Miten saada hoitohevonen?

Joku_eläinhullu

Oon 17v tyttö. Kävin 6.- ja 8.-luokilla ratsastustunneilla. Nyt en ole pariin vuoteen harrastanut ratsastusta. Olen ihan ok ratsastaja. En mitään kilpailutasoa. En osaa laittaa suitsia tai satulaa kovin hyvin enkä muutenkaan ole mikään ammattilainen hevosen hoidossa. Haluaisin kuitenkin hankkia itselleni hoitohevosen. En vain tiedä onko se mahdollista näiden edellä mainittujen asioiden takia. Entä pitäisikö mun alkaa käydä taas ratsastustunneilla saadakseni hoitohevosen. Ratsastustunnit ei oikein houkuttele, koska musta on kivempaa ratsastaa vapaasti oman pään mukaan. Lisäksi mua mietityttää, että alanko olla jo liian vanha tällaiseen.

12

3520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks_tallityttö_vaanxd

      Itse sain hoitohevosen kun vain kysyin ratsastuksen opettajalta onko minun mahdollista saada hoitohevonen, sillä en itsekään ollut koskaan laittanut suitsia ja kerran olin laittanut satulan avustuksella. Edes kavioita en osannut putsata. Opettajani sanoi että tottakai voin saada, sillä siinähän juuri oppii kun saa hoitaa hevosta ja kyllä hän voi sitten auttaa, jos tunnille menevä ratsastajakaan ei osaa varustaa hevosta. Mutta jos et ratsasta millään tunnilla niin kannattaa katsoa lähimmän tallin nettisivuja, että koska talli on auki ja milloin sen henkilökuntaa voisi nähdä siellä. Sitten vain rohkeasti kysymään, olisiko vapaita hoitohevosia tai poneja. Jotkut tallit ottavat vaikka ei olisi tallin asiakas, mutta esim. meidän tallilla asiakkaat ovat etusijalla. Voit myös viedä jonkun tallin ilmoitustaululle lapun, että tahtoisit hoitohevosen, luetella asioita mitä osaat ja mitä et ja laittaa vaikka puhelin numeron tai sähköpostin niin voisit päästä myös yksityishevosen hoitajaksi (todennäköisyys siihen on kuitenkin hyvin pieni, mielummin menisin vain kysymään suoraa tallin omistajalta).
      Kannattaa kyllä käydä ratsastuskoulun tunneilla, sillä silloin voit ostaa vanhempana oman hevosen jolloin voit ratsastaa oman pään mukaan. Voit myös käydä yksityistunneilla ja ehdottaa opettajallesi mitä tahtoisit tehdä. Se on tosin yleensä hieman kalliimpaa, mutta sen arvoista, eikö? :) Ja et tietenkään ole liian vanha, ei heppailulla ole ikärajaa!
      Toivottavasti tästä oli apua ja pääset hevosen (tai ponin) hoitajaksi. Meidän tallilla ainakin on "pulaa" hoitajista tai meillä oikeastaan on tallityttöjä, eli sovitaan jokin päivä jolloin mennään auttamaan tunnilla ja hoitamaan ketä vaan heppaa. Mutta en usko että asut täällä päin tai voihan sekin olla mahdollista :D Mutta joo onnea matkaan ja mee vaan rohkeasti kysymään :) Kirjoita toki myös tännekin kuinka kävi ja saitko hoitohevosta/ponia :)

      • Joku_eläinhullu

        Kiitos vastauksesta. Meen todennäköisesti keväällä kysymään. Voisin mä ehkä joillain tunneillakin käydä, kun ei oo kuitenkaan pitkään aikaan tullut ratsastettua.


      • Yks_tallityttö_vaanxd

        Mene ihmeessä, tunneilla on oikeasti kivaa ainakim jos saa oman lempihevosen, vaikka sen hoitsun ;)xd


    • jokutyyppii

      Oletko jo käynyt kysymässä? :D Vai luetko näitä ees enää, ootko jo unohtanu koko keskustelun xd

      • Joku_eläinhullu

        En oo vielä mennyt. Oon kyllä jo löytänyt tallin joka saattaisi kiinnostaa. Meen kysymään sitten vähän keväämmällä, kun ei tarvi miettiä koululujuttuja enää niin paljoa.


      • Miss19

        Niin, tiiäks sää mihin sä meet mää ainakin meen turkuun päi? Siis ei oo pakko vastata.


      • Miss19

        Mut kiinostai siis tietää.


    • Yks_tallityttö_vaanxd

      Minä täällä taas siis toi eka vastaaja xd
      Mutta siis suosittelen että meet kysymään sitten kun ilmat oikeesti lämpenee, koska talvella ja kylmillä säillä varpaat jäätyy, sormet jäätyy, kaikki jäätyy 😂 Ja sit kans et jos et uskalla kasvotusten kysyä (et vaikka tunne tallin omistajaa) nii kannattaa laittaa viestiä/sähköpostia ym. koska sitte pystyt miettii tarkasti mitä sanot ja kuinka sanot tai sitten että mietir tarkkaan miten sanot jos meet kasvotusten kysymään xdd
      Mutta onnea 😆

    • Anonyymi

      Aion ite ainaki kysyä Saanko hoito hevosen. Koska mun kolmas kesä Kirstinän tilalla alkaa niin haluisin hoito hepan. Mutta en tiiä uskallanko. 😊Koska Tintti on ollu tosi kiva ja mukava niin aattelin kysyä niin sanokaa miten kysyisin🥺

      • Anonyymi

        Moi itekki oon käyny kirstinän tilalla ja ketä aattelin hoitaa. Itekki kysyin ku kolmas kesä alko mutten saanu😐
        T:Eevi


      • Anonyymi

        Itse soittaisin koska Anna-Kaisan talolle ei vissiin saa menmä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse soittaisin koska Anna-Kaisan talolle ei vissiin saa menmä

        Ööm en tiiä.
        Varmaan
        Saanko hoito hepan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      541
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe