Unohdin ilmoittautua riparille

ripari2341

Oon 8lk poika, ja olisin ens vuonna menossa riparille, jos siis en ois unohtanu hakea sinne. Tän vuoden puolella pystyis kai vielä jälki-ilmoittautumaan mutta en oo yhtään perillä mistään koska missasin infotilaisuuden koululla ja en nyt jaksais perehtyäkään. Ja vaikka vielä jälki-ilmoittautuisin ei ois mitään saumaa päästä samaan ku kaverit, eli en oo nyt menossa.

Tietääks joku kuinka suuri osa nuorista jättää menemättä, oonko niinku ikäluokan ainoo? Ja miten paheksuttavaa tää voi olla mun sukulaisten mielestä? Te, jotka ette käyny riparia, kadutteko ja mitä ootte menettäny? Ja voiko riparin suorittaa jotenki joskus aikuisena jos alkaaki kaduttaa?

6

1112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rippikoulun voi käydä myös aikuisena.

      Paheksuttavuus sukulaistesi silmissä riippuu tietysti täysin sukulaisistasi. Osalle ahdasmielisimmistä se voi olla suurikin paheksunnan aihe. Tai sitten se ei kiinnosta pätkääkään. Ja kaikkea tuolta väliltä.

      "Ongelma" asiasta voi tulla sitten, jos joku haluaisi pyytää sinua lapsensa viralliseksi kummiksi. Toinen ongelmatilanne voi olla se, jos tuleva morsiosi tai hänen perheensä haluaa ne kirkkohäät.

      Ota google käteen ja selvitä kotiseurakuntasi puhelinvaihteen numero ja soita sinne. Kyllä ne neuvoo. Vaikka kaverien kanssa samalle leirille pääseminen olisikin nyt mahdotonta, niin leireille tulee myös peruutuspaikkoja.

      Rippikoulun voinee edelleen käydä myös ns. päivärippikouluna, jolloin se on vähän niin kuin koulussa kävisi.

      • Komppaan tätä vastaajaa. Aina tulee peruutuspaikkoja. Ja toki riparin voi käydä myös aikuisena, mutta monen mielestä nimenomaan leiri on se hieno ja ikimuistoinen kokemus.
        Eli jos asia kiinnostaa, etsi seurakuntasi nettitiedoista vaikka nuorisopapin numero ja pirauta hälle.

        Pappi Elisabet


      • T..Mirka
        kuunteleva_kirkko kirjoitti:

        Komppaan tätä vastaajaa. Aina tulee peruutuspaikkoja. Ja toki riparin voi käydä myös aikuisena, mutta monen mielestä nimenomaan leiri on se hieno ja ikimuistoinen kokemus.
        Eli jos asia kiinnostaa, etsi seurakuntasi nettitiedoista vaikka nuorisopapin numero ja pirauta hälle.

        Pappi Elisabet

        Miksi et Pappi Elisabet vastaa kysymyksiini. Haukut täällä tietämättömyyttäni, mutta et viitsi perustella väitteitäsi millään tavalla.


    • jalaa1x

      Et menetä siinä yhtään mitään vaikka et kävisi laisinkaan. Itse jos olisin sinun ikäisesi juuri nyt, niin jättäisin käymättä. Itse olen käynyt riparin jo vuonna 1995. Kirkosta olen eronnut useampi vuosi sitten. Jos sukulaisesi ovat ahdasmielisiä, niin anna heidän valituksiensa/muun päivittelyn mennä täysin ohi korvien. He ovat jääneet jumittamaan täysin eri vuosikymmennelle, eivätkä osaa ajatella nykyhetken mukaan.

    • eroakirkostapistefi

      Kirkko on ahne paskiainen ja haluaa rahasi. Tietysti seurakunta ottaa sinut rippikouluun, vaikka ilmoittautuisit edellisenä päivänä ennen rippikoulun alkua. Näyttää myös hyvältä tilastoissa, mitä enemmän ikäluokasta käy rippikoulun.

    • ripari2341

      Päätin unohtaa koko riparin. En nähnyt sitä tarpeelliseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      102
      3665
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2413
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2059
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      35
      925
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      851
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      825
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      809
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      705
    Aihe