Keittiöremontti Kemissä

Taavetti5

Tarkoitus tehdä omakotitalon keittiöremontti kevään 2018 aikana ja pyytäisin kokemuksia eri keittiöfirmojen toiminnasta.

Ajatuksena itse hoitaa vanhan kaapiston purkutyö ja sitten asennuttaa keittiöfirman suunnittelun mukaiset kaapiston avaimet käteen periaatteella heidän toimesta. Onko parempi tilata kodinkoneen eri firmasta vai keittiöfirman kautta? Hoituuko sähkötyöt, vesiliitännät, välitilan kaakeloinnin keittiöfirman kautta vai onko parempi ottaa ne eri firmalta?

Asiallisia vastauksia pyydetään.

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jiipeenkeittiö

      Sadan vuoden taloon tuli Puustellin-keittiö. Tummat ovet. Koneet tulivat Siemensiltä. Jiipeen paku vaihtui sarjan aikana Nissaniksi.

    • Taavetti5

      Mikäli oikein muistan, ajeli Opel Vivarolla alkujaksoissa. Purkutöitä kohteessa ei tehty. Asiallisesti hoituivat sähkötyöt, vesiliitännät ja kaakeloinnit. Avaimet käteen periaatteella toimittiin.

    • Pääkaupungin-hintataso

      Kemin hintatasoa en tiedä. Meillä remppa maksoi noin 10.000 e. Toki työn osuudesta saa kotitalousvähennyksen, joka meillä on noin 2.200 e.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2432
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1304
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1155
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe