Mikä on Perhehoitoliitton päätehtävä?

ihmettelevätaas

Perhehoitoliiton päätehtävän tulisi olla SIJOITETTUJEN LASTEN tukeminen, ei sijaissisarusten eli SIJAISPERHEEN OMIEN lasten urakehityksen ja ulkomaanmatkojen tukeminen.

Perhehoitoliiton tulisi tutustua nuorten terveyskyselyihin ja suunnata voimansa sijoitettujen lasten elämänlaadun parantamiseen, ei varojen hölväämisen sijaisperheiden hyvinvoinnin lisäämiseen. Sijaisperheillä näet näyttää menevän hyvin - ainakin niin kauna, kun eivät vielä ole jääneet kiinni sijoitettujen kaltoin kohteluista. Ja sanottakoon tässä, että eivät toki kaikki sijaisperheet kaltoin kohtele lapsia - väkivallattomiakin on olemassa.

Perhehoitoliiton päätehtävän tulisi olla sijoitettujen lasten hyvinvoinnin lisääminen! Aika moni projekti, kuten Peppi - hanke suuntautuu sijaisperheiden elämänlaadun parantamiseen - ei sijoitettujen lasten. Taas on etsinnässä työntekijöitä, jotka suuntaisivat voimavaransa sijaisperheiden ja näiden etuoikeutettujen lasten elämänlaadun parantamiseen. Yhteiskunnan varoja tulisi suunnata sijoitetuille lapsille.

3

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valvontaa

      Jos Perhehoitoliitto välttämättä haluaa käyttää rahaa sijaisperheiden laadun parantamiseen, suosittelen psykologisten testien masinointia sijaisperheiden rekrytointiin sekä TEHOKASTA VALVONTAA. Turhan paljon sijaisperheissä elää tuo "auttajan varjo". siellä muka hyvän ihmisyyden varjossa pahuus vasta pääsee kukoistamaan kenenkään siihen vuosikausiin puuttumatta.

      Sijaisperheiden laadun varmistaminen on retuperällä. Aika monesti ne ovat jotain ihan muuta, kuin "tavallisia perheitä".

    • valehtelua

      Kokemukseni perusteella sijaisperheet käyttävät sijoitettuja lapsia omien lasten urakehityksen ja näkyvyyden astinlautoina. On kiva tulla julki valtakunnallisesti sijaishuollon glamourissa ja saa pikku stipendejä ulkomaanmatkoihin kaikille sijaisperheen omille lapsille, Sijaisperheen omat lapset saavat kartanoita käyttöönsä, kun reppanat joutuvat jakamaan ihanat vanhempansa sijoitettujen lasten kanssa.

      Käytännössä sijoitetuilla ja heidän "näennäisillä sisaruksilla" ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Toki talon poika voi alkaa seurustella itseään nuoremman sijoitetun tytön kanssa. Sellaista kyllä olen nähnyt. Ja eräs käytti kerran ystävänsä kodissa yhtä pientä' sijoitettua ja valehteli, että joutuu hoitamaan paljon sijoitettuja lapsia. Se oli valhetta. Talon omat lapset elivät kuulemma täysin omaa elämäänsä lukuun ottamatta makuhuoneen jakamista sijoitetun kanssa.

      Sijoitettujen lasten ja heidän omien sukulaisten suhteita tulee tukea, ei valheellisien hyödyn tavoittelijoiden. Kulukorvaukset kierrätettiin toiminimen kautta ja hienot vaatteet päätyivät omille lapsille. Omilla lapsille oli uusia vaatteita, mutta sijoitetuilla haperoisia vanhoja.

    • ainaselitellään

      Muuten tuossa huonolaatuisessa sijaisperheessä piti sanoa kaikkia siskoiksi ja veljiksi. Mutta jopa erään nimeltämainitsemattoman järjestön toiminnanjohtajan mukaan seukkaavat ja parisuhteessa elävät "sijaissisarukset" eivät olleet sisko ja veli, joten siitä vaan jakamaan makuuhuone jo ennen kuin toinen oli 15 vuotias. Jotta raha sitä liikuttaa noita ällöttäviä termejäkin = syntymävanhempi, sijaissisaruus yms. Tai oikeastaan hallinnan ja vallan tarve.

      Siinä sitä byrokraatti selittelee, kun sijaissiaruksista tuleekin isä ja äiti. Minulle sanottiin: "Mutta hehän eivät ole sisaruksia".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe