Aamulehdessä kerrotaan, että se kiistää terrorismin.
Ihan vaan huvin vuoksi ja ihmisten kiusaksi Allahin palvoja puukotti nuoren äidin, joka vauvansa kanssa oli kauppaan menossa.
Turun puukottajan mielentilaa tutkitaan,
16
105
Vastaukset
- poispois
Vielä hullumpaa, saavat elinikäisen hoidon kalliissa psykiatrisessa sairaalassa. Miksi pitää tutkia, takaisin kotiinsa vaan oman maansa lakien mukaan tuomittavaksi. Ei se ollut Suomen kansalainen edes. Mutta saahan huippukalliit juristit ja lääkärit taas töitä ja yhteiskunta maksaa.
- Niiiiin-
- ensi jouluna voidaan jo kai olla selvillä tutkimusten tuloksista, ja sitten alkaa se hoito....
- Terroriteon.jälkeen
sellaisen tehnyt voi sanoa, ettei se terroriteko ollut.
Terroriteon jälkeen
tiukasti turvamiesten ympäröimät
valtionjohtajat
julistavat kansalle, että
"ei saa antaa pelolle valtaa"
( Tekstari Kymen Sanomissa 22.8.2017. ) - Terroriteojälkeen
sellaisen tehnyt voi sanoa, ettei se terroriteko ollut.
Terroriteon jälkeen
tiukasti turvamiesten ympäröimät
valtionjohtajat
julistavat kansalle, että
"ei saa antaa pelolle valtaa"
( Tekstari Kymen Sanomissa 22.8.2017. )- Meillä.muilla.ei.ole
Meillä muilla ei ole turvamiehiä. Ne on poistettava päättäjiltäkin!
- Aloitukseen
Meillä muilla ei ole turvamiehiä. Ne on poistettava päättäjiltäkin!
Koskaan ennen ei ole ollut näin huonoa hallitusta Suomessa!- Kerros.mulle
Minkälaisen hallituksen arvelet olevan seuraavan jota pääset haukkumaan.
Suurta surua on tunnettava siitä tavasta, jolla palstalla asioita käsitellään.
Onhan karmeaa, että nuori nainen ja äiti tapetaan. Maailmalla ja Suomessakin on asioita, paljon tärkeämpienkin, tulla esille.- Vauva-jää-ilman-äitiään
Tarkoitatko, että suomalaiset eivät saa edes puhua?
Vaikka meille mitä terroritekja tehtäisiin, suu vain kiinnikö!
Sehän on julmaa,
sillä tavalla tehdään ihminen hulluksi.
Tuossa asemassa
olemme olleet 1100-luvulta 1900-luvulle.
Matokin parkaisee, kun sitä poljetaan! - kuin.hyeena
Ette kai oikeassa kahvipöytäkeskustelussa tuo kaikkein julmempia puheenaiheita esille? säästämättä kenenkään tunteita edes Joulunpyhinä!
Sitä kutsutaan kyllä sensaatioilla mässäilemiseksi, revitellen joka yksityiskohtaa sumeilematta hyh hyh raatelumielessä! - mesurevat
Taas siinä olet palstalaisia komentelemassa, jopa siitä miten pitää suhtautua terroristimurhaajaan. Kohdista sinä ruune viha sinne minne se kuuluu, terrorismiin ja tappamiseen äläkä meihin palstalaisiin jotka emme voi tuollaisia hirmutöitä ymmärtää . Mikä velvollisuus tuollaista hirviötä on täällä Suomessa elättää ja rahaa haaskata tutkimisiin. Suomi on pilattu,pelko on tullut.
- Joulunsanomaa
mesurevat kirjoitti:
Taas siinä olet palstalaisia komentelemassa, jopa siitä miten pitää suhtautua terroristimurhaajaan. Kohdista sinä ruune viha sinne minne se kuuluu, terrorismiin ja tappamiseen äläkä meihin palstalaisiin jotka emme voi tuollaisia hirmutöitä ymmärtää . Mikä velvollisuus tuollaista hirviötä on täällä Suomessa elättää ja rahaa haaskata tutkimisiin. Suomi on pilattu,pelko on tullut.
En ole ruune, vaan eräs palstalainen, joka kauan on ihmetellyt sitä ainesta joka niin mieluusti on pesiytynyt suomi24 ikäpästalle.
Ainesta, joka ottaa pureskeltavaksi 1000 vuoden takaisia mieltään painavia epäoikeudenmukaisia?
Tulee kysyneeksi, mitä on sinulle tapahtunut elämässäsi, kun niin täynnä kyltymätöntä vihaa? Hellittäisit,,,,, ja
Anna edes Joulun rakkauden sanoman täyttää sydämesi ❤️ - Hyi.kamalaa.tyyppiä
Tuon # Joulusanomaa # hajun tuntee jo tavoistaan
aina omahyväistä omaehtoista yritysttä nujertaa toinen
kuka milloinkin. - Eimeilläoleturvamiehiä
Taas siinä on palstalaisia komentelemassa, jopa siitä miten pitää suhtautua terroristimurhaajaan. Ja kohdista sinä ruune viha sinne minne se kuuluu, terrorismiin ja tappamiseen äläkä meihin palstalaisiin jotka emme voi tuollaisia hirmutöitä ymmärtää . Mikä velvollisuus tuollaista hirviötä on täällä Suomessa elättää ja rahaa haaskata tutkimisiin. Suomi on pilattu,pelko on tullut.
- Sylvia_häkissään
"Entisaikojen säveltäjien sanoitukset ovat ns vertauskuvallisia, ei siis eläinrääkkäys aiheisia. Topelius tutkija on osoittanut että Topelius tarkoitti tuohon aikaan polittista kuvausta ja häkkilintu tarkoittaa venäjän alla kärsivää Suomea. Eli ks laulu onkin hyvin isänmaallinen jopa isänmaallisempi kuin Finlandia."
"Vertauskuvallisia sanoituksia tehtiin siis säveltäjien toimesta tuohon aikaan koska suoraan sanomisesta menetti päänsä. Asia vastaa samaa nykyaikana myös jos sanot erimielisyytesi esim maahanmuuttopolitiikasta."
"Juuri tuon vuoksi laulua on hyvä laulaa. Laulun sanoma muistuttaa meitä sorrettujen kohtalosta. Jospa voisimme osaltamme toimia ja edesauttaa ettei nyt häkissään sirkuttajia tulisi enempää ja taistelisimme heidän oikeuksien puolesta. Minä ajattelen näin."
- Vauva-jää-ilman-äitiään
kirjoitti:
Tarkoitatko, että suomalaiset eivät saa edes puhua?
Vaikka meille mitä terroritekja tehtäisiin, suu vain kiinnikö!
Sehän on julmaa,
sillä tavalla tehdään ihminen hulluksi.
Tuossa asemassa
olemme olleet 1100-luvulta 1900-luvulle.
Matokin parkaisee, kun sitä poljetaan!
- -
Jos kielletään puhumasta, tulee hirmuteko yöllä uniin.
Puhuminen auttaa purkamaan asian pois mutta se vaatii ymmärtäväisen kuulijan.
Hirmuteoista, jotka kansaamme kohtaa, pitää voida puhua ääneen.
Ja ilmaisunvapaus onkin perustuslaissa määrätty.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a616531Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2094971Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,544466Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K953733Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732921Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662737Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1072556Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621907Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2541791Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä411629