Kannattaako mun ees yrittää Kallion lukioon?

KäveleväKaktus

Onks mun mitää järkee ees yrittää hakea kallion lukioon?

Keskiarvo on mul 9,6, et se on hyväklä mallilla. Saan varmaa ne suositukset jos kysyn (toivottavasti) ja sen oman tekstinpätkän saan varmaa aika mallikkaaks. Mut se harrastuneisuus...oon siis harrastanu teatterii 4 ja puol vuotta (mut lopetin sen jo kauan sitten). Sielt teatterist sain kehuja käsikirjotuksesta, lavastuksesta ja muusta ideoinnista yms. En oo mitää näyttelijätyyppii ja siks ehkä lopetin sen teatterijutun. Täs välis varmaa mietitte et miks sit ees haluun sinne Kallion lukioon. No siis, ne suunnittelu ja muut sellaset ”lavan takana” tapahtuvat valmistelut kiinnostaa.

Sit kirjottaminen on sellanen luova juttu josta pidän, mut en läheskää niin paljo ku kaikist kuvaamataide höskist. Oon piirtäny ihan pienestä saakka ja kehityn jatkuvasti. Kuvis mul on ollu kymppi niin kauan ku muistan. (Ja joo. Mä aion hakee Torkkeliin, se on mun ykkösvaihtoehto. Kakkoseks laitan varmaa Ressun tai sen jonku medialukion emt. sit vast tän.)

Musiikkii en oo koskaan harrastanu, mut omistan kitaran ja oon pikkusen opettelemassa sen soittoo vapaa ajal mut siin en oikee edisty :,(

PS. Inspiroidun iha kaikesta koko ajan et ainakaa innostusta ei puutu...

Mut siis joo......niinku näätte mul tätä ohjattuu harrastuneisuutta ei oikee paljoo oo, ja tiiän aik varmasti et en oo tulos pääsee sisään. MUTTA kehtaanko mä ees laittaa sitä hakemusta? Koitan vaa pitää mielessä et ilmasutaito ei oo pelkkää näyttelemistä... joten oisko mul mahollisuus???

9

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KäveleväKaktus

      Hups, korjaan. Mun keskiarvo on 9,67 ja harrastan jo yhdeksättä vuotta aikidoa, mut se ny ei liitu ilmaisutaitoon mitenkää...(pitäiskö siihe harrastuneisuushöskää laittaa myös nää ei ilmaisutaitoon liittyvät harrastukset?)

    • älve

      Älä kehtaa hakea! Sitä omaa tekstinpätkää et ainakaan saa kovin mallikkaaksi, jos kirjallinen ilmaisu on parhaimmillaan tässä nähtyä tasoa.

      • KäveleväKaktus

        No totta on etten mitää pisteitä sais jos kirjottelisin tol taval... nyt oliki kyse vaa simppelistä nettipostauksesta, ei mistään kirjotelmasta. No jaa, ehkä se oli aika huono mainita siitä ”mallikkaasta” kirjottamis jutust jos en ees aikonu tehä tätä kunnolla...(mun moka)


    • asdfgjkl3edrfc

      Tietysti yrität jos se kiinnostaa eikä muut koulut tiputa sit top 5:destä! Ei se yrittäminen tapa

    • sörkan.sälli

      Eikös Kallion lukioon mene itseään taiteilijoina pitävät tyypit, jotka eivät pärjää normaalissa lukiossa, joissa pitäisi valmistua veronmaksajia.

    • 47849793

      Jos keskiarvo on 9,6, kannattaa valita Ressun ja SYK:in väliltä. Mietit siellä sitten kolme vuotta, rupeatko isona lääkäriksi vain lakimieheksi. Jos jossakin vaiheessa nuppi poksahtaa, alat sitten kaupata ruohoa niiden Kalliosta valmistuneiden kanssa.

    • Tämä0nKokemus

      Kallion lukio on olevinaan yksilöllinen, mutta kaikki ovat yksilöllisisä samalla tavalla. Vaatteet ovat samanlaisia, jotka eivät seuraa trendeja, mutta seuraavat Kallion lukion omia trendejä pilkulleen.

      Porukka on yksilöllisesti vegaanena, joka ikinen niin samalla tavalle ettei niitä toisistaan erota.

      Yhteishenki on klooneilla hyvä, niin kauan, kun et erotu porukasta.

      Jokainen ajattelee yksilöllisesti, itsenäisesti ja tiedostavasti, mutta ihan samalla tavalla.

      Kallio valmistaa taiteellsia epäkaupallisia vegaaniklooneja. Ne ovat aika harmittomia, mutta ei se porukka yhteiskuntaa kehitä kuin omissa puheissaan.

      Toisaalta, jos tuntuu omalta jutulta, niin mene sinne. Aivot narikkaan ja seuraa johtajaa.

      Jos haluat oppia itsenäiseen ajatteluun ja tähtäät korkealle, niin mieti vielä kerran....

    • Kallio99

      Onko kallio todella tuollainen? Itse haluaisin sinne, mutta en enää.

    • Rehtori-

      Ei riitä 9,6.Pitää olla 9.9 tai 10.
      Ehkä voin harkita ottamista jos 9,8.Muuten No deal.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45814
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11430
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11028
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9820
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8658
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6718
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3405
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3207
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3113
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2973
    Aihe