Maalauksen harjoitteleminen

vamskun-isä

Olen opettanut kehitysvammaiselle pojalleni miten maalataan siten että olen antanut hänelle tyhjän maalipurkin jonka hän on avannut ja sen jälkeen hän on neuvojen mukaan ohentanut ja sekoittanut maalin. Sitten ollaan kastettu pensselit maalipurkkiin aivan kuten jos siinä olisi ollut maalia ja aloitettu sutiminen.

Hyvää jälkeä on tullut vaikka emme ole vielä päässeet maalaamaan siten että maalipurkissa olisi maalia. :)

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastemaalari

      Maalaaminen rentouttaa. Hae vaikka kierrätyskeskuksesta tai kirppikseltä vaikka joku vanha huonekalu ja sittenhän on hyvä kokeilla oikealla maalilla kun ei heti tarvitse olla niin justiinsa vaan voi treenailla. Olen viimeaikoina maalaillut huonekaluja Uulan Ovi- ja Ikkunamaalilla, leppoisa maalata kun maalipinta on pitkään paranneltavissa, toisin kuin muovimaalit (alkydi, akryyli, lateksi) jotka nahkoittuvat heti ja muutenkin VOC päästöt ihan eri luokkaa.

      • NickNailer

        Te siellä Uulalla voisitte kyllä pitäytyä totuudessa.

        Uulan Ovi- ja ikkunamaalin VOC-pitoisuus on 300 g/l, eli VOC direktiivin sallima maksimi.

        Juu, onhan se VOC -pommina "ihan eri luokkaa".


    • mitähän_seuraavaksi

      Lupaatko aloittaja palata täällä asiaan kun ryhdytte harjoittelemaan talon rakentamista kerta aloituksien teko on niin kivaa

      • vamskun-isä

        Voin tehdä aloituksen sitten kun olemme päässeet niin pitkälle. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe