Palvelinta ei löytynyt

Päivitin vanhan ThinkPadin Ubuntun 12.04:sta 14.04:een. Joku virheilmoitus tuli lopussa mutta muuten näyttäisi onnistuneen. Paitsi että ei saa yhteyttä nettiin, vaan tulee otsikon ilmoitus. Kone on wifi-yhteydessä modemiin ja ilmoittaa kyllä wifi-yhteyden olevan muodostettu. Mikä avuksi?
12196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tee vaikka uusi asennus puhtaalta pöydältä. Ubuntulla ja johdannaisillaanhan se on erinomaisen helppoa, reilusti alle tunnin homma.

Tämän jälkeen ei sinun tarvitse muuta kuin muodostaa wifi-yhteys uudelleen asennetulla systeemillä.

Äänestä

Kiitos tiedosta! Löysin Ubuntu Suomen sivuilta osoitteen, josta uuden asennuksen voi ladata, mutta en löytänyt ohjetta, miten ladatun tiedoston voi siirtää muistitikulle tai dvd:lle.

Äänestä
  • Poltat .iso-imagen normaalin tapaan DVD:lle, tai sitten asiaan tarkoitetulla ohjelmalla teet .iso-imagesta käynnistyvän muistitikun.

    Täältäkin löytyy ohjeita asiaan, kun vain pläräät keskusteluja, tai teet haun.

    Äänestä

Arvailua. Voisiko kyse olla vastavasta Wifi-bugista kuin Ubuntu Matessa (16.04 LTS) saattaa ilmetä?

- https://ubuntu-mate.community/t/ubuntu-mate-16-04-lts-common-problems-known-bugs-workarounds/8340

Mikähän on Linuxia paljon käyttävillä systeemin yleisin päivitystapa, up date vai kokonaan uudelleen asennus. Toisinaan saa lukea, että ilman kokonaan uudelleen asennusta saattaa ilmetä joitakin murheita, mutta ei toki automaattisesti.

1Äänestä
  • Uudelleen asennus ubuntuilla on niin nopea ja helppo ja varma homma että muuta en ole viitsinyt yrittääkään

    Äänestä

todennäköisesti sinulla on siinä ohjelmia joilta puutuu lähdesertifikaatti.
Näinollen niiden palvelinten päivitystiedot ei toimi.
Paina ok jatka tai mikä siinä sit onkin.

Tätä ongelmaa ei tule, jos käyttää onjelmavalikoiman asennuksia tai snap paketteja.
tai muistaa laittaa päättellä asennetuihin myös sertifikkatin päivityksiä varten.

1Äänestä

  • Olet asentanut siihen jonkun ohjeman mutta et sen release.key päivitystietoja.

    Tästä seuraa kuvaamasi herja päivityksessä ohjelmisto päivittimellä!
    OK siihen ja se päivittää normaalisti, mutta tietysti ilman tietoja oleva jää päivittymättä!

    sudo apt-get uptade

    ei herjaa, mutta sekään niitä päivitä.

    Äänestä

Rebootia ja wifin uudellen yhdistämistä kokeilisin.

Äänestä
  • Höpönhöpöö...
    Siihen on asennettu joku komansien ohjelma josta puuttuu "release.key", jossa on päivitytiedot!

    Äänestä

  • SELVÄ-SYY-ON kirjoitti:

    Höpönhöpöö...
    Siihen on asennettu joku komansien ohjelma josta puuttuu "release.key", jossa on päivitytiedot!

    Ongelman voi poistaa kun laitta varmenteisiin sen ohjelman release.key
    Tai poistaa kyseinen ohjelma. ja mahdollisesti asentaa uudestaan asennuksena jossa on päivitys tiedot mukana.

    Pääteasennus ei aina niitä tuo.
    Siksi olisi fiksu käyttää ubuntua oikein, ohjelmavalikoimasta tai dep ja snap paketeilla.
    Jolloin kaikki tulee kohdalleen.

    Äänestä

  • SELVÄ-SYY-ON kirjoitti:

    Höpönhöpöö...
    Siihen on asennettu joku komansien ohjelma josta puuttuu "release.key", jossa on päivitytiedot!

    Ei kait pakettilähteen virhe koko nettiin vaikuta. Pakettilähteen virheilmoitus on eri kuin "Palvelinta ei löytynyt", joka on tuttu selaimen ilmoitus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PankThidT60 kirjoitti:

Päivitin vanhan ThinkPadin Ubuntun 12.04:sta 14.04:een. Joku virheilmoitus tuli lopussa mutta muuten näyttäisi onnistuneen. Paitsi että ei saa yhteyttä nettiin, vaan tulee otsikon ilmoitus. Kone on wifi-yhteydessä modemiin ja ilmoittaa kyllä wifi-yhteyden olevan muodostettu. Mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu