10/100 LAN ???

Jos koneessa ilmoitetaan olevan 10/100 LAN niin kyseessä ilmeisesti on verkkokortti(?), mutta onnistuuko sen kytkentä nykyiseen ADSL-modeemiin. Nyt modeemista menee johto tietokoneen Ethernet-verkkokorttiin jossa RJ-45 liitäntä.
3192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

selvennäs hieman...
"mutta onnistuuko sen kytkentä nykyiseen ADSL-modeemiin. Nyt modeemista menee johto tietokoneen Ethernet-verkkokorttiin jossa RJ-45 liitäntä" eli kysyt onnistuuko kytkentä joka on jo kytketty?

Äänestä
  • Jos hankin uuden koneen, kannettavan, jossa ilmoitetaan liitännät mm. 10/100 LAN niin onnistuuko tuon RJ-45 piuhan kytkentä tuohon ? Eli onko LAN=RJ-45. Yksinkertaisesti siis askarruttaa kysymys voiko ADSL modeemin kytkeä uuteen koneeseen ilman lisälaitehankintoja.

    Äänestä

  • amatööri kirjoitti:

    Jos hankin uuden koneen, kannettavan, jossa ilmoitetaan liitännät mm. 10/100 LAN niin onnistuuko tuon RJ-45 piuhan kytkentä tuohon ? Eli onko LAN=RJ-45. Yksinkertaisesti siis askarruttaa kysymys voiko ADSL modeemin kytkeä uuteen koneeseen ilman lisälaitehankintoja.

    johto sopii reikään.
    Nykyään on koneissa vakiona LAN, eli anna mennä vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


amatööri kirjoitti:

Jos koneessa ilmoitetaan olevan 10/100 LAN niin kyseessä ilmeisesti on verkkokortti(?), mutta onnistuuko sen kytkentä nykyiseen ADSL-modeemiin. Nyt modeemista menee johto tietokoneen Ethernet-verkkokorttiin jossa RJ-45 liitäntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu