Mikä on Perhehoitoliitton päätehtävä?

ihmettelevätaas

Perhehoitoliiton päätehtävän tulisi olla SIJOITETTUJEN LASTEN tukeminen, ei sijaissisarusten eli SIJAISPERHEEN OMIEN lasten urakehityksen ja ulkomaanmatkojen tukeminen.

Perhehoitoliiton tulisi tutustua nuorten terveyskyselyihin ja suunnata voimansa sijoitettujen lasten elämänlaadun parantamiseen, ei varojen hölväämisen sijaisperheiden hyvinvoinnin lisäämiseen. Sijaisperheillä näet näyttää menevän hyvin - ainakin niin kauna, kun eivät vielä ole jääneet kiinni sijoitettujen kaltoin kohteluista. Ja sanottakoon tässä, että eivät toki kaikki sijaisperheet kaltoin kohtele lapsia - väkivallattomiakin on olemassa.

Perhehoitoliiton päätehtävän tulisi olla sijoitettujen lasten hyvinvoinnin lisääminen! Aika moni projekti, kuten Peppi - hanke suuntautuu sijaisperheiden elämänlaadun parantamiseen - ei sijoitettujen lasten. Taas on etsinnässä työntekijöitä, jotka suuntaisivat voimavaransa sijaisperheiden ja näiden etuoikeutettujen lasten elämänlaadun parantamiseen. Yhteiskunnan varoja tulisi suunnata sijoitetuille lapsille.

3

411

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valvontaa

      Jos Perhehoitoliitto välttämättä haluaa käyttää rahaa sijaisperheiden laadun parantamiseen, suosittelen psykologisten testien masinointia sijaisperheiden rekrytointiin sekä TEHOKASTA VALVONTAA. Turhan paljon sijaisperheissä elää tuo "auttajan varjo". siellä muka hyvän ihmisyyden varjossa pahuus vasta pääsee kukoistamaan kenenkään siihen vuosikausiin puuttumatta.

      Sijaisperheiden laadun varmistaminen on retuperällä. Aika monesti ne ovat jotain ihan muuta, kuin "tavallisia perheitä".

    • valehtelua

      Kokemukseni perusteella sijaisperheet käyttävät sijoitettuja lapsia omien lasten urakehityksen ja näkyvyyden astinlautoina. On kiva tulla julki valtakunnallisesti sijaishuollon glamourissa ja saa pikku stipendejä ulkomaanmatkoihin kaikille sijaisperheen omille lapsille, Sijaisperheen omat lapset saavat kartanoita käyttöönsä, kun reppanat joutuvat jakamaan ihanat vanhempansa sijoitettujen lasten kanssa.

      Käytännössä sijoitetuilla ja heidän "näennäisillä sisaruksilla" ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Toki talon poika voi alkaa seurustella itseään nuoremman sijoitetun tytön kanssa. Sellaista kyllä olen nähnyt. Ja eräs käytti kerran ystävänsä kodissa yhtä pientä' sijoitettua ja valehteli, että joutuu hoitamaan paljon sijoitettuja lapsia. Se oli valhetta. Talon omat lapset elivät kuulemma täysin omaa elämäänsä lukuun ottamatta makuhuoneen jakamista sijoitetun kanssa.

      Sijoitettujen lasten ja heidän omien sukulaisten suhteita tulee tukea, ei valheellisien hyödyn tavoittelijoiden. Kulukorvaukset kierrätettiin toiminimen kautta ja hienot vaatteet päätyivät omille lapsille. Omilla lapsille oli uusia vaatteita, mutta sijoitetuilla haperoisia vanhoja.

    • ainaselitellään

      Muuten tuossa huonolaatuisessa sijaisperheessä piti sanoa kaikkia siskoiksi ja veljiksi. Mutta jopa erään nimeltämainitsemattoman järjestön toiminnanjohtajan mukaan seukkaavat ja parisuhteessa elävät "sijaissisarukset" eivät olleet sisko ja veli, joten siitä vaan jakamaan makuuhuone jo ennen kuin toinen oli 15 vuotias. Jotta raha sitä liikuttaa noita ällöttäviä termejäkin = syntymävanhempi, sijaissisaruus yms. Tai oikeastaan hallinnan ja vallan tarve.

      Siinä sitä byrokraatti selittelee, kun sijaissiaruksista tuleekin isä ja äiti. Minulle sanottiin: "Mutta hehän eivät ole sisaruksia".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe