Nuoret lopettakaa!

aikuinen44

Aloittajana on aikuinen ihminen. Olen täällä käynyt muutaman kerran ja välillä olen huomannut varsin rivoa ja häiritsevää sisältöä. Puhutaan mm. seksiin ja seurusteluun liittyvistä asioista. Haluan tehdä selväksi että noi asiat eivät kuulu millään muotoa alle 18 -vuotiaille. Sen ikäset ovat ihan lapsia vielä, eikä seksi kuulu lapsille pätkääkään. Osa porukasta käyttäytyy fiksusti täällä, mutta tällaisen toiminnan on loputtava ja heti! Jotain ruotua tännekin palstalle. Seksiä ehtii harrastaa myöhemminkin.

12

568

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuisetvittuun

      miksi vitussa tulit nuorten keskustelualueelle?
      tietekin täällä on vähän rivoa sillä nuoriakin panettaa

    • 14vuotias_

      Miten niin seksi tai seurustelu ei kuulu alle 18-vuotiaille? Kuuluu yhtä lailla kuin muillekin. Haluutko väitellä?

      • Mietiedesvähän

        15-16 vuotiaille ja vanhemmille se on okei, mutta sitä nuoremmat eivät ole tarpeeksi kypsiä henkisesti harrastamaan seksiä


      • 67859403495867
        Mietiedesvähän kirjoitti:

        15-16 vuotiaille ja vanhemmille se on okei, mutta sitä nuoremmat eivät ole tarpeeksi kypsiä henkisesti harrastamaan seksiä

        Jokainen kypsyy henkisesti eri aikaan...


    • vajaggii

      pxlhotelli.pw - suomalainen retro

    • AntiNunna

      Sä oot selvästi henkisesti nuorempi ku ketään täl palstalla😂 Ei me nuoret ny mitään nunnia olla✌️

    • aku_anka

      Eli sä haluaisit, että kun nuorista tulee aikuisia ne ei tiedä mitään seksisitä ja seurustelusta?

    • 76h876h87

      Kaikki lankesi trolliin

    • Seksiä kyllä käsitellään täällä hieman turhankin paljon, mutta seurustelu kuuluu kyllä teini-ikäisillekin (n. 13 v <). Täällähän on tarkoitus puhua omista ongelmista ja sellaisesta, ja seurustelu saattaa olla monen nuoren ajatuksissa eikä halua puhua tuttujen kanssa, koska se voi tuntua oudolta/ nololta. Tosiaan tuosta seksistä täällä puhutaan hieman liikaa, ja sitä minunkin mielestäni pitäisi vähentää edes vähän.

      • Te teini-ikäiset - ja teini-ikäisenmieliset - vaan luulette, että seurustelu kuuluisi noin nuorille. Siis lapsille. Ja kyllä, 13-vuotias ON vielä lapsi.

        Se, että joku asia on yleistä ja "kaikki tekee sitä" ei aina tarkoita sitä, että se on järkevää. Liian aikaisin aloitetuista seurusteluyrityksistä seuraa usein, stressiä, muita paineita ja mielipahaa eron koittaessa (ja se erohan koittaa lähes varmasti).

        Yhdenkään ihmisen kehitys ei vaarannu siitä, että ensimmäiset seurusteluyritykset lykätään myöhäisempiin teinivuosiin tai jopa täysi-ikäisyyden ensimetreille.


    • iheminen

      Kyllä paneminen on ok alle 16-vuotiaalle, jos kumppani on saman ikäinen ja suojapussia sitten käytetään.

      Kyllä mun koulussa seksivalistus oli 11 vanhana, vaikka siitä ei edes sen jälkeen saanut puhua.

    • 21v

      Parempi että keskustelevat asiasta kuin lähtevät tyhjin käsin aikuisuuteen, koulujen seksioppi nyt on vajaata monissakin kohdissa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2053
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      186
      1579
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      157
      1448
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      100
      1362
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      958
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      139
      945
    8. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      942
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      829
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      827
    Aihe