Eli, pari kymppimetristä venettä aiemmin omistaneina, on nyt haussa "viimeinen" kelluva kesämökki.
Hintakatto 60,000€
Mietitty akselivedolla olevaa venettä, jossa pystyy nukkumaan 2 teiniä ja 2 aikuista.
Sea-Ray 345, Bayliner 3218, tai vastaavanlainen malli on mietinnässä.
Eli vaatimuksina: flybridge (ei ihan pakko), kaksi nukkumasijaa, sekä erillinen aterio, vesi-wc, ei "portaita", vapaata avotilaa illanistujaisiin, ajotila kokonaan sisällä.
Kertokaa suosituksia ja mielipiteitänne, kiitos.
Perhevene 2+2 hlö
17
1719
Vastaukset
- konsultttti
Onhan noita myytävänä. Tuon hintaluokan veneen ostoa ehkä kannattaisi miettiä keski-euroopan markkinoiden hintatason tarkistamista. Et rajannut veneen ikää joten siellä alkaa olla jo tosi paljon ajettuja moottoreita tuossa hintahaarukassa, eli moottorien kuntoon kannattaa kuluttaa aikaa ja ajatuksia.
Bayliner 3288
https://www.nettivene.com/moottorivene/bayliner/669690
tresfjord 303 ultra
https://www.nettivene.com/moottorivene/tresfjord/692361
storebro 34 baltic
https://www.nettivene.com/moottorivene/storebro/624359
carver 32 aft
https://www.nettivene.com/moottorivene/carver/604329
sea ray 34
https://www.nettivene.com/moottorivene/sea-ray/629173- Mistä.näitä
Meinaakko ettei ole aloittaja Nettiveneestä katsellut ;)
- sieltä.näitä
Mistä.näitä kirjoitti:
Meinaakko ettei ole aloittaja Nettiveneestä katsellut ;)
meinaan.
- Miten.nämä.oikein
sieltä.näitä kirjoitti:
meinaan.
Ei kai nettiveneestä hölmöläisiä sentään? Eiköhän sentään aloittaja sieltä ole veneet tsekannut. Listassasi ei ole kuin Bayliner ja Carver aloittajan vaatikuset täyttäviä.
Aika heikosti olet siis ymmärtänyt asian.
Mitä tarkoitat " . . . sekä erillinen aterio, vesi-wc, ei "portaita", vapaata avotilaa illanistujaisiin, ajotila kokonaan sisällä" ?
- Noubudjet
Xo vene ois hyvä
- noistalinkeistä
Kaikissa jo läpimätä kone ja turbo. Teetä remppa ennen laskua, niin on parempi mieli, kun ei tarvii heti nykäistä satamaan ja ylös.
Väittäisin että kaikki noista menee huollot tehtynä viellä vuosia - että siltä pohjalta, mutta aloittajan vaatimuksia ei täytä noista kuin Bayliner ja Carver, kuten tuossa joku mainitsikin.
Aloittajalle; tajusin muuten myös sen "erillisen aterionkin" ;D , siis kaksi erillista makuukajuttaa.
- teinitOnperseestä
Voiko 60 000€ saada "kelluvan kesämökin" 35 000€ hirsimökki paketti 15 000€ ponttoni ja 10 000€ perämoottorit, kiuas, jääkaapit ja aurinkosähköt.
Ihan realistinen, mutta kunnon venettä ei vielä tuolla rahalla saa... - FrankZane
Toi 60 000 €;n budjetti asettaa kyllä haasteita, jos mielii hyväkuntoisen ja noi vaatimukset täyttävän veneen löytää !!
- RobbyRobinsson
Mites tämä ??
https://www.nettivene.com/moottorivene/sun-cruiser/707045Tuo on kyllä todellakin ahdas, ja siinä on sisäperäkoneet. Aloittajalla vaatimukset käsittääkseni akseliveto. Lisäksi tuolla kyllä ahdistaa kahden aikuisen ja teinien matkaveneenä.
- Kuutavajälli
Sea_Ray kirjoitti:
Tuo on kyllä todellakin ahdas, ja siinä on sisäperäkoneet. Aloittajalla vaatimukset käsittääkseni akseliveto. Lisäksi tuolla kyllä ahdistaa kahden aikuisen ja teinien matkaveneenä.
Miten niin ahdas.. 3.5 m. Leveyttäkin?
Kuutavajälli kirjoitti:
Miten niin ahdas.. 3.5 m. Leveyttäkin?
Mataluus siinä vaivaa WC;ssä ja makuutilojen "pukeutumisosissa". Muutenkin neljälle aikuiskokoiselle alkaa muutaman päivän oleskelu ahdistaa. Tutustuttiin tuollaiseen aika tarkoin, kun oltiin vaihtamassa isompaan.
- OlevAnnus
Ihan huippu : )
https://www.nettivene.com/moottorivene/omavalmiste/691137- Ruman_näköinen
Voi kun joku olis keskittynyt heti alkujaan tuohon ulkonäköön yhtäpaljon kuin sisustukseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens753174Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1372800- 1892707
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2062362Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1271797Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta401468Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul1781458Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581209- 861022
Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll187975