Kenellä kalastajalla jäi verkot Oulujärveen

Liput liehuu toukansaaren lähellä ja Ärjänselällä. Näyttä että paljon on jäänyt pyydyksiä järveen.Kyllä siellä kaloja pilaantuu.
21908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kyllä sen kaikki tietää kuka on verkkonsa jättänyt pyytämään.Mutta kysymys kuuluukin kenen asia on tehdä asiasta tutkintapyyntö poliisille ja sitä kautta edesvastuuseen.Ja ehottomasti kalastuskielto muutamaksi vuodeksi.

Äänestä

Talvikalastusta.

Äänestä

Oisko hieronnasta apuja tuohon halakijamiseen?

Äänestä

Eläinrääkkäystä moinen toiminta nykyisin.
Tehkää ihmeessä ilmoitus jos tiedätte kuka ne on sinne jättänyt.
Välineitä on kyllä pyytöjen hakuun olemassa, no ne tietysti maksaa.

Äänestä

Kuka niitä märänneitä kaloja täynnä olevia verkkoja lähtee keräämään pois? Se on sen homma kuka ne sinne jättikin.Ehottomasti kalastuskielto noin leväperäselle kalastajalle.Samoin korvaukset ympäristön sotkemisesta ja ehoton tuomio.Varmaa tietoa on että verkkoja on liki kilometrin verran.Syyllisen voi jokainen käydä toteamassa verkkolipuissa olevista nimilapuista,kunhan jäät vahvistuvat.

Äänestä

Niitä on ainakin paltaniemi-jormua ja paltamon vesialueella. mitä sanoo osakaskunta???

Äänestä

Perseaukinen ei saa vuokrattua laitetta millä verkot saisi pois?

Äänestä

Ilmota nuljulle. Sen verran kyylä että käy vaikka uimalla tarkastaa!

Äänestä

Se "kalastaja" pitäisi sotkea itse niihin verkkoihinsa ja jättää sinne järveen.

Äänestä
  • Hyvin tulee kalaa, jätettiin verkot samaan paikkaan. Viikon päästä käydään taas kokemassa ja viedään markettiin myyntiin.

    Äänestä

No kenen ne on?

Äänestä
  • Kuuluuko se jotenkin sinulle, että kenen ne on??

    Äänestä

Ne on minun eikä ne pilaannu vaan ne tekeytyy siellä. Älä hätäile.

Äänestä

Ensi syksynä heitän muutaman venelastin verkkoja nuljun vesialueelle mutta ilman lippuja. Pyytäköön siellä muutaman vuoden.

Äänestä
  • Mahtuuko minunkin verkot samaan poukamaan? Käydään kattoo porukalla vaikka ens vuonna.

    Äänestä

  • MinäKans kirjoitti:

    Mahtuuko minunkin verkot samaan poukamaan? Käydään kattoo porukalla vaikka ens vuonna.

    Kyllä ne järveen mahtuu. Vasta 5000 verkon edestä on tullut verkonheittämispyyntöjä. Siinä se ensi syksyn pimeät illat menee kun talvea vasten heitetään pyyntiin. Yhtään mitään pintamerkkejä ei laiteta ja kiviä ankkurin paikalle. Keväällä saadaan sitten naarata oikein kunnon saalis ja Jormuanlahti verkotetaan ensiksi. Pyyntöjä on tullut möys Mies ja Melalahden verkottamiseen kuten myös Hevossaaren, Pihlajasaaren, Karhusaaren ja Toukansaaren alueen verkottamiseen. Joku ehdotti myös Nuljun verkkopaikalle laittamiseen, mutta siinä ne haittaa vetouistelijoita.

    Äänestä

Kysymyksessä on ilmeisesti nämä satama sottailiat.

Äänestä

Kyllä nämä Tenavatähti kalastajat oppii tavoille kuhan ensikesänä maksavat muutaman troolipussin.

Äänestä

Kalastajat ovat päättäneet, että Oulujärvessä on niin huonosti kuhaa, että se on sama uittaa verkkoja vähän pitempään. Jos hyvä tuuri käy niin talven yli kun pyytää, niin voi olla verkoissa jopa kuhakin.

Äänestä

Tuli vain mieleen nämä tummat ukot tuolta maailmalta, tarvitseeko niiden pyytää kalaa noista vesistöistä elääkseen Suomessa ihan kristillisesti ?

Äänestä

Joko on liput hävinny?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuosenniemi kirjoitti:

Liput liehuu toukansaaren lähellä ja Ärjänselällä. Näyttä että paljon on jäänyt pyydyksiä järveen.Kyllä siellä kaloja pilaantuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu