Mitä lupia ilmakivääriin tarvitsee?

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pollo1212

      Linkittämälläsi videolla vilahtava laser-miekka on laskettavissa leluksi juu.
      Minkään sortin ilmakivääreitä sen enempää kuin mitään muitakaan aseita en tuolta videolta löytänyt...

      • Hitto, copypaste säätää :D


    • ApsiApinaXXX

      Ihan mielenkiintoinen projekti, olisi kyllä kiva kuulla onko kenelläkään tietoa tämmösen tussarin laillisuudesta?

      Toisaalta, vaikka tämä hieno "lelu" onkin, niin muutama asia tuli heti mieleeni. Ensinnäkin, mitä ihmettä tällä oikein tekee? Voimaa on pirusti joo, mutta epäilen aika paljon tuollaisen itse tehdyn tekeleen tarkkuutta. Kait sillä 10 metriin voi ampua, ja sen jälkeen yrittää kaivella nuolta syvältä puusta tai vastaavasta irti. Jalkajousista ei ole itselläni kokemusta, mutta luulisi kaupallisten olevan tarkkuudeltaan paljon parempia.

      Taittopiippuisista ja paineilmakivääreistä itselläni on hieman kokemusta (sekä halvoista että laadukkaammista) ja voin sanoa ettei mikään lannista tarkkuusammuntaharrastusta enempää kuin epätarkka ase.

      Tuohon kotitekoiseen peliin piti pumpata käsipumpulla yli 100 kertaa että sai vain YHDEN laukauksen! Paineilmakivääreissä 100 pumppauksella saa kaliiberista ja aseesta riippuen useita kymmeniä laukauksia. Omassa paineilmakiväärissä 25 laukausta vaatii 100 pumppausta ja välillä tämäkin määrä turhauttaa itseäni kun joutuu pumppailemaan. En voisi kuvitellakkaan että pumppaisin 100 kertaa yhtä laukausta varten.

      Vielä viimeiseksi että en kyllä ikimaailmassa uskaltaisi tehdä tuollaista omaa putkiviritelmää mihin pumppaan 300 bar paineen. Tuohan voi räjähtää silmille tai sitten muuten vaan vahingossa tappaen jonkun sivullisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      76
      590
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe