ihmisoikeustuomioistuin

kysymystäkin

Miten ihmisoikeustuomio istuimeen voi valittaa, kun perusoikeus rikoksia ei saa edes Suomen tuomioistuimeen korruption takia? Pitääkö valitus käydä Suomen oikeudessa?

2

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitustaeeiiteehen

      Kansallinen prosessitie pitää käydä ensin loppuun. Muutoin valitusta ei edes kirjata vireille. EIT:ssä ollaan hyvin tarkkoja siitä, että muodollisuudet täyttyvät. Ja tiedäthän, että EIThen voi valittaa siitä, että kansallinen viranomainen on rikkonut Euroopan ihmisoikeussopimusta.

      http://echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/fin&c=


      "Mikäli päätätte tehdä valituksen tuomioistuimelle, Teidän tulee huolehtia siitä, että valitus täyttää sääntö 47:ssä mainitut tietojen ja asiakirjojen toimittamista koskevat vaatimukset.

      Ellette toimita säännön 47 1 ja 2 kohdan mukaisia tietoja ja asiakirjoja, valituksenne voidaan jättää käsittelemättä. Siitä johtuen on ehdottoman tärkeää, että valituslomakkeen kaikki sarakkeet on täytetty.

      Sääntö 47 Oikeusprosessin käynnistäminen (englanninkielinen versio)

      Tuomioistuin voi alkaa käsitellä vain asioita, joiden osalta täydellinen asiakirja-aineisto on toimitettu. Tämä ei vielä tarkoita sitä, että asia päätettäisiin ottaa tutkittavaksi. "

    • kaikki-maksaa

      Edellinen sanoi oikein. .Valitukset pitää olla loppuun käyty kaikissa asteissa suomessa ensin. Pitää muistaa, että nykyisin valitukset maksaa aina ennen, kuin otetaan edes käsittelyyn suomessa. Niin hovi,korkein ja hallintooikeuteen valitus maksaa. Vain muutamassa tapauksessa ei maksa jos on syytettynä esim niin silloin saa ilmaiseksi valituksen eteen päin. Jos yksityinen asia niin aina maksaa sekin muuten maksaa jos valittaa hallintooikeuteen evätystä toimeentulotuesta. Maksun saa takaiisn tietenkin jos voittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      348
      4422
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      143
      2490
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2116
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      144
      1646
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      43
      1180
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1177
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      32
      1126
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1061
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      1013
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1005
    Aihe