Korttiko pois

Kuollutjo

Joudun käyttämään neuropaattiseen kipuun Lyricaa 2*150 tarpeen mukaan 700 mg saakka. Poliisit pysäyttivät ja puhalsin 0.5 . Olin ottanut sen 300 mg perusannoksen alkoholin lisäksi. Jouduin verikokeesen. Meneekö minulta kortti? Ei ole mitään muuta rikosta kontolla. Minulta menee työpaikka ja oikeastaan kaikki muukin sen mukana.

10

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurrristi

      Olit nauttinut alkoholia ja ilmeisesti sinulla ei ole reseptiä kyseiseen lääkkeeseen ?
      Kortti todennäköisesti lähtee, mutta se riippuu lausunnosta.

    • Korttiko

      Kortti vissiin meni jo. Ne tuppaa ottamaan sen jo etukäteen varmuudeksi. Jos promillet putoaa verikokeiden tuloksissa, saat korttis ehkä takas. Rajatapaus

      • "Ne tuppaa ottamaan sen jo etukäteen varmuudeksi."

        Totta, esim Turtiainen Turusta saattaa viedä kortin jos ajelet sähköpotkulaudalla kännissä... Saat sitten käräjillä sen takas kun todetaan että sellaista aparaattia saakin ajaa oikesti kännissä


      • jurrristi
        Bussissa kirjoitti:

        "Ne tuppaa ottamaan sen jo etukäteen varmuudeksi."

        Totta, esim Turtiainen Turusta saattaa viedä kortin jos ajelet sähköpotkulaudalla kännissä... Saat sitten käräjillä sen takas kun todetaan että sellaista aparaattia saakin ajaa oikesti kännissä

        Bussin penkillä istuu niin yksinkertainen tyyppi, ettei hänen kirjoituksiinsa oikein ilkeä vastata, mutta teen sen nyt kuitenkin.

        Jos sähköpotkulaudan tehoa on enintään yksi kilowatti ja nopeus enintään 15 km/h katsotaan vempeleen kuljettaja jalankulkijaksi. Tällainen on esimerkiksi tasapainoskootteri. Jalankulkija ei voi syyllistyä rattijuopumukseen.

        Jos sähköpotkulaudan nopeus on 15-25 km/h sovelletaan siihen polkupyöräilijän liikennesääntöjä. Tehoa siinäkään ei saa olla yli yhtä kilowattia. Tällaisen kuljettaja voi syyllistyä tankojuoppouteen, mikäli aiheuttaa vaaraa muille. Näitä pelejä ovat esimerkiksi E-one- potkulauta ja Segway.
        Tankojuoppous ei vaikuta moottoriajoneuvon ajo-oikeuteen.

        Sähköpolkupyörään sovelletaan polkupyöräilijän sääntöjä, jos kulkupelissä on polttomoottori täytyy siinä olla liikennevakuutus.


      • Nimenomaan! LAIN mukaan on sallittua ajaa jurrissa tuollaisella laitteella.

        Mutta JOS lakia tuntematon poliisi kuten tunnettu Turtiainen viekin kortin tuollaisella ajamisen vuoksi niin silloinhan kortti on poissa oikeudenkäyntiin asti, eiks jep :)

        Oikeudessa tietenkin todetaan että on sallittua ajaa tuollaisella kännissä


    • pregabaliini

      Lyrican vaikuttava aine on pregabaliini. Pregabaliini EI ole huumausaineena pidettävä aine (sitä ei ole mainittu huumausaineina pidettävistä aineista, valmisteista ja kasveista annetussa valtioneuvoston asetuksessa).

      Joten huumerattia on turha pelätä, rattituomio tulee vain alkoholista, jos on mennyt yli rangaistavan rajan.

      • sekakäyttäjä

        Lääkkeiden väärinkäyttäjät saavat rattijuopumustuomioita mikäli niitä havaitaan eikä ne ole omia.


      • etsittentajunnut

        No mutta jos ko. LÄÄKE EI OLE HUUMELÄÄKE NIIN SIITÄ EI SYYTETÄ RATTIJUOPUMUKSENA. Lyrica ei ole huumelääke.


      • selkämö

        lyrica ja neurot on nykysin huumeiksi luokiteltavia lääkkeitä.ja kytät tsiikaa et onks ajokunnos vaik respa, kortti lähtee hetkeks ja lekuri selvittää poliisille asiat ni pitäis kortti palautuu jos on poliisin mielestä päihtynyt/ajokyky heikentynyt vaik ois vetän esim 3kertaa 150mg lyrican ja o respa... aina kantsii mainita et on yö tullu nukuttuu kipuje tähe heikosti....


      • turhaaininää
        selkämö kirjoitti:

        lyrica ja neurot on nykysin huumeiksi luokiteltavia lääkkeitä.ja kytät tsiikaa et onks ajokunnos vaik respa, kortti lähtee hetkeks ja lekuri selvittää poliisille asiat ni pitäis kortti palautuu jos on poliisin mielestä päihtynyt/ajokyky heikentynyt vaik ois vetän esim 3kertaa 150mg lyrican ja o respa... aina kantsii mainita et on yö tullu nukuttuu kipuje tähe heikosti....

        No voi vittu sentään.

        Kaikki huumelääkkeet on mainittu huumausaineina pidettävistä aineista, valmisteista ja kasveista annetussa valtioneuvoston asetuksessa. Vaikka alun perin asetus on vuodelta 2008, sen aineluetteloa täsmennetään koko ajan, kun uusia aineita ilmestyy markkinoille.

        Pregabaliinia ei ole mainittu tuossa asetuksessa.

        Pregabaliini ei ole huumelääke.

        Lyrican vaikuttava aine on pregabaliini.

        Lyrica ei ole huumelääke.

        Katsokaa vaik ite.

        28.8.2008/543 Valtioneuvoston asetus huumausaineina pidettävistä aineista, valmisteista ja kasveista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5390
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1382
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      104
      921
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      831
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      803
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      792
    7. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      774
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      769
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      763
    Aihe