Kansanedustajien opeutumiseläke

Sopusipuli

Nyt kannattaa allekirjoittaa tämäkin. Voi mennä läpi jos lähtis hyvin vyörymään ja olis läpimennessään yhtä aikaa työttömien aktiivimallin kumoamisen kanssa eduskunnnan pöydällä. Näkishän siinä sitten mitä puolustusargumentteja puolueet tälle keksis. Siis ainakin nämä jotka aktiivimallia kannattaa. Eihän tuo ylisuuri sopeutumiseläke kyllä aktivoi kansanedustajia työllistymään eduskuntatyön jälkeen joten joutaa pois. Samanlaiset edut heille kuin muillekkin.

Ja toivottavasti tulee vielä lisää nimiä aktiivisuusmallinkumoamiseen myös.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bvvghfgj

      Allekirjoitin aikoinaan tuonkin, vaikka sekin on kovin epäselvä ja heppoinen. Missä on napakasti kirjoittavat ja ajattelevat aloitteentekijät? Itse mielestäni osaisin kirjoittaa, mutta tietotasoni ei oikein riitä laatimaan uskottavaa kansalaisaloitetta. Selaan aloitteita aika usein ja samalla kirjautumisella allekirjoitan kaikki, joita yhtään kannatan. Harmillista nähdä hyvästä asiasta tehty heikko aloite. Tuntuu, että jotkut niistä on laadittu vain johtamaan raivoisia ihmisiä harhaan ja allekirjoittamaan luullen, että on allekirjoittamassa jotain sellaista, jolla on mahdollisuuksia mennä läpi. Yhden sanankin muotovirhe on 'edus'kunnalle riittävä syy kohauttaa aloitteelle kapoisia harteitaan. Ja kun on purkanut kiukkuaan yhteen allekirjoitukseen, ei ehkä jaksa innostua toisesta samanaiheisesta aloitteesta. Meidän kannattaisi ottaa tämä aloitteiden tekeminen (laadukkaasti) ja niiden selaaminen ja allekirjoittaminen ihan viikkorutiiniimme. Voisimme tehdä sitä vaikka 18 tuntia viikossa.

    • 123-321

      Muistan, kun aikoinaan tv:ssä eräs kokoomuslainen oikeustieteen maisteri puolusti kovasti omien kokemustensa mukaan sopeutumiseläkettä sillä perusteella, että hän ei eduskunnasta pudotessaan saanut mistään työtä, kun hänen ammattitaitonsa työhaastatteluissa katsottiin eduskuntatyön takia haettuihin työtehtäviin soveltumattomaksi ja ja sitä ei laskettu työkokemukseksi lainkaan. Sen takia hänen mielestään tuli saada ehdottomasti ja oikeutetusti sopeutumiseläkettä, kun "on uhrannut työuransa kansanedustajan tehtäviin".

      Hänelle ei haastattelussa tullut mieleen se, että työttömät laajassa mitassa kärsivät täsmälleen samasta ongelmasta, joten samoin perustein ja samalla logiikalla työttömiksi joutuville pitäisi työttömyysturvan ja mahdollisen toimeentulotuen lisäksi maksaa jonkinlaista sopeutumiseläkettä, joka ei olisi vanhuuseläkkeestä pois. Jos kansanedustajille ei riitä normaali sosiaaliturva (työttömyysturva ja mahdollisesti toimeentulotuki), niin sen selvemmin kansanedustaja ei voi enää ilmaista potkujen jälkeisen sosiaaliturvan riittämättömyyttä.

      Sopeutumiseläke on kyllä yksi mielettömimmistä ja epätasa-arvoisimmista laeista, jonka eduskunta on muokannut omaksi sosiaaliturvakseen. Käytännössä tämä merkitsee, että voi täysin riskittömästi pudota eduskunnasta ja olla vaikka vanhuuseläkkeelle asti sopeutumiseläkkeellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1688
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1649
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1562
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1408
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1366
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      451
      898
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      889
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      842
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      819
    Aihe