Heip!
Tarviikohan Egyptiin (Hurghadaan) lähtijän huolehtia mistään erityisistä rokotteista? Olisiko hepatiitti a:ta vastaan suojautuminen välttämätöntä?
Tarviikohan Egyptiin (Hurghadaan) lähtijän huolehtia mistään erityisistä rokotteista? Olisiko hepatiitti a:ta vastaan suojautuminen välttämätöntä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi! Kansanterveyslaitoksen netti sivulla on rokotus opas jossa kerrotaan mihin maihin kannattaa ottaa mitkäkin rokotukset.Egypti on niitä maita joihin suositellaan A-hepatiitti rokotusta Havrix on hyvä rokote joka antaa 20 vuoden suojan ja näin ollen maksaa itsenä takaisin jos matkustelee paljon. Havrix maksaa aikuisille 40€ ja alle 15v lapsille 30€ toinen tehoste rokote pitää ottaa vuoden sisällä ensimmäisestä rokotuksesta.
Kun kävin hakemassa tehosterokotteet apteekista viime perjantaina, apteekista sanottiin jo nykytietämyksen mukaan suojan olevan elinikäinen. Suosittelen kyllä kaikille!
Vilkaise:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirjat/rokottajan_kasikirja/liitteet/avain_matkailijoille_annettaviin_rokotuksiin/
jos matkustelee pajon, a-hepatiitti on hyvä rokote. onhan se hyvä missä vaan, myös suomessa. tärkeämpi rokote kuitenkin on jäykkäkouristus, mikä on hyvä olla ehdottomasti otettu. sehän otetaan 10v välein. itse otin havrixin, kumppanini ei. mitään ei tullut. tiedän ihmisiä jotka eivät ole ottaneet rokotetta.
Ehdottomasti kannattaa havrix rokote ottaa. Mahataudit ja ripuli Egyptissä tosi tosi yleistä!!! Taitaa olla enemmän poikkeus joka ei siellä sairastu. Terveydellä ei kannata leikkiä hygienialtaan Egyptin kaltaisessa maassa:(