asterix,aku ankka, tintti, viivi ja wagner, luki luuk, tietuf, Conan salapoliisi, ja moni muu. en tiiä mitkä noist on parhaita, ekana varmaan aku ankka ja tokana asterix ja kolmantena titeuf (tai salapoliisi Conan)
conaneita en oo lukenu kun yhden, sen kolmannen niistä (en oo mikään manga-hirmu-fani, ihan vaan sunnuntai lueskelija ;D) ja se oli tosi hyvä.
onko se Hellboy -albumi muuten hyvä?
lempi sarjakuvanne?
7
495
Vastaukset
- joutelias
Corto on ehkä paras tällä hetkellä.
Huumorisarjoista voiton viel Viivi ja Wagner sekä Väinämöisen vanhemmat sarjat. Mieleentulojärjestyksessä, olkaa hyvä:
1. Frank Miller: Sin City. Miller on sarjakuvan Quentin Tarantino.
2. Petri Hiltunen: Väinämöinen. Hulvatonta piruilua, nykyajan kotkotuksille nauramista.
3. Herge: Tintti. Loistavia tarinoita, upeita henkilöitä ja miljöitä. Lempitarinani on kokonaisuus Faaraon sikarit ja Sininen lootus.
4. Ken Parker. Hieno lännensarja, joka on jäänyt turhaan Tex Willerin ja Blueberryn varjoon.
5. A-P Duchateau & C. Denayer: Autopartio 525. Okei, mukana on paljon nostalgiaa poikavuosilta... Sarjakuvien Starsky ja Hutch, torainen poliisipari, miehet, jotka silti ovat parhaat kaverukset. Piirrostyyli parhaimmillaan jenkkirautoja kuvattaessa. Lähes fotorealistista jälkeä.
6. Batman. Gotham City. Sade lankeaa katuun ja varjo laskeutuu konnan ylle... Batmanissa on fiilistä.
7. Aku Ankka. Ankkalinnan elämä varsinkin Carl Barksin ja Al Taliaferron kuvaamana on upeaa. Ankkojen arki on lähes surrealistista.
8. J.O. Barr: Crow. Upea sarjakuva, joka ikävä kyllä olisi jäänyt meille tuomatta ilman elokuvaversiota.
9. Mike Mignola: Hellboy. Tunnelmallinen kauhusarja, jossa Dracula kohtaa Lovecraftin ja the X filesin. Tyylilajin perinteisiin nojaava sarja, jossa silti on parodinen ote.
10. Alan Moore & Eddie Campbell: Helvetistä. Viiltäjä-Jackin tekemiin murhiin perustuva sarjakuva, joka on vaatinut helvetinmoisen taustatyön. Viktorian aikainen Lontoo on kuvattu uskomattoman aidosti tyylikkäällä piirrosjäljellä. Elokuvaversiokin on ihan hyvä, mutta alkuperäinen sarjakuva pesee sen mennen tullen.- diabolos
Alan Moore on aika vitun klassikko.
diabolos kirjoitti:
Alan Moore on aika vitun klassikko.
Nyt pitäis löytää divarista se Eriskummallisten herrasmiesten liiga (vai mikä olikaan) kun ei tullut ostettua sitä lehtipisteestä...
- vanja
nemi, kamut, lassi &leevi, jere, viivi & wagner...
myös b. virtanen ja dilbert tulee luettua lehdistä. - Furii-chan
...tässä pelkkää mangaa :)
Gravitation, Conan, Ranma, Fruits basket, Inu Yasha, To Heart, Petshop of horrors. - Patrick Bateman
Mangasta FAKE, Hellsing ja One Piece nyt lähinnä.
Länsimaalaisesta sarjakuvasta Neil Gaimanin Sandmanit ja Mike Careyn Lucifer, vaikka en sanoisi kumpaakaan sarjikseksi, vaan ihan tosiaan graaffisiksi romaaneiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400