Malliksi tarjoutuvat

nytmeneejoyli

Hyvät kanssa kuvaajat, terottaakaa nyt näille nykynuorille markkinatalouden peruselementit.
Kasvavassa määrin nuorilta "malleilta" tulee viestejä, jossa tarjoutuvat malliksi välillä vaatteilla ja tai ilman. Usein miten seuraavassa viestissä ilmoitetaan tarjolla olevan mallin tuntihinta.
Miksi valokuvaajan pitäisi maksaa työstään?

Jostain on siis syntynyt käsitys, että valokuvaaja maksaisi mallille korvauksen. No näin se ei mene. Mallit ovat valokuvaajien asiakkaita. Jos kuvaaja etsii tai valitsee mallin kuvaukseen, maksaa hänen palkkion tilaaja, EI VALOKUVAAJA.

19

1967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän se hullu ole joka pyytää vaan se joka maksaa!

      Kyse lienee monen osalta siinä, että kuvitellaan kuvaajan tarvitsevan malleja kuvauksiin. Yleensä kuitenkin mallia tarvittaneen johonkin projektiin kuvaajan asiakkaalle jolloin asiakas maksaa. Toisaalta jos malli haluaa itsestään esittelykuvia vaatteilla tai ilman niin silloin hän maksaa rahalla tai luonnossa (esim. säkki perunoita)!

    • Talintirkistäjä

      Valokuvaus ilman korvausta on tirkistelyä,

      • Valokuvaus on hetken dokumentointia. Kuvauksen hetki ei enää koskaan toistu aivan samanlaisena vaan se on sen hetken ilmentymä.

        Tuo tirkistely taas lienee vain sinun käsityksesi asiasta, minä en käykään laillasi kuvaamassa oven raosta tyttöjen pukuhuoneita, se olisi tirkistelyä sanan varsinaisessa merkityksessä.

        Haluaisin nähdä sinut vaikka Turun, Tampereen tai Helsingin torilla ottamassa kuvaa ja tyrkyttämässä korvauksia jokaiselle kuvassa olijalle jotta saisi seuraavanakin yönä nukkua omatuntosi puhtaana, miettien minä en tirkistele edes torilla!


    • epäileväinen

      Bloggarithan saa korvausta (useimmiten kylläkin tavarana) siitä, että kirjoittelevat tai ainakin julkaisevat firmojen tuotteista positiivisia esittelyjä. Ehkä tämä aiheuttaa väärinymmärryksen rahavirroista. Harvemmin kuvaaja niitä malleja tarvitsee tai hakee, vaan se kuvaajan asiakas.

      Siis mallin urasta haaveilevan kannattaisi tietysti ottaa yhteyttä esimerkiksi johonkin mallitoimistoon, eikä valokuvaamoon.

    • Ajatonmuuttuneet

      Mihin tarvitaan enää mallitoimistoja tai mallikursseja!?!?!? Henkilöt bookataan kuvaukseen Facen eri ryhmistä.

    • rupeaisinko.kuvaajaksi

      Se on nykyään varmasti rahan tienaamismahdollisuudet kovin vähissä nuorilla joten siinä mielessä asia on varmasti ymmärrettävä.
      On niitä varmasti huonompiakin tapoja tienata kuin mallina esiintyminen joten vähintäänkin rehellisestä yritteliäisyydestä voi antaa plussaa nuorille.
      Jos olisin valokuvaaja niin saattaisin jopa hieman maksaakin nuorille mallina esiintymisestä jos saisin vapaat käyttöoikeudet kuville, voisi käyttää niitä vaikka mainoskuvina, työnäytteinä tms. ja valokuvaajalle lienee eduksi olla tiedossa hyviä malleja mahdollisia tulevia projekteja varten.
      Kuvat tietenkin vaatteet päällä, kauniita, arvokkuudella ja hyvällä maulla otettuja eikä mitään alatyylisiä nakukuvia.

    • mallit.tunkiolle

      Oikeat valokuvat otetaan luonnossa ja luonnosta. Ihmisten kuvaajat eivät ole mitään oikeita valokuvaajia.

      • sdkldsfkjkldjs

        Minua ei ainakaan kiinnosta mitkään metsäryteikkökuvat. Itse kuvaan mielelläni autoja, ne ovat mielestäni upeita design tuotteita joissa tyylikkäisiin kuoriin on pakattu korkeaa teknologiaa joka kestää vieläpä käyttöäkin todella karuissa olosuhteissa.


      • sdkldsfkjkldjs kirjoitti:

        Minua ei ainakaan kiinnosta mitkään metsäryteikkökuvat. Itse kuvaan mielelläni autoja, ne ovat mielestäni upeita design tuotteita joissa tyylikkäisiin kuoriin on pakattu korkeaa teknologiaa joka kestää vieläpä käyttöäkin todella karuissa olosuhteissa.

        Kuvauskohteena luonto voittaa auton mennen tullen, luonto oli täällä jo isoisien aikaan ja on vielä olemassa lapsenlapsillekin jos hieman pidämme siitä huolta mutta jo omankin elämäni aikana olen hallinnut/omistanut lukuisia autoja joten ne ovat vain käyttökapineita. Niillä olen tosin tehnyt työhön liittyvää kulkemista ja loma-aikojen matkustelua mutta käyttövehkeitä silti.

        Taidat olla kaupunkilainen joka ei metsään uskalla kun koskaan ei tiedä tuleeko karhu, susi vai peikko vastaan ja minne menet jos tie häviää näkyvistä?

        Mene metsään ja ota mukaan makro sekä maisemalinssit. Aika iso korttikin on hyvä olla mukana sillä kun alat nähdä metsää ja sen monia ilmeitä niin kuvaaminen ei lopu ennen kuin kortti on täynnä tai patteri tyhjä. Suosittelen lämpimästi!


    • Markkinatalous_ABC

      Markkinataloutta siis kaipaat? Mikä kohta sinulta on jäänyt niistä peruselementeistä lukematta? Markkinataloudessa jokainen arvottaa oman panoksensa/työnsä/osuutensa sellaiseksi kuin haluaa ja kysynnän ja tarjonnan laki hoitaa loput. Ilmainen työ ei kuulu markkinatalouteen sinänsä. Mallina toimiminenkin on työsuoritus. Vapaaehtoistyö on sitä ilmaista eikä sillä ole markkinatalouden mekanismeihin oikeastaan mitään sidosta.

      Toivottavasti tämä selvensi sinulle asianlaidan.

    • MaksajaSelviää

      Se maksaa joka tarvitsee.
      Jos malli pyytää kuvaajaa ottamaan kuvia, hän maksaa kuvaajalle.
      Jos taas kuvaaja pyytää jotain mallikseen, kuvaaja maksaa.

      • Setämieskuvaajat

        Ei näin!

        Tirkistelijät joutuvat maksamaan mallille.


    • Huonotkuvaajatjoutuumaks

      Selftest: Onko kuvasi huonoja jos joudut maksamaan mallille?

    • volvot

      TFCD on varoitus huonosta valokuvaajasta.

    • Mallikiini

      Kyllä minulle on ainakin maksettu, ja hyvin.

      • Kyse onkin siitä mistä sinulle maksetaan, palveluistako?


    • sopimuksenvaraista

      Tuohan on pelkästään sopimuksenvarainen juttu.
      Että maksaako malli kuvaajalle, kuvaaja mallille, vai ei kumpikaan kummallekaan.
      Muistakin kuvausta ja tuloksena syntyvistä kuvista koskevista asioista on ilmeisesti syytä sopia, ja ihan kirjallisesti, ettei myöhemmin jouduttaisi käräjöimään.

    • valokuvanrappio

      Olen mielenkiinnosta seurannut muutamaa Facebook ryhmää jossa "kuvaajat" ja "mallit" etsivät toisiaan.
      Enemmänkin ne alkaa muistuttaa ryhmää, jossa kuka tahansa etsii itselleen "valottajan" joka suostuu tekemään kuvia ilmaiseksi. Suuri osa otoksista muistuttaa enemmänkin tirkistelyä jossa naikkoset poseeraa mitä oudoimmissa asuissa. Onko kamerasta tullut tirkistelyväline?

      • Hävettää

        Onhan toi jotenkin noloa koko alalle.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1513
    2. 209
      1458
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      980
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      50
      747
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      735
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      53
      682
    8. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      676
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      4
      673
    10. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      34
      660
    Aihe