Mistä saa kaatolupia ihmisille?

Kaatolupienhakija

Jos sudellekkin saa kaatolupia. Niin saako metsäsätäjillekkin kaatolupia, hehän ovat tappaneet susia? Kai niihin jonkun kaatoluvan saa kun ovat tappaneet noinkin harvinaisia eläimiä! Voisin aloittaa metsästyksen, vaikka heti kunhan saan ensimmäisen kaatoluvan metsätäjälle. :)

9

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taidat_olla

      henkisesti epävakaa henkilö, jolle ei aselupia tule myöntää missään tapauksessa.

    • Heh heh, minäpä en paljon lupia ole aneskellut, kun olen roppakaupalla "kaatanut" sorsastajatollojen akkoja. Tässä kun muuan vuosi sitten kiertelin maakuntia ja hikisiä syrjäseutuja maassamme keräten aineistoa Susianalyysia varten, niin tulihan siinä sivussa touhuttua muutakin. Joka talosta oli syksyllä pojat pusikossa homostelemassa ja juopottelemassa keskenään sorjajahdissa, viettämässä laatuaikaa poikien kanssa, heh heh. Noh, minä viihdytin emäntiä sillä välin. Kyllä tämmöinen fiksu ja katseenkestävä kaupunkilaisuros on kova sana perähikiällä. Naiset ulvoivat kuin sudet konsanaan nautinnosta.

      • Taitaa_olla

        susilyyyli palstan valvojanakin, kun heti kun pienikin kommentti sattuu omaan nilkkaan niin johan poistetaan.
        Muita saa kyllä törkeästi haukkua ja nimitellä.


      • Ulvoivat_varmasti

        kun kuolaleukainen stalkkeri käsi vatkaten tuijotti heitä pusikon kätköstä.
        Sitten kohta tulikin poliisi paikalle ...


    • Sexilogi

      Ja sitten heräsin housut märkänä

    • Ennakkopäätös

      Oikeuden ennakkopäätöksen mukaan metsästäjän "kaatoluvan" hinta on 80 päiväsakkoa, kunhan on kännissä ja ampuu vahingossa, kuten metsästyksessä usein tapahtuu...

      Joku voisi väittää, että saaliiseen nähden hinta on yläkantissa. Ei siis pidä haaskata ruutia näihinkään harakoihin.

      • No_kerrohan

        että montako niitä tapahtui vuonna 2017, kun kerran

        "kunhan on kännissä ja ampuu vahingossa, kuten metsästyksessä usein tapahtuu..."


    • 98yt39o8yhow3ho35h

      Kokeile Suomen riistakeskuksen sähköistä palvelua osoitteessa https://riistaweb.riista.fi/lupahakemus/

      Palvelu edellyttää tunnistautumista, joten melko pian hakemuksesi jättämisen jälkeen sinut mitä todennäköisimmin ohjataan asioimaan sellaisiin palveluihin, joiden tarpeessa oikeasti olet.

      -

    • Lumpperi

      Itseäni ainakin rentouttaa aina lähteä susia, ilveksiä plus muita jahtaamaan, kaadon jälkeen on mukava muisto hommattu. :)

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe