air bnb vuokraus espanjassa

komero

olen aikonut vuokrata asunnon espanjasta , saarilta tai mantereelta . varmaan jollakin on kokemuksia miten se homma toimii . onko se yleensä luotettavaa ja turvallista . tiedän kyllä että eihän mitään uskalla tehdä , jos ei kehenkään luota . mutta olisi kiva kuulla kokemuksia .

5

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Välittäjältä

      Vuokraa välittäjältä jos yhtään pidemmäksi aikaa olet asumaan menossa/tulossa. Itse aikoinaan luotin tuntemattomaan välittäjään. Maksoin netissä takuuvuokran kuukauden vuokran kuukauden vuokran verran välityspalkkiota edes puhumatta koko miehen kanssa. Viikkoa myöhemmin olin Inglesissä matkalaukun kanssa odottamassa että mahtaako koko välittäjä edes tulla paikalle. Mitään varamajoitusta en edes jaksanut etsiä mistään jos ukkkoa ei näy. Tulihan se ja täällä olen viihtynyt nyt kahdeksan vuotta vaikka yhdeksi talveksi piti vaan tulla. Suomeen en ole kaivannut sillä juntit tulevat tänne talveksi.

      • komero

        Ajattelin ihan vaan viikon matkaa. Ei sossun korvauksilla ole varaa pidempiin matkoihin. Junteista olen kanssasi samaa mieltä. Heitä on Suomi täynnä.


    • komero

      kiitos vastauksesta nim. välittäjältä , olen ihan oikealla asialla , mutta joku kirjoittaa nimimerkilläni jotain tyhmää .

      • vanhabasura

        Se on ihan normaalia täällä, että toisten nimimerkeillä kirjoitetaan mitä sattuu, valitettavaa.

        Mutta itse asiaan, olenkohan ymmärtänyt oikein airbnb:n säännöistä, että vuokranantaja saa rahat vasta kun vuokralainen on ottanut asunnon vastaan. Siinä lienee jokin reklamaatioaika, jonka jälkeen etukäteen maksamasi raha tilitetään eteenpäin. Elikkä jos asuntoa ei olekaan, huijari ei saa rahaa. Airbnb varoittaa maksamasta mitään suoraan vuokranantajalle. Jos tämä sellaista pyytää on hälytyskellojen syytä soida.
        Tietysti tilanne on huijaustapauksessa hankala, pahimmassa tapauksessa olet ilman asuntoa.
        Lue asunnonvuokraajien kokemuksia juuri siitä asunnosta jonka ehkä aiot vuokrata.
        Paljon tätä systeemiä käytetään ja tuntuu siltä, että tyytyväisiä vuokralaisia on miljoonia ympäri maapalloa.


    • Talvellapalmasissa

      Airbnb:n kautta otin 4 kk 3 v sitten kämpän las palmasista ,homma toimi oikein hyvin Airbnb velioitti kuukausittain luottokortia vuokran verran ja hoisi vuokran vuokranantajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5253
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5054
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4124
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3610
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3208
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2801
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1924
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1800
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe