Kävelypainotteinen Kauppakatu

Nyt Kauppakadulla olevista liikkeistä lopettaa Arola. Näinköhän keskikaupungilla jää viimeiseksi autioituvaksi liiketilaksi?

15

221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietitäänpäs

      No tuota...minkäs kävelykadun varrella se Prisman rautaosaati oli ku lopetti. Entä Rautia Petäisenniskassa, sekin lopetti. Kauppapuistossa on moni liike tullu ja menny.
      Ihan turha syyttää kävelykatua, jos liike itse kutistaa itsensä huippihintaista Marimekkoa myyväksi. Ennen siinä Arolalla tais olla kangaskauppakin, menis ehkä edelleenkin, mutta kai ne ite tietää, mikä kannattaa.
      Pentik on myös muuttanut suuntaansa oudoksi, minua sinne ei enää mikään vedä. Ikkunasta kun sisään katselee, mitään houkutinta minulle ei enää ole, ei autolla eikä kävellen.

      Liian pieni asiakaskunta Kajaanissa ku nettikin vie asiakkaat.

      • ettäsilleenjoo

        Prismassa on edelleen rautaosasto.


      • Mietitäänpäs

        Höpsistä . Juu, onhan se pikkunen surkea rautaosasto, sieltä saa semmosta harrastelijatavaraa-
        Mutta se oikea S-rauta lopetettiin. Tämä nytkyinen on vaan varjo siitä.
        Jos kovasti mietit, niin ymmärrät, mitä tarkoitan. Tai ilmeisesti et tajua, mikä on rautakauppa ja rakennustarvikekauppa. Ilmeisesti et ole ruuvia kummenpaa tarvinnut. Minä tarvitsisin, ja Heinisuon K-rautaan pitää mennä vähänkään kummemman tavaran perään.


    • junkmaili

      Junk?

    • Juuso_90

      Mitenkäs tuo Laatukone, liike pimeenä ja ohitustie kulkee vierestä.

      • Tuskinpahan

        Pimeenä?


      • Eikunvainpahenee

        Mennyt konkurssiin . Kertoo taas sitä yhtenä esimerkkinä minkälainen köyhälä Kainuu jo on.


    • sähköjohto

      Prisma, Citymarket, Tokmannit ja Lidl> supermarketteja täynnä tavaraa ilman palvelua. Tähän on tultu, ei myyjäkontakteja muuten kuin kassalla ja nykykassat suurimmaksi osaksi yrmeitä ja ilottomia robotteja.
      Ruuat saa ostettua jokainen marketeista, ei siinä myyjän palvelua tarvitse, mutta vaatepuoli ja muu puoli, ei ole myyjiä enään missään, jos apua tarvitsee kysyäkseen vaatteista, tms.
      Kaikki menee itsepalvelun puolelle, kuten itsepalvelukassat ja itsepalvelu-hinnantarkistukset...sekin ok., mutta mihin ollaan menossa? Kohta robotit hoitavat kaiken, ei ole työtä ihmiskunnalle, menee meininki kohta sellaiseksi, että tulee katastrooffi.

    • Pitäkäätunkkinne

      Muutaman euron aikaa vievän ostoksen takia ei viitsi lähteä Kajaanin keskustan kauppoihin maksullisen pysäköinnin takia. Helpompi ja halvempi on hoitaa ostokset marketeista.

      • Valivalivalitus

        Ei ollut mikään ongelma käydä klo 17 jälkeen eilen keskustassa dresmannissa. Palvelu oli loistavaa ja auton sai liikkeen eteen parkkiin. Kyllä en koskaan alennu markettivaatteisiin. Myyjät tiedä niissä edes hintoja eikä vaatteiden koosta yhtään mitään.


      • eihavaintoa

        Marketin vaateosastolla en ole ikinä myyjää nähnytkään.


    • Näinsemeneepi

      Kaavamuutos keskustaan ja tyhjiä liikehuoneistoja muuttamaan asunnoiksi esim liikuntavammaisille . Autoilu sallittava koko Kauppakadun pituudelta . Tyhjiin tiloihin ei tule koskaan toimintaa , koska ostovoimanen väestö muuttaa pois kaupungista sekä ympäröivästä maakunnasta.

    • salaliittokäytäntö

      Ehkäpä Ylä-Kainuun sähkökatkoksilla saadaankin lisää ostovoimaa maakuntakeskukseen.

    • Onmistävalita

      Kahvila Ullan Unelma lopettaa toimintansa , lisää hyvää liiketilaa vuokrattavana.

      • Eimahamittään

        Ja kaupunkilaisten olohuone Raatihuoneen torilla kuihtuu yhä ankeammaksi .


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3175
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2805
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2380
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1606
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1581
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1518
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe