Näin erään yliopistolla olevan proffan, joka tekee erinomaista koodia Matlabilla. Kuitenkaan normaalissa IT-alan paikoissa en ole nähnyt paljoakaan Matlabia käytettävän. Miksi Matlabia ei hyödynnetä perinteisessä ohjelmoinnissa enempää? Eikös sillä saa kuitenkin tehtyä vaikka mitä ja sille on paketteja symbolisesta laskennasta tekoälyyn?
Olin itsekin matematiikan tutkijana yliopistolla, mutta rahoituksen puutteessa työt loppui. Olisi kiva tehdä ammatikseni matemaattista ohjelmointia, esim. R:llä, Sagella, Matlabilla, Linuxilla yms. Mistä matemaatikon kannattaisi hakea IT-alan paikkoja? Moni firma hakee ns. perinteistä koodaajaa, joka osaa C#:n, Javan, web-kehitystyökalut jne. Mutta matikkasoftilla saisi aika nopeasti käyttöön vaikka mitä hyödyllisiä kirjastoja.
Miksi firmoissa ei käytetä Matlabia yms.?
6
129
Vastaukset
- KenLienen
Matlab ei taida olla kovin monessa yrityksessä käytössä, mutta R ja Python yhdistettynä raportointivälineisiin on sitä paljon puhuttua Analytics duunia, joihin moni konsulttifirma hakee osaajia. Sun matikkataustalla voisit hyvin hakea noihin, vaikka osaamista raportointi / analytiikkaohjelmista ei olisikaan.
- tutkijastakoodaajaksi
Kokeilin tuollaista paikkaa, mutta en pärjännyt kun C# ja MSSQL ei ollut riittävän hyvin hallussa. Täytyy treenata lisää.
- KenLienen
SQL:n oppii nopeasti. Kato vaikka Duunitorilta hakusanalla "Data Analyst" tuloksia. Siellä on yksi paikka, jossa haetaan Diverseylle matikkataustaista kaveria, joka osaa R:n ja Pythonin ja Matlabin. Kyllä noita aukeaa koko ajan, hakemusta vaan menemään.
- OctaveIsMatlab
Meillä Matlabia (eli Octavea) käytetään algoritmikehitykseen ja testidatan tuottamiseen. Varsinainen tuotantokoodi tehdään C :lla koska Matlab-koodi ei ole lähestulkoonkaan riittävän nopeaa reaaliaikasovelluksiin. Ei myöskään Python tai Java.
Matemaattinen tausta ja Matlab ja C - osaaminen on aika kovaa valuuttaa esim. robottikka ja konenäkömaailmassa. - matematiikkaa.opiskel
Harvoissa käytännön IT-töissä tarvitaan paljonkaan %-laskuja kummempia matematiikan taitoja.
- 102030405060
Varmaan niinkin. Toisaalta matematiikka on työkalu.
Jossei sitä osaa käyttää, tekee vain saman asian paljon vaikeammin, tai pahimmillaan jättää tekemättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370