Rikotun petsatun kerrostaloasunnon oven korjaus?

tarkkasilmäinen

Harkinnassa on asunnon hankinta. Muuten suht. hyvä asunto, mutta rappukäytävään johtavan asunnon ulko-oven pinta on kulunut ja ulkopuolella on pari n napin kokoista reikää, joku on siihen huitaissut jollakin ja koko ovi kaipaa ehostusta. Se on tummanruskea ja pähkinäpetsiä tms. Sisäpuolelta onnistuisi varmaan oven maalaus itsekin jollain konstilla, mutta tuo ulkopinta askarruttaa. Voikohan taloyhtiö korjauttaa sitä? Tai jos saa luvan niin pystyykö tavallinen maalausfirma saamaan oven siistiin, sileään kuntoon, siinä paikan päällä ovea irrottamatta, ja samanväriseksi kuin naapurien ovet? ja siinä pitäisi olla myös samanlainen himmeä puunsyymäinen raidoitus kuten muissakin ovissa. Onnistuuko, tietääkö joku? Entä hinta? Kiitos asiallisesta tiedosta.

8

4289

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porno-Jalmari
    • benitohabaneero
    • NickNailer

      Oveen ei osakas saa koskea, vaan se kuuluu taloyhtiölle. Et itse asiassa omista asuntoasi, vaan ainoastaan osakkeen. Kehotan tutustumaan as oy lakiin.

      Itse asia: asuntojen ovia yleensä vaihdetaan, koska korjaus on kallista ja hankalaa. Korjaaminen on periaatteessa mahdollista monellakin tavalla. Itse olen suosinut uusia puuviiluja. Vanhaan oveen liimataan prässissä uudet viilut ja oven karmit jyrsitään sisäpuolen viilun verran syvemmiksi. Näin tehdään yleensä arvokkaille jalopuuoville, joiden vaihtaminen uusiin ei ole kustannustehokasta.

      Näin ei kuitenkaan voi kerrostalossa yleensä tehdä, koska asuntoja ei saa korjauksen ajaksi lukollisen oven taakse. Uudet ovet saa sen sijaan hyvinkin asennettua niin nopeasti, ettei turvallisuus vaarannu.

      Taloyhtiöille oviremppa on kallis, koska samalla yleensä vaihdetaan lukot.

      • tarkkasilmäinen1

        Oven vaihto olisi siis paras ratkaisu, mutta jos tarvitsee melko pian asunnon, niin eihän ostaja sitä voi tietää, lupautuuko taloyhtiö vaihdattamaan oven ja yhtiön piikkiin, joka muutos maksaisi n. 1000 euroa (kerrostalo-oven hinta voi olla 800 euroa). Tuollaisia päätöksiä taloyhtiöt tekevät ilmeisesti aika hitaasti jollei vastaus ole sitten selvästi: ei käy. Katselen siis asuntoa muualta. Harmi sinänsä, että jos joku pölvästi juovuspäissään tai muuten tyhmyyttään pilaa oven, niin koko asunnon ja jopa naapuruston asuntojen markkina-arvo laskee imagon laskun myötä.


    • 24vJEENO

      kiva se on asustaa kämpässä, jonka ovi on viilutettavana, jossain, ties missä, vaikka vaan viikkokin voi tuntua pitkältä ajalta..

    • patina_kuuluu_asiaan

      Kuten jo sanottu rappukäytävän ovi on taloyhtiön huoltovastuulla. Yleensä kaikki ovet uusitaan samaan aikaan, ellei jollekin ovelle ole tapahtunut yksittäinen vaurioituminen, mutta siiloin korjaukselle löytyy kyllä maksajakin. Yleinen ikääntyminen ja pienet osumat eivät haittaa asujaa sen enempää kuin muitakaan rapussa kulkijoita.

    • jotainjoskusnakertanu

      Onko ARVOKKAISSA jalopuuovissa tosiaan viilupinta?? ne nähdäkseni ovat itä jalopuuta ihan pintaan asti. Jos oven sisäpintaan liimataan viilu, ei se edellytä karmien jyrsintää, tämä tasainen, osa ovilevystä, kun on karmien sisäpuolella..

    • NickNailer

      "Jos oven sisäpintaan liimataan viilu, ei se edellytä karmien jyrsintää, tämä tasainen, osa ovilevystä, kun on karmien sisäpuolella"

      Voi olla tai olla olematta. Kumpaakin esiintyy. Kerrostalojen asuntojen ulko-ovet tuppaavat olemaan karmien jyrsintää vaativia, koska ne vaimentavat ääntä paremmin.


      " jalopuuta ihan pintaan asti"

      Viimeksi asennutin "kokopuisia jalopuuovia". Termi tarkoittaa sitä, että sisäosa on liimapuuta (luulatvimmin mäntyä) ja päällys viilua.

      Pelkkä tamminen oven kokoinen 40 mm liimapuulevy maksaisi yli 400 €, kuluttajahintana yli 700 €. Oven kokonaishinta olisi tuhansia per kpl. Sellaisen voi hankkia taloon Engelinaukion läheisyydessä, mutta sitä ei kukaan osta kerrostaloon Myyrmäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1081
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      1011
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      879
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      866
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      743
    6. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      3
      689
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      672
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      656
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      34
      644
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      641
    11. 42
      639
    12. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      127
      585
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      584
    14. 52
      537
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      528
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      456
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      437
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      15
      436
    Aihe