Mites äiti ja lapsi mahtavat pärjätä tässä maassa? Thaimaassa oltu jo kahdestaan eikä siellä ollut mitään ongelmia :)
12 v lapsen kanssa matkaan
Äitijalapsi
7723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvin pärjäätte.Ei tule olemaan minkäänlaisia ongelmia.
Tiesitkö, että hotellialueelta ei suositella poistumaan ainakaan kovin pitkälle juuri näitten pummien takia, Gambia on muslimimaa ja siellä nainen ei ole arvoasteikossa kovin korkealla,varsinkaan vaaleaihoinen.
Cape point ihan hirveä paikka, missään voinut olla rauhassa kun näitä häiriköitä oli joka puolella, lasten kanssa uskaltanu lähtee ees kävelylle, sitten kun heti kävivät tyttäreeni käsiksi jo heti hotellin ulkopuolella,
Vajakit jakavat itseään Gambiassa ja paikalliset luulee et kaikki on horoja.
Ei ne paikalliset olekaan väärässä ainakaan suominaisten suhteen.
H..vetin hyvä vastakommentti!Toi että joku paikallinen kävis turistiin käsiksi ja vielä lapseen.Ja nimenomaan hotellin ulkopuolella on turvallista.Häiriköitä?Sä taidat olla aika juntti oikeesti...Miten sua häirittiin?
Tän pvn iltasanomissa erittäin asiallinen juttu Gambiasta,millanen maa se on.Lukekaa.
Pakko kommentoida.. Siis ihan normaalisti voit mennä 12v lapsen kanssa Gambiaan niinkuin mihin tahansa maahan. Varmasti pärjäätte kunhan itse pidät huolta lapsestasi. Ei ole mitään pelättävää. Hyvää matkaa!
Olimme joulun perheen kanssa Gambiassa. Minulla pojat 16 v. Ja 18v. jotka päivisin kulkivat siellä jopa keskenään, vaikka eka kertaa siellä lomalla olimme ja hieman syrjäisemmän alueen (Kotun alueen Sunset Beach) hotellissa asuttiin .. Iltaisin (pimeän aikaan) en heitä keskenään olisi päästänyt (varulta) .. mutta valoisan aikaan en mitään vaaraa keskenäänkään liikkumisessa nähnyt (vaikka "liian huolehtiva äiti"poikien mielestä olenkin). Kiinnostuneita "kyselijöitä" pojat oli seurakseen saaneet, mutta he eivät olleet edes tyrkyttäneet palvelujaan pojille (siis rahan saannin toivossa).
Useammassa maassa ollaan reissattu perheen kesken ja koin, että yhtä turvallista siellä oli niinkuin muuallakin ..
Rohkeesti vaan liikkeelle, järki mukana ja jämäkkä asenne, niin ei Teillä hätää!Mukavaa lomaa Teille!