Ruoka~asiaa täältäkin.
Mikä on suosikki juustonne
30
149
Vastaukset
- KyImis_
Juustonaksut. Sormet tuoksuu taivaalliselle pussillisen jälkeen.
- ehtottomasti
Savujuusto
- KirjoitanNyt
Oletko maistanut Hermannia?
- ehtottomasti
KirjoitanNyt kirjoitti:
Oletko maistanut Hermannia?
Tarkotatko nyt kermajuustoa? En hirveesti välitä pehmeistä juustoista.
- KirjoitanNyt
Hermannin savujuustoa. Aika pehmeä on.
- ehtottomasti
KirjoitanNyt kirjoitti:
Hermannin savujuustoa. Aika pehmeä on.
Empäs ole maistellut enkä varmaan maistakaan, tykkään kovasta.
- KirjoitanNyt
ehtottomasti kirjoitti:
Empäs ole maistellut enkä varmaan maistakaan, tykkään kovasta.
Heh. Kovaa Hermannia, ok :)
- ehtottomasti
KirjoitanNyt kirjoitti:
Heh. Kovaa Hermannia, ok :)
No niin..joo.heh heh:) Ei mahtaisi tuo mun ukkorakas oikein arvostaa jos toisin jonkun Hermannin kotia. Jos pysytään ihan vaan kovissa JUUSTOISSA.
Vaikeeta sanoa....
Juustot on kaikki hyviä...
<3- KirjoitanNyt
Tykkäätkö myös homejuustoista?
Ykkösenä Aurajuusto ja sitä peesaa savun makuiset juustot. Ruoanlaitossa suosin juustoja, kuorrutteena ja täydellistä makua antamaan.
- KirjoitanNyt
Huonopuoli niiden rasvaisuus. Herkullisia kylläkin. Suolaisiakin.
KirjoitanNyt kirjoitti:
Huonopuoli niiden rasvaisuus. Herkullisia kylläkin. Suolaisiakin.
Se juuston suolaisuushan korvaa muun suolan käytön. Vain mausteita ja se on siinä.
Rasvaisiako?, no ei sen kummemmin kuin mitkään toisetkaan juustot.- KirjoitanNyt
YksK-Nainen kirjoitti:
Se juuston suolaisuushan korvaa muun suolan käytön. Vain mausteita ja se on siinä.
Rasvaisiako?, no ei sen kummemmin kuin mitkään toisetkaan juustot.Siis tarkoitin, että yleisesti juustoissa on rasvaa, kaikissa. Tarkoitin myös useimpia juustoja kirjoittaessani niiden suolaisuudesta.
Vältän suuria suolamääriä, mutta juustot ovat niin herkullisia rasvaisuudestaan ja suolastaanhuolimatta. Ne ovat kiusaukseni, heikkouteni.
- muutkin
Comte. Vahva cheddar.
- KirjoitanNyt
Entä Gouda?
- Munmakuun
Aito Gouda-juusto, nam. Ei mitään Valion kökköä.
- KirjoitanNyt
Munmakuun kirjoitti:
Aito Gouda-juusto, nam. Ei mitään Valion kökköä.
Totta, valion Gouda statukseesi puuttuu Gouda lue ominainen maku.
- Knainen
Crème Bonjourin tuorejuustot, koskenlaskijan sulatejuusto (ruuanlaitto ja herkkuhetkiin)
Homejuustoa käytän tiettyjen ruokien "mausteena" esim.hunaja- broitsu-homejuusto-kastikkeessa. Muuten en syö. En tykkää sen mausta muuten kuin pienenä lisuke mausteena jossain ruuassa
Leivällä suosikki on kevyenraikas aamupala sulatejuusto, mutta se maksaa niin paljon joten syön jotain perus arkijuustoa leivällä. Se vaati kuitenkin totuttelua koska oli niin suolaista että pisti aika paljon janottamaan. Söin aikaisemmin vallan vain aamupala sulatejuustoa.
Muutenkin suolaa syön aika vähän, joten esim. joulukinkun suolaisuus sai vatsan kipeäksi ja järjettömän monen päivän janon aikaiseksi. Juustojen suolaisuus prosentti on usein se jonka mukaan yritän valita juustoja itselleni. En tykkää joutua litkimään vettä miljoona litraa päivässä sen takia että saan liikaa suolaa. Mitä enemmän suolaa sitä epämieluisempi ensisijainen valinta, mutta hinta sen lopullisen ratkaisun silti tekee.
Joskus on taivuttava suolaisuudesta hinnan suolaisuuden takia.- KirjoitanNyt
Koskenlaskija on kyllä herkkua. Itse tykkään paprikalla höystetystä. Se savuporo janottaa minua. Tulee juuston himo lukiessa.
- Knainen
fetajuusto meinasi unohtua. Harmi vain että siitä vasta karsee jano tuleekin!
- KirjoitanNyt
Knainen kirjoitti:
fetajuusto meinasi unohtua. Harmi vain että siitä vasta karsee jano tuleekin!
Minä en fetasta tykkää. En saa siirtäminen irti, kuin suolan maun. Moni rakastaa sitä.
- Knainen
KirjoitanNyt kirjoitti:
Minä en fetasta tykkää. En saa siirtäminen irti, kuin suolan maun. Moni rakastaa sitä.
fetasta saa hyviä pastoja, salaatteja ja piirakoita.
Sinihomesissijuusto
- KirjoitanNyt
Sen uskon heh.
- söisinpaketinkerralla
Vuohen viinitarhurin juusto.
- HeippaTerskiusJyystö
Munkin musta, Skermajuusto
- sellanentissijuusto
joka laitetaan puiseen muottiin. En muista sen nimeä.
- Hupiukko___
Puhvelinmaidosta tehty Mozzarella juusto.🤡
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M266977Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1614705Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1033726Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453693Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2481900Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331790Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3441784Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371731Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831406