Jahtikauden huvimetsästäjä 2017 valittu

OnneaTuoreelleParille

Jälleen on ansiotta örvelletty ja huvimetsästyksellä tuhottu sekä luontoa että luonnonvaroja.

Tökeröihin huvimetsästystapahtumiin Suomessa 2017 kuului hanhen metsästäminen golf-mailalla listimällä eläinparan pää kertalyönnillä. Kaverinsa kännipäissään ampunut metsästäjä tuomittiin 80 päiväsakkoon, joten metsästäjän hintakin tuli näin oikeudessa vahvistetuksi. Hilpeyttä herätti pettyneen morsiamen käräyttämä desperaado, joka ampui autostaan nuoren suden, hävitti ruumiin mutta pisti pään riistakeskuksen riistanvalvojana toimineen isänsä pakastimeen. Riistanvalvoja väitti olleensa ”tietämätön” asiasta ja kuolleilla eläimillä täytettyjen pakastimiensa sisällöstä. Tuomio tuli vain aseiden lain vastaisesta säilytyksestä. Tiedä sitten tuliko poikaa vai virkaa hoidettua huonommin…

Kansainvälisissä ympyröissä Vegasin ampujaa arveltiin puheena olevan epäilyttävän huvittelun harrastajaksi. Ranskassa salametsästäjät tunkeutuivat eläintarhaan, murhasivat erittäin uhanalaisen valkoisen sarvikuonon ja leikkasivat moottorisahalla eläimen sarven.

Raati valitsi vuoden 2017 huvimetsästäjäksi maatalousjärjestön mannekiinin, joka laski housunsa ja kyyristyi sikalan lattialle karjun ”käsittelyyn”. Raati otti huomioon sorsakauden päättymisestä aiheutuneen ”seuran puutteen” ja muodissa olevat pyrkimykset tasa-arvoiseen avioliittoon ja lukemattomiin sukupuoliin sekä seksuaalisiin erikoisuuksiin, joita vuoden huvimetsästäjä hämmästyttävästi mutta ansiokkaasti toi esiin. Kukapa olisi arvannut, että monisukupuolisuuksiin voidaan nyt kirjoittaa myös ”karjun sulhanen”. Samalla myös karjun huomioarvo queer-henkisten anarkistien piirissä kohosi, joten karjukin sai seksuaalisen nautintonsa ohella sosiaalista arvostusta palveluksistaan vuoden 2017 huvimetsästäjälle. Ansiona tässä raati piti myös sitä erikoisuutta, ettei huvin tavoittelussa hyväksikäytettyä eläintä aktissa tapettu eikä edes jätetty haavakoksi. Kyseessä on näin uusi aluevaltaus eläimiä hyväksikäyttävän huvimetsästyksen evoluutiossa.

7

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riistanvalvontaa
    • He he heh heh....kylläpä hirnuttaa nämä (toisaalta surkuhupaisat) jutut. Kaikenmaailman vajakkitolleroita sitä on olemassa.

      Mutta onneksi olkoon ketjun aloittajalle ja valintoja tehneelle raadille. Fiksuus oikein pullottaa ja paistaa kuin kirkkain aurinko tässä avauksessa.

      • Sysilyyli

        Niinpä- Kun itse kirjoittaa, itse kysyy ja itse vastaa niin aina saa hienoja ja mieleisiä vastauksia.


    • palkintorati

      Niinpä, jos on mukana hahmona, joka kysyi karjua huvimetsästyslaavujunan veturiksi, mutta karju näyttikin kaapin paikan ja pyöräytti kysyjän allensa, niin ........ heh heh, eihän sitä muuten huvimetsästysneuvokseksi pääsisikään.......... hehe.

      • Voi_voi_taas

        tuli susilyylille itku simmuun, kun paha metsästäjäsetä kirjoitti kommentin.


      • KarjunSulhaset

        Huvimetsätäjille koittaa kova päivä, jos pitkään jarrutellut esitykset eläinseksin kiellosta tulevat kepulandiassakin voimaan. Onneksi sentään navetoiden ja läävien ovien takalukitukseen saa tukiaisia.


    • Juu-se

      kyyristyjä oli susianalysti itse.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      131
      4577
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3142
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2584
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2171
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      259
      1733
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1659
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1567
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1486
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1470
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1211
    Aihe