Nuoret lopettakaa!

aikuinen44

Aloittajana on aikuinen ihminen. Olen täällä käynyt muutaman kerran ja välillä olen huomannut varsin rivoa ja häiritsevää sisältöä. Puhutaan mm. seksiin ja seurusteluun liittyvistä asioista. Haluan tehdä selväksi että noi asiat eivät kuulu millään muotoa alle 18 -vuotiaille. Sen ikäset ovat ihan lapsia vielä, eikä seksi kuulu lapsille pätkääkään. Osa porukasta käyttäytyy fiksusti täällä, mutta tällaisen toiminnan on loputtava ja heti! Jotain ruotua tännekin palstalle. Seksiä ehtii harrastaa myöhemminkin.

12

562

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuisetvittuun

      miksi vitussa tulit nuorten keskustelualueelle?
      tietekin täällä on vähän rivoa sillä nuoriakin panettaa

    • 14vuotias_

      Miten niin seksi tai seurustelu ei kuulu alle 18-vuotiaille? Kuuluu yhtä lailla kuin muillekin. Haluutko väitellä?

      • Mietiedesvähän

        15-16 vuotiaille ja vanhemmille se on okei, mutta sitä nuoremmat eivät ole tarpeeksi kypsiä henkisesti harrastamaan seksiä


      • 67859403495867
        Mietiedesvähän kirjoitti:

        15-16 vuotiaille ja vanhemmille se on okei, mutta sitä nuoremmat eivät ole tarpeeksi kypsiä henkisesti harrastamaan seksiä

        Jokainen kypsyy henkisesti eri aikaan...


    • vajaggii

      pxlhotelli.pw - suomalainen retro

    • AntiNunna

      Sä oot selvästi henkisesti nuorempi ku ketään täl palstalla😂 Ei me nuoret ny mitään nunnia olla✌️

    • aku_anka

      Eli sä haluaisit, että kun nuorista tulee aikuisia ne ei tiedä mitään seksisitä ja seurustelusta?

    • 76h876h87

      Kaikki lankesi trolliin

    • Seksiä kyllä käsitellään täällä hieman turhankin paljon, mutta seurustelu kuuluu kyllä teini-ikäisillekin (n. 13 v <). Täällähän on tarkoitus puhua omista ongelmista ja sellaisesta, ja seurustelu saattaa olla monen nuoren ajatuksissa eikä halua puhua tuttujen kanssa, koska se voi tuntua oudolta/ nololta. Tosiaan tuosta seksistä täällä puhutaan hieman liikaa, ja sitä minunkin mielestäni pitäisi vähentää edes vähän.

      • Te teini-ikäiset - ja teini-ikäisenmieliset - vaan luulette, että seurustelu kuuluisi noin nuorille. Siis lapsille. Ja kyllä, 13-vuotias ON vielä lapsi.

        Se, että joku asia on yleistä ja "kaikki tekee sitä" ei aina tarkoita sitä, että se on järkevää. Liian aikaisin aloitetuista seurusteluyrityksistä seuraa usein, stressiä, muita paineita ja mielipahaa eron koittaessa (ja se erohan koittaa lähes varmasti).

        Yhdenkään ihmisen kehitys ei vaarannu siitä, että ensimmäiset seurusteluyritykset lykätään myöhäisempiin teinivuosiin tai jopa täysi-ikäisyyden ensimetreille.


    • iheminen

      Kyllä paneminen on ok alle 16-vuotiaalle, jos kumppani on saman ikäinen ja suojapussia sitten käytetään.

      Kyllä mun koulussa seksivalistus oli 11 vanhana, vaikka siitä ei edes sen jälkeen saanut puhua.

    • 21v

      Parempi että keskustelevat asiasta kuin lähtevät tyhjin käsin aikuisuuteen, koulujen seksioppi nyt on vajaata monissakin kohdissa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      375
      1874
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1708
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1338
    4. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      940
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      72
      912
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      898
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      32
      724
    8. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      68
      688
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      54
      688
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      683
    Aihe