Minullekko tanskandokki

pikkutanskalainen

Suunnitelmissa olisi ehkä parin vuoden kuluttua hankkia itselle oma tanskandokki. Kirjat ja netti selattu useamminkin kerran läpi, mutta nyt kaipaisin ihan dokkien omistajien kokemuksia kyseisestä rodusta. Miten arki sujuu , koulutettavuus/miellyttäisen halu ja onko jotain tullut itselle yllätyksenä, kun otit pennun. Sana on vapaa :)

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RumatOtukset

      Ruma ja tyhmä koira sopii sinulle. Voitte syödä samasta kupista.

    • HarlekiiniOtto

      Kirjoitetaan muuten Tanskandoggi.
      Mut joo,Otto,harlekiini väriltään nyt 7w, tuli pentuna meille hyvin ystävällinen hiljainen ja mukava,ruokahalu yllätti nyt täys ikäisenä mättää n.20 LITRAA märkämuonaa kuivanappuloita muutama kilo....Ja silti tosi sutjakka ei ylimäärä kiloja.Miinuspuolet kun 90kg karvaturri yrittää ängetä syliin. Mutta muuten mitä ihanin rotu.

    • munkokemusjawinkit

      Kuolaa, on nuorena riehakas, ja joskus koostaan johtuen vaarallisenkin vauhdikas.
      Ja tärkeintä, tarvii kunnon koulutuksen.Ei pysy kevyen/heikon ihmisen käsissä ilman kuonopantaa, jos riistaa/vieraan koiran näkee, vie heikomman mennessään.
      Iän myötä kyllä rauhoittuu.
      Mutta tärkeintä on kouluttaa jo nuorena, ja totuttaa vieraisiin ihmisiin ja kaikenkokoisiin koiriin.Pentukoulutukset ja citykävelyt on hyväksi jo nuorena, jotta ei tule ongelmia suurena, nuorena ja voimakkaana.
      Kun valitsee pentua, kannattaa kiinnittää vanhempien terveyden lisäksi huomiota vanhempien ja pennun luonteeseen.Pentu ei saa olla arka.Ja vanhemmat, ainakin narttu nähtävä, ja sen oltava vieraiden siliteltävissä.Ei kannata koskaan ottaa aran emon pentua, eikä arkaa pentua.Pennun on iloisena tultava moikaamaan heti vieraita ihmisiä, ei saa arastella, eikä epäröidä.
      Iloisesta, rohkeasta ja leikkisästä pennusta, tulee tervepäinen reipas aikuinen koira.
      Näyttelyt on hyvä paikka käydä rotuun tutustumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      236
      15169
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10136
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7089
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4786
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1576
    Aihe