Elikkäs juttu on näin että asensin uusimman päivityksen Sims 4:seeni. Avasin pelin, aivan kuin ennenkin ja ensimmäisestä latausruudusta lähtien alkoi ruudun ylhäältä tulemaan valkoisia palkkeja jotka muistutti jollain tavalla glichiä. Päävalikossa sama jatkui, ja siitä eteenpäin kaikki paheni. Kuulin että näytönohjain ongelmalta tuo kuulostaa, mutta koneeni jolla tuota pelaan toimii aivan moitteettomasti ja ainoa paikka jossa tuota ilmenee on itse The Sims 4. Vähän outo juttu mutta toivottavasti joku osaisi auttaa.
Sims 4 ongelma
3
1440
Vastaukset
Olet jo varmaan kokeillut seuraavat:
- korjannut pelin (mahdollisesti jopa asentanut pelin uudelleen)
- vaihtanut grafiikka-asetuksia (pudottanut resoluutioita ja fps-lukua tms.) ja/tai käyttänyt läppärimoodilla
- verrannut tietokoneesi arvoja pelin suosituksiin
- tarkistanut onko grafiikkakorttiisi päivityksiä ja sellaisten löytyessä asentanut ne. (grafiikkaepäilyt)
Mitä muuta olet jo kokeillut?- Cutemolang
Minulla on sama ongelma mutta en saa sitä korjattua. Osaisitko vielä auttaa jollakin tavalla? @simahtanut
Vanhentunut modi (esim. UI-cheats) on aiheuttanut aikoinaan muutamille pelaajille valkean näytön ja lukemani mukaan jotkut muutkin ladatut, kuten esimerkiksi vaatekappaleet.
Tämä tietenkin vain siinä tapauksessa että on modeja tai muita ladattuja on käytössä: modikansio pois pelistä - vaikka työpöydälle - yhden käynnistyksen ajaksi. Peli generoi uuden kansion ja pelaaja voi todeta toimiiko peli ilman modeja. jos toimii vika on modeissa, eli joku tai jotkut niistä lienevät vanhentuneet jonkin päivityksen yhteydessä. Vanhat ladatut vaihtoon tai kokonaan pois, kansio takaisin ja pelin pitäisi toimia.
Muita virhemahdollisuuksia on lukemattomia, mutta modit ovat yleensä syystäkin ensimmäisiä epäiltyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1834225"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442276Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark222110- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302007Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201826