ihmisoikeustuomioistuin

kysymystäkin

Miten ihmisoikeustuomio istuimeen voi valittaa, kun perusoikeus rikoksia ei saa edes Suomen tuomioistuimeen korruption takia? Pitääkö valitus käydä Suomen oikeudessa?

2

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitustaeeiiteehen

      Kansallinen prosessitie pitää käydä ensin loppuun. Muutoin valitusta ei edes kirjata vireille. EIT:ssä ollaan hyvin tarkkoja siitä, että muodollisuudet täyttyvät. Ja tiedäthän, että EIThen voi valittaa siitä, että kansallinen viranomainen on rikkonut Euroopan ihmisoikeussopimusta.

      http://echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/fin&c=


      "Mikäli päätätte tehdä valituksen tuomioistuimelle, Teidän tulee huolehtia siitä, että valitus täyttää sääntö 47:ssä mainitut tietojen ja asiakirjojen toimittamista koskevat vaatimukset.

      Ellette toimita säännön 47 1 ja 2 kohdan mukaisia tietoja ja asiakirjoja, valituksenne voidaan jättää käsittelemättä. Siitä johtuen on ehdottoman tärkeää, että valituslomakkeen kaikki sarakkeet on täytetty.

      Sääntö 47 Oikeusprosessin käynnistäminen (englanninkielinen versio)

      Tuomioistuin voi alkaa käsitellä vain asioita, joiden osalta täydellinen asiakirja-aineisto on toimitettu. Tämä ei vielä tarkoita sitä, että asia päätettäisiin ottaa tutkittavaksi. "

    • kaikki-maksaa

      Edellinen sanoi oikein. .Valitukset pitää olla loppuun käyty kaikissa asteissa suomessa ensin. Pitää muistaa, että nykyisin valitukset maksaa aina ennen, kuin otetaan edes käsittelyyn suomessa. Niin hovi,korkein ja hallintooikeuteen valitus maksaa. Vain muutamassa tapauksessa ei maksa jos on syytettynä esim niin silloin saa ilmaiseksi valituksen eteen päin. Jos yksityinen asia niin aina maksaa sekin muuten maksaa jos valittaa hallintooikeuteen evätystä toimeentulotuesta. Maksun saa takaiisn tietenkin jos voittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe