Vanhemmat rajoittaa vapaa-aikaa liian paljon

jokuturhautunut

Tänä syksynä koulunkläyntini ei mennyt vanhempieni mielestä yhtä hyvin, kuin ennen (olin ennen kympin oppilas, mutta tiputin noin puolet numeroistani ysiin) ja nyt kun on joululoma, he haluaisivat vaan pitää minut kotona tekemässä tulevia projekteja.

He eivät myöskään päästä minua kavereiden kanssa tapahtumiin tai luokkaretkelle espanjaan ja uhkailevat vapaa-ajan rajoittamisella, jos en nosta numeroitani.

Olen yrittänyt puhua heille siitä, ettei vapaa-ajan pitäisi olla riippuvainen koulusta, mutta he vain sanovat, että koulu tulee ensin. Johtunee siitä, että ensi keväänä pitäisi hakea lukioon.

Mitä mieltä olette tästä kaikesta?

3

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iheminen

      Kyllä sun ehkä pitäs mennä puhuu jollekki. Mut jotenki täs haiskahtaa kusetus.

    • Olen sitä mieltä, että vanhempiesi reagointi kuulostaa tilanteeseesi nähden ylireagoinnilta.

    • Moi!

      Vaikuttaa haastavalta tilanteelta. Mainitset tuossa, että arvelet homman johtuvan siitä, että ensi keväänä pitäisi hakea lukioon. Kuulostaa siis siltä, että et ole ihan varma, mitkä ovat vanhempiesi perusteet heidän vaatimuksilleen. Voisikin olla hyvä keskustella asiasta ja kysyä, mihin heidän ajatuksensa esimerkiksi luokkaretken kieltämisestä perustuvat. Ysihän on myös huippu numero ja varmasti sinulla on mahdollisuus päästä mihin lukioon vaan. Liiallinen koulutöiden teko ilman lepoa ja muuta kivaa tekemistä ei johda yleensä tulosten paranemiseen, vaan enemmänkin stressin lisääntymiseen. Mikäli keskustelu vanhempien kanssa tuntuu ongelmalliselta, on aina mahdollisuus myös puhua koulussa oleville aikuisille, jotka ovat näiden asioiden ammattilaisia. Toivon, että tilanteeseen löytyy ratkaisu ja pääset viettämään myös mukavaa vapaa-aikaa.

      Sanna
      NettiSaapas
      Helsinki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      129
      6142
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2170
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2029
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1183
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1171
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1027
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1017
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      942
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      917
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe