Rakettien ammunta

Tietääkö kukaan mikä on bengali-tikku?
145339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hakusanalla bengal stick löytyy kuvia tähtisadetikuista

Äänestä

Ei löydy. Antakaa helpommat ohjeet.

Äänestä

Bengaalitikku on suuren tulitikun kaltainen (20 cm) mutta päällystetty lähes kokonaan aineella, joka palaa tasaisella liekillä, myös värillisillä pidemmän aikaa, käytettiin aikoinaan mm. "molotovin goktailin" sytykkeenä ja puukaasuttimien sytyttämiseen. Ei ole siis tähtisadetikku.

Äänestä
  • Juuri näin!

    Äänestä

  • Näin on, mutta niitä ei nykyisin ole saatavana.Kun olin lapsi,eräs metsän laidalla asuva mies syytteli niitä iloksemme uuden vuoden kunniaksi

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Näin on, mutta niitä ei nykyisin ole saatavana.Kun olin lapsi,eräs metsän laidalla asuva mies syytteli niitä iloksemme uuden vuoden kunniaksi

    Ei ole tähtisadetikkuja vaan palaa upealla värillisellä liekillä,harmi,että ei enää ole saatavana,myös pieni bengalin liekki kelpaisi minulle tunnelman luojaksi

    Äänestä

Goktail... voi voi voi… tarkoititkohan cocktailia?

Äänestä
  • En minä voita tarkoittanut.

    Äänestä

Heh heh... pojat nyt aivan innostuivat ja heittivät laukalle Belfastin avauksestani.
Noita "tikkuja" myydään tähtisateen nimillä ja ovat täysin luvallisia. Jokainen niitä on naperona heilutellut että miksi leikkiä tyhmää?

Viinipullo on pitkäkaulainen ja takaa maksimaalisen heittosuorituksen. Sytytetty rätti pullonsuulla ei tietysti ole mahdollista joa täyteaineena käytetään bensiiniä joka on tehokkain neste tässä aseessa.

Pullon rikkoutuessa tähtisadetikut sytyttävät nesteen ja ovat oiva ase esim. englantilaisia miehitysjoukkoja vastaan.

Äänestä
  • No ei ole sama. Bengali tikku oli puuvartinen ja sytytys päästä kuten tulitikku.

    Äänestä

Puuvartinen ja paloi kirkkaalla liekillä.Oli muutamaa eri väriä. Liekistä lähti suurempia kipinöitä kuin tähtisadetikusta. Ei taida enää olla myynnissä ? -70 luvulla vielä oli.

Äänestä
  • Ei ole enää myynnissä valitettavasti

    Äänestä

  • Yleensä vihreitä. Palaessa siitä tipahteli ainetta.

    Äänestä

Paloi hiukan samanlaisella liekillä kuin hitsauspilli ja näytti ja haisi myös erilaiselta kuin tähtisädetikku

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raketit kirjoitti:

Tietääkö kukaan mikä on bengali-tikku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu