tämä keskustelupalsta oli vielä muutama vuosi sitten ihan hyvä.sai ajankohtaista tietoa säätilasta,hinnoista ym.kanarian asioista. nyt ei enää ole kuin epäasiallista mölinää eli ei mitään kivaa.voisikohan ylläpitäjä poistaa asiattomat viestit ja vaikka ip-osoitten perusteella myös asiattomat henkilöt. kyllä matkaajat haluaisivat palstan missä voi keskustella asiallisesti. ehkä mahdoton toteuttaa.vaikka olen 30-v ollut kanaria-fani niin aina kuitenkin haluaisi kuulla uutisia.hyvää uutta vuotta kaikille parempaa odottaessa.
tietoa kanarialta
roooooope
26975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kysele toki...
Ei mitään syytä...
Eiköhän ole aika typerää säätiedotuksia täältä sivustoilta pyydellä, kun v.2018 netistä näkee täsmäsäät yms. lisäksi on kameroita joista livenä voi säätä ihmetellä. Mikähän aloittajan kirjoituksessa oli sitä "asiaa". Omaa typeryyttä .....
Ehkä jonnekin Suomessa posti viedään koiravaljakoilla ja kunnan kirjastossa kerran kk käydään netissä. Onhan säätiedot hyvä tietää - edes jälkikäteen
Voi v "ajankohtaisia säätietoja" täältä ;) Myös sitä muuta tietoa, vieläpä asiallista ja paikkansapitävää saa muualta netistä. "epäasiallista mölinää" sitähän aloittajan kirjoitus juuri on. Eli ei mitää otsikkoon liittyvää "tietoa kanarialta".
Viikon kuluttua menossa gran kanarialle. Hinnat noussut vuosien varrella paljon kanariallakin. Elektroniikka selkeästi halvempaa kuin Suomessa (viimeksi 2016 talvella).
Tietenkin myös perinteiset; viina ja tupakat halvempia
Ei kanna antautua trolleille eikä päällepäsmäreille.
Ja ennen reissua olisi kiva fiilistellä lukemalla muiden kokemuksia
Oletteko jo matkan varanneet, vaiko onko harkinnassa vielä? Mikä saari?
Nyt jäi fiilikset kanariaan tyystin. Oltiin 8pv reissu, san agustinissa. EI yhtään hyvää kokonaista päivää koko viikolla. Peijakkaan tuulista ja vesisadetta. Nyt oli minun viimenen reissu talvella - jos muisti jatkossa vielä toimii
Inglesissä paistaa ja on plussaa vähintään 30. Mahdoitko olla virtuaalimatkalla. Tämä siis tänään Inglesissä.
Tällä hetkellä 18, puolipilvistä ja pohjoistuuli 18mph
Onhan täällä kerrottu paljon kokemuksia mm. kuparipannubaarin pilaantuneista kaalikääryleistä ja heidän myymästään vanhentuneesta lonkerosta. Kokemuksia on myös mm. siitä miten ihmiset ovat sammuneet ja oksennelleet kuparipannubaarissa ja baarimikko on vaan tarjonnut lisää juotavaa. Kokemuksiahan ne on nuokin.
No jopa jotain, kaikkea sitä kuuleekin. Onneksi täällä on noita juoruämmiä tietoa jakamassa.
Onko kukaan kertonut vakavasti zikasairaasta pienipäisestä tyypistä joka päivystää öin ja päivin tällä palstalla ja keksii yhdestä ainoasta ravintolasta mitä mielikuvituksellisempia valheita? Tai kyllä ne ovat jo muuttuneet hyvinkin yksitoikkoisiksi. Taitaa pienipää vedellä viimeisiään.
Kuparipannu on kanariansaarten paras ruokaravintola ja Ingles sateenkaariväen paratiisi.
Mikä Maspalomasin alue on paras sijainniltaan ellei halua asua kuivassa erämaassa kaukana kaikesta vaan mahdollisimman lähellä rantaa, ravintoloita ja kauppapaikkoja? Mikä olisi hyvä keskitason apartamentos tai AI:n omaava hotelli?
En tiidä, mut kuparipannu on ihan paska baari. Kävin syömässä siellä ja sain rahasta väärin takasin. Lisäks jotain ihme vatsanväänteitä. Olisko ollut pilaantunutta safkaa tai jotain?
Miksi vastasit jos et mitään tiidä?
Kiitos mielenkiinnosta, mutta en taida etsiä cooleja tyyppejä, homoja, Inglesiä, enkä ruokamyrkytystä. Jos muutan mieleni, tiedän kenen puoleen kääntyä.
maspalomasin alueella olen ollut parque golf bungalowissa. en tiedä 0nko enää Suomalaisten matkafirmojen listalla , mutta on tosi hyvä
Ei taida olla valmismatkojen valikoimissa. Ihan kohtuulliselta sijainti, ainakin pikasilmäyksellä siltä vaikutti. 700m ostoskeskukseen ja rantaan ei ole paha. Täyty tutustua alueeseen tarkemmin.
Millä palstalla täällä on asiallista vastaamista, kysyn vaan! Matkailupalstat yhtä **ttuilua, yleensä omatoimimatkaajat vastaan pakettipellet, suorat lennot vastaan pomppulennot, Kanarian matkaajat ja tosi matkaajat jne. Ja suorastaan hengenvaaralliset ohjeet saa malarialääkityksen suhteen, jos sitä jossain kohteessa oikeasti tarvitaan (ei nyt toki Kanarialla). Thaimaan osasto on sitten ihan luku sikseen... siellä pistetään ylipainoiset etä- ja peräkammarinpojat ihan 6-0
Vaan huviahan tämä on, ei kait näitä kukaan tosissaan ota, vaikka joskus joku vetääkin herneen sieraimeen.
Jardin dorada sekä Maspalomas Lago olivat kohtuu hyviä,Dunaflor ei niinkään ,vaikka oli lähinnä Inglesiä.
Kiitos. Tutustun niihin myöhemmin. Aluetta en siis tunne, mutta olen kuullut että iso osa hotelleista ym. majoituksesta on kaukana rannasta ja shoppailupaikoista. En välttämättä halua kävellä montaa kilometriä keskellä ei mitään päästäkseni kauppaan tai iltapalaa nauttimaan, AI on yksi mahdollisuus, mutta ei paras sellainen.
Parque Bali on aika lähellä Melonoraksen rantaa ja ostoskeskuksia. Samoin uuteen Mercadonaan ei ole kovinkaan pitkä matka. Lähde kävelemään Puerto Ricon tien viereen tehtyä leveää jalkakäytävää ja pian kauppa tulee oikealla vastaan.
Onneksi on Street View. Meloneras kuulostaa tutulta, Puerto Ricossa olen ollut. Ilahduttavaa kun autatte.