnoissa ja kuten jo mainittu niin viikot 12.13 ja 14 ovat tulevana keväänä parasta sesonkia ja silloin myös alue on täyteen ahdettu.
- Hintasyöppö
Hinta laatusuhde ei todellakaan ole kohdallaan. Maksat itsesi kipeäksi ja saat siitä hyvästä ahtaan vaunupaikan, surkean ja aina täpötäyden saunan.
- Ylläs-ei-ykkönen
Lain mukaan pitäisi olla 4 metrin turvavälit, mutta kyllä siellä jotkut autot olivat niin lähekkäin että ei varmasti ollut.
- Kausipaikkalainen
Täällä Ykkös caravaanissa on tällä hetkellä sekasorto päällä sillä täällä on viranomaiset puuttuneet liian pieniin turvaväleihin. Joudutaan tod.näköisesti alueen kapasiteettiä pienentämään ja Hilkka on todella huolissaan tästä asiasta eli tulevalle sesongille saattaa olla tarjolla vähemmin paikkoja vierailijoille kuin ennen.
- Vierailija_75
Taitaa nyt kausipaikkalainen haluta vierailijat kokonaan alueelta pois kun tuollaista kirjoittelee. Ei täällä mitään sekasortoa päällä ole. On kyllä totta että sitä 4 metrin turvaväliä ei jokaisella vaunulla ole, mutta ei nyt sentään toistaiseksi viranomaiset vielä ole asiaan puuttuneet.
- veteraanivaunu
Viikot 12,13 ja 14 ovat täynnä.
- Ylläksenystävä
Osaako joku sanoa että onko siinä caravan alueen lähellä jotain hyvää yökerhoa?
- Ghettola
Mailan putikin vieressä on se uusi yökerho. Caravan alueelta 200 metrin päässä.
- Luistaako_suksi-enää
Pystyykö Ylläksellä vielä maaliskuussa hiihtelemään kun siinä on se järvi joka voi olla jo sula ja kaikki ladut lähtee juurikin järvelle.
- Riippuu_ilmoista
Jos ei kevät aurinko sulata lunta ja jäätä niin silloin pystyy vielä maaliskuussa hiihtelemään. Muistan yhden kevään kun maaliskuussa ei ollut enää mitään asia järvelle, koska vesi oli pinnassa.
- tulossaollaan
Mikäs tilanne siellä nyt on. Vieläkö on "sekasorto" päällä?
- Lapin-vitsaus
Ensinnäkin on sanottava että on oltava täys idiootti jos meinaa majoittua Ylläsykkös caravan alueelle. Alue on kuin löyhä muunnos matkaparkista jossa vaunut ovat vierivieressä ilman lain määräämiä turvavälejä. Paloturvallisuutta ei ole lainkaan huomioitu. Saunat ja huusit ovat jumalattoman ahtaat eikä muutenkaan huoltotilat ole nykyajan tasolla. Hinnat ovat aivan liian korkeita ja tuntuukin että hinta tulee siitä että ladut lähtevät pihasta ja bilemestat ovat lähellä.
Olisi oikeasti kiva kuulla mitä paikallinen palopäällikkö sanoisi turvaväleistä ja ihmetyttää miksi asiaan ei olla puututtu vaikka varmasti se on kyllä tiedossa. - makkaraperunat
Löytyykö Äkäslompolosta enää lainkaan grilliä?
Muistaakseni joskus ainakin sellainen siellä oli. - Äkäslömpölö
Yöeväs on mielestäni Äkäslompompolon ainut grilli ja se on avoinna muistaakseni puolestayöstä aamu kuuteen.
- Vieläkö_sielä
Mahtaakohan Henkka ja Jaana olla vielä alueella? Ainakin toissa vuonna savustivat kalaa siellä alueella ja heiltä sai ostaakkain sitä.
- Latupohjaa_ei
Tiistaina 6.3 hiihdimme Velhonkodalle Ylläksentien oikealta puolelta ns. sähkölinjaa pitkin kulkevaa latua ja se oli todellakin paha virhe. Surkeassa kunnossa koko matka Äkäslompolosta Velhonkodalle ja suosittelenkin hiihtämään kodalle metsälatua pitkin. Ei taida se "linjalatu" olla mikään hiihtäjien suosikki sillä reittikin muutettu Äköslompolon päästä ihan helvetin sekavalle alustalle. En suosittele ja sillä reitti osuudella meitä tuli vastaan tasan yksi hiihtäjä.
- Kuningas_hiihto
Ykkös carawan alueella ollaan ja komppaan edellisen kirjoittajan viestiin että tänään kun tulin Velhonkadalta sitä linjalatua pitkin niin edelleenkin latu surkeassa kunnossa. Tuntuu että kyseistä osuutta ei hoideta tai sitten joku huligaani tuhooa latuverkkoa siellä. Lisäksi se uusi reitti noin 2km osuus on tehty todellakin kuntohiihtäjiä ajatellen sillä Kuer tunturin rinteelle nouseva latuosuus on liian raaka tavalliselle sunnuntai hiihtäjälle.
- Saunassa_jutellaan
Vieläköhän siellä Ykkös caravan alueella käy niitä "saunahuijareita". Jättävät autonsa alueen ulkopuolelle ja käyvät saunassa. Alueellahan on käytössä ovikortit, mutta nämä saunahuijarit odottavat saunan oven edessä että joku tulee saunaan ja pujahtavat samalla itsekkin sisälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi103459Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi463138Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs462931Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo552779100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es522549Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks322126Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä522099Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581870- 451809
- 481612