Minulla on tuhansia kuvia Picasa3:ssa ja talennettuna vielä ulkoisella kovalevyllä.
Picasan kanssa on ollut se ongelma, että aina kun kytkee digikameran tietokoneseen, se vie samat kuvat taas kerran sinne, jolloin niitä on nyt siellä sun täällä, samoja useamman kerran, uusia ja vanhoja sekaisin.
Nyt on uusi tietokone jossa W10 ja haluaisin kuvat saadaa kopioduksi sen kovalevylle.
Kysymys kuuluu: millainen kuvankäsittelyohjelma olisi sellainen, joka seulaa duplikaatit ulos, jolloin niitä voisi poistaa ja siten lajitella kuvat aiheen mukaan. Nyt on Picasan jäljiltä kaikki sekaisin.
Picasan kuvat uudelle koneelle, mutta järjestyksee
6
1059
Vastaukset
- Nikon_mies
Tee kuten minä, älä anna ohjelmien päättää vaan päätä itse. Älä kytke kameraa vaan ota kortti ja laita lukijaan siinä sivussa tai hanki ulkopuolinen.
Tee kuvahakemisto kovalevylle, mieluummin D levylle johon lataat kaikki tiedostot kun ohjelmat pidät C levyllä. Kuvahakemiston olen itse jakanut vuosittain esim. "Kuvat 2018" ja vuosiosiot tapahtumakohtaisesti jolloin hakemisto alkaa "vvvvkkpp Annin synttärit" (20180103 Annin synttärit) muodossa jokaisessa kuvaussessiossa erikseen. Tosin vuosien mittaan tuokin vaati selailua kun hakee jotain tiettyä kuvaa jälkeenpäin jonka kuvittelee muistavansa mutta sitä ei tahdo vuosien jälkeen muistaa missä ja milloin.
Joissain ohjelmissa voi kuviin laittaa hakusanojakin mutta itse en niitä ole harrastanut. Peruskäsittelyyn käytän FastStone Image Viewer ohjelmaa jolla jpg kuvat saa korjailtua varsin helposti mutta jos kuvaat raw kuvia niin ne vaativat jonkun muun ohjelman esim. Adoben Elements kelpaa mutta niitä kehittyneempiäkin versioita voi käyttää.
Missään tapauksessa en huoli ohjelmaa joka yrittää puolestani päättää sen miten kuvani arkistoin, ne virheet haluan pököpäisesti tehdä ihan itse jolloin on joku jota voi syyttää siitä sekamelskasta jonka on saanut aikaan.
Itse olen parannellut läppäreitäni tai tarkemmin parannuttanut eräässä PC palveluita tarjoavassa yrityksessä. Olen molempiin vaihtanut C levyn ssd muotoon lähes 500G kokoon ja D levynä on 2T pyörivä jonka varmistan ulkopuoliselle lähes päivittäin. Tuo ssd on tehnyt työskentelyn mukavan vikkeläksi ja kaikki odotusajat jopa käynnistyessä ovat kutistuneet lähes olemattomiksi. - Tsuumiko
Duplikaatteja voi etsiskellä Windowsin tiedostolistauksen kautta valitsemalla järjestykseksi tiedostojen koon tai kuvan mitat, ja sitten esikatselukuvista voi löytyä samannäköisiä. Niitä voi varjostaa ja valita esikatseluun näytön kokoiseksi, tai verrata tiedostojen tietoja muuten.
Tiedostot eivät ole Picasassa vaan kovalevyllä hakemistoissa.
- IhanVäärin
Tiedostot ovat kasassa, eikä se ole pikakassa. Eivätkä ne ole hakekasassa.
Ne ovat suorastaan hukassa. Varsinkin jos etsijä on hutikassa.
Vedostakaa paperille, niin kuvat pysyy tallella.
Jos kuvasi olivat oikeasti Picasa kansiossa siellä netissä niin nyt ne löytyvät Google palvelusta. Aikoinaan minäkin laitoin niitä yleisesti pälyiltäväksi Picasa albumiini 2000 - 3000 kuvaa ja nyt voin katsoa n iitä tuolta Google Kuvista (https://photos.google.com/albums?pli=1) Tuo loppuosa saattaa olla väärin kannaltasi koska tuo vie minun albumijuureeni.
Google kuvien vika on mielestäni, tai ainakin minulla on se kuva jotteivät ne ole yhtä yleisesti katseltavia muille kuin Picasa aikoinaan.
Jos ne ovat kovalevylla niin tee kuten muut ovat neuvoneet tai miten itse haluat. Muista kuitenkin varmuuskopiointi! Muutoin voi olle hätä kädessä yhtenä tulevana päivänä.Kova työ edessä. Etsi ensin vaikka vuoden 2015 kuvat. Sitten lajittetelet ne kuukausittain. Sitten teet tapahtumalle vaikka kansion lomamatka ..... ja siirrät aiheeseen liittyvät kuvat sinne. Moni RAW-kuviin tarkoitettu editori sisältää tietokannan. Light Room käytetyin. Hyviä ilmaisiakin on. Esim ilmainen DigiKam on monipuolinen. Valokuvat sisältävät paljon metadataa - kyllä ne kuvat järjestykseen saa kun näkee vaivaa.
Itse käytän aina kortinlukijaa ja luen kuvat tiedostonhallinnalla. Ei pelkoa kameran virran loppumisesta, helpompi ottaa kortti kuin kamera laukusta, tiedostot saa sen nimisiin kansioihin kun haluaa. Kameran laskuri pyörähtää ympäri. Tiedostonhallinnalla kuvat voi nimetä uudestaan edellisten jatkoksi. Ei pelkoa duplikaateista. Kuvan 9999 jälkeen tulee siis 10000, 10001, .... Pysyy tieto kuvien määrästä ko kameralla tiedossa. Helppoa Ctrl-A ja sitten F2 ja nimetään kuvat uusiksi.
Picasa3 kokeilematta. Google kuvat osaa tietysti myös järjestellä kuvia. Taitaa kyllä pakata uusiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273553- 412389
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352218Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71987Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431542- 381429
- 1271282
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591230Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451205- 131189