Toyota-autojen tulokset Euro NCAP-törmäystesteissä kertovat, että Toyota ei tingi myöskään turvallisuudesta laadun ja luotettavuuden lisäksi. Toyotat kuuluvat luonnollisesti turvallisimpaan, viiden tähden autojen ryhmään.
1. Euro NCAP-Testin mukaan Avensis on luokkansa turvallisin auto.
2. Uusi Toyota Auris on ensimmäinen C-segmentin auto, jolle on myönnetty uusimman 2013 törmäystestistandardin mukainen viiden tähden Euro NCAP -arvosana.
3. Uusi Toyota C-HR sai puolueettomassa Euro NCAP -turvallisuustestissä viisi tähteä. Auto sai erinomaiset arvosanat matkustajasuojan osalta ja erinomainen tulos saavutettiin myös turvavarusteissa.
4. Myös RAV4 on luokkansa ensimmäinen malli, joka saavutti vuonna 2013 voimaan tulleiden uusien kriteerien mukaiset viisi tähteä Euro NCAP -testistä.
5. Euro NCAP arvioi Toyota Verson vuoden 2010 turvallisimmaksi tila-autoksi.
6. Corolla on kuudes Toyota, joka on saavuttanut viisi tähteä ja ensimmäinen C-segmentin sedanmalli, joka sai 5 tähteä
7. Toyota Yaris saavutti Euro NCAP -törmäystestissä täyden viisi tähden yleisarvosanan matkustajien ja jalankulkijoiden turvallisuudesta.
Toyota on kolaritestien mukaan turvallisin auto
22
164
Vastaukset
- EikäPysyKaistalla
Paska auto Toyota kuitenkin saman n. Paskat ajo-ominaisuudet, huonot istuimet, järkyttävät rengasääniä ja yli tehostettu tunnoton ohjaus.
- PaineetRuosteestaKovat
Vai turvallisin, kaukana siitä. Nuo tulokset kertovat vain sen, että Toyota osaa suunnitella auton nykyistä kolaritestiä varten ja on asentanut siihen edullista elektroniikkaa jolla saa hyvin tähtiä, kuten nykyisessä systeemissä on tapana.
Noissa testeissä on aina se ongelma, että niillä ei pystytä simuloimaan kunnolla kuin tietynlaisia törmäyksiä ja todelliset kolarit ovat sellaisia vain harvoin. Hyvä tietysti on, että noita tehdään, etä pahimmat loukut ja flopit saadaan kiikkiin.- dfsdfsdfsdfsdf
asentanut elektroniikkaa............... no, johan on tarinaa.
- KunNeRuostuuJaPehmenee
dfsdfsdfsdfsdf kirjoitti:
asentanut elektroniikkaa............... no, johan on tarinaa.
Nykyään tuossa testissä painotetaan noita elektroniikan turvaihmeitä. Toyota on ollut oikeasti hieman pississä noitten anturien kanssa kun ne eivät toimi joka tilanteessa ja olosuhteessa, mutta tärkeitähän on että niillä saadaan sisätiloissa tehtävässä testissä yksi tähti lisää.
- ainaEiVoiOnnistuaHihii
Se pikkuinen Toyota kolme tähteä?
- Missäpäin
Missä päin maailmaa sitä on tuolloin menneisyydessä myyty? Kovin on vanha vuosiluku.
- nytOttaaSieluun
Ihan nykypäivänä jos jätetään maksamatta lisähintaa turvapaketista. Lisähintaisella paketill sai yhden tähden lisää.
- ToyotaPärjääPaperilla
Volvo on oikeasti turvallinen auto, myös oikeissa kolareissa ja kolaritilastoissa.
- kolmen_tähden_tohjo
Vallan erinomainen perässähiihtäjä on tohjo ollut tälläkin saralla
Previa, 4 tähteä 2003
Renault Scenic, 5 tähteä 2003
Urban Cruiser, 3 tähteä 2009
Renault Modus, 5 tähteä 2005
Aygo, 3 tähteä 2012
Fiat Punto, 5 tähteä 2005- Puntolle0
Sellaisia historillisia dokumenttejä:
Punto toissapäivänä 0 tähteä:
https://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/589914-tama-auto-sai-ensimmaista-kertaa-0-tahtea-kolaritestien-historiassa-yha-suosittu - elektroniikkahuijaus
Niin, koska malli on jo ikivanha malli, jota näköjään jossain yhä myydään halpana ns. kehitysmaaversiona. Senhän on aikapäiviä sitten korvannut mm. Suomen markkinoilla Grande Punto (GP) ja sen jälkeen ns. EVO, mutta tämä viimeksi mainittukin on jo oikeastaan vanhentunut käsiin. Mikä tekee orkkispuntosta lähinnä historic -sarjan vehkeen. Vaikka se taannoin olikin luokkansa kärkeä, törmäystestistä täydet 5 tähteä, kun tolloloota konttasi 3-4 tähden lukemissa saamaan aikaan.
Nykytestissä ei hyville pisteille enää pääse pelkällä korirakenteen turvallisuudella, vaan pitää olla VAKIONA iso kasa turvatyynyjä kaistavahdit yms. -> riisutut "kehitysmaamallit" eivät pärjää.
Ja kysehän on nimenomaan siitä, että aina testataan se malli, jonka arvoidaan suoriutuvan heikoimmin. Eli testissä on ilman turvatyynyjä oleva auto, jos missään päin maailmaa moista myydään. Vaikkei Suomeen tällaista olisi ikinä tuotu.
Mutta takaisin asiaan. Urpo Cruiseri oli upouusi malli eikä sitä oltu tarkotettu miksikään kehitysmaa-autoksi, vaan laatutietoisen Euroopan nuorisolle. Testi tehtiin 2009 jolloin arvosana annettiin törmäystestin eikä kaistavahtien ym. perusteella. Silti tulos jäi 3 tähteen eikä laatu muutoinkaan kelvannut eurooppalaisille = malli teki täydellisen mahalaskun. Samaa sarjaa kuin D4D pommikoneet ja MMT robottinylkytin - terot koittavat kieltää näitä olleen omassakaan.
Ihan samalla lailla olisi Urpo Cruiseri ja kaikki 2000-luvun alun tollolootat nollan tähden autoja, jos niitä uudelleen testattaisiin. Esim. Aygon tulos tipahti kolmeen tähteen jo 2012 testissä ja nykyvaatimuksilla tuolta lähtisi taas pari tähteä pois.
Minusta on hirveää huijausta jakaa NCAP pisteitä tollolootalle törmäysvahdeista yms. kun on jo yleisesti tiedossa, etteivät nämä vekottimet toimi kuin kauniilla kesäkelillä. Muun aikaa on tunnistimet huurussa ja jouluvalot mittaristossa. Kuten jopa tollolootapalstalla on jouduttu myöntämään.
Eikä ongelma ole mitenkään uusi. Esim. jossain TM talvitestissä tollolootan luistonesto sekosi täysin, kun autolla yritettiin peruuttaa liukkaaseen mäkeen. Luistonesto löi hädissään kaikki paikat lukkoon eikä autolla päässyt sen jälkee eteen eikä taakse ennen kuin se oli "buutattu" irrottamalla akku hetkeksi!
- Huipputurvallisia
Nykyisin Suomessa myynnissä olevat Toyotat ovat huipputurvallisia ja viiden tähsden autoja:
https://www.toyota.fi/toyota/ymparisto-teknologia/turvallisuus/euro-ncap.json- AurelArmel
Näin on. Kaikki näyttää olevan törmäystestien huipputuloksia.
https://www.euroncap.com/en/results/toyota/avensis/20854
https://www.euroncap.com/en/results/toyota/c-hr/26309
https://www.euroncap.com/en/results/toyota/yaris/29484
https://www.euroncap.com/en/results/toyota/corolla/8893
https://www.euroncap.com/en/results/toyota/auris/8892 - kolmeTähteäJihuu
Ayco unohtui, ihan vahingossako?
- petteripunakuonoinen
Nyt petteriä ottaa pattiin kun Toyotan mahdille ei voi muuta kuin valittaa ja inistä. Olisiko hermo jo kireällä?
- eriOsaAlueArviot
Hihii, vai mahti? No johan heitit hauskan jutun, tuolle voidaankin nauraa kaikki joulunpyhät.
No katso noita uusia testejä tarkemmin, niin ei se Toyota ole sen parempi kuin suurin osa, taitaa olla jopa keskiverto.
- kovinNoloaTeroltaHi
Hauskoja nämä Toyota uskovaiset. Heti kun löytyy jotain kelpouutista, niin tartutaan siihen kuin viimeiseen oljenkorteen ja kas kun Toyota onkin hyvä. Tosin ei ne vieläkään menesty missään autoilun tärkeimmissä osa-alueissa, kuten mukavuus ja ajettavuus jne....
- ÄläValehtele
Toyota on turvallisin.
- ajakaa.hiljaa
Toyotalla ei ehdi koskaan ensimmäisenä kolaripaikalle.
- Harminpaikkataas
Niin noh! Näkyi olevan kaikilla viisi tähteä, että sellainen " keskiverto ja oljenkorsi" Niin ja kaikki vielä huijaamatta ja kusettamatta.
- Toyota_laatu
Toyota on testatusti turvallinen.
https://www.youtube.com/watch?v=IeB3HnKmBNs- JuusoHortta
Onhan se turvallisuustesti tuokin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865