Matkakassa

Ensikertalaiset

Olemme lähdössä 2 henkilöä New Yorkiin ja kysynkin kokeneemmilta kävijöiltä neuvoa - mikä olisi kohtuullinen budjetti 8 vrk matkalle?
Lennot ja majoitus on maksettu, joten kyse olisi vain käyttövaroista sekä minkälainen siellä on tämä tippikäytäntö?
Kiitos vastauksista.

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällaista

      Itsellä matkakassa on 100 USD päivä ja hyvin sillä on pärjännyt ja jäänyt usein alle.
      Tippiä annetaan melkein kaikille ketkä sinua palvelee, pois lukien kaupan kassat ja pikaruokapaikkojen myyjät, tosin tippiastia on kyllä melkein aina tiskillä.
      Baaritiskillä dollari pari per juoma. Ravintoloissa vähintään 20% laskun verottomasta loppusummasta.

    • satkun_verran

      Yhden kerran käynyt ja sanoisin saman 100 dollaria / 100 euroa per päivä

      Jos rankalla kädellä haluaa shoppailla niin se raha kannattaa ottaa edellisen päälle erikseen

      Pankista voi käydä ilmaiseksi vaihtamassa esim 100 kappaleen nipun 1 dollarin seteleitä, niillä on sitten hyvä tippailla.

      Taksilla ajelu on kallista, ja usein turhaa hitauden lisäksi. Jos meinaa sitä käyttää, budjetti saattaa nousta helposti.

    • Käynyt

      Vuosi pari sitten oli ketju samasta aiheesta ja siinä oli tarkempi analyysi. Satasella tulee hyvin toimeen, jos ei hirveästi shoppaile, syö iltaisin vaatimattomasti eikä käy teatterissa. Eli kääntäen, kun lisää jonkin verran vaaterahaa, musikaaliliput ja yhden tai kaksi parempaa päivällistä tuohon sataseen, niin tulee hyvin toimeen.

      USA:n hintataso esimerkiksi laatuvaatteissa on alhaisempi, joten vuoden ostoksia kannattaa keskittää. Miestenvaateliikkeistä klassinen Brooks Brothers on aina käymisen arvoinen. Molemmat Brooksin outletit ovat niin kaukana, ettei niihin varmaankaan lähde, jollei ole muuta asiaa keskustan ulkopuolelle.

      Siinä missä aamiainen dinerissa tai pizzapala lounaaksi on halpaa suomalaisittain, eivät hyvät illallisravintolat sitä ole. Illallisen saa kohtuu hintaan hyvällä suunnittelulla, mutta osa kiinnostavista paikoista on hinnakkaita, vaikka ihan huippuravintolat jättäisikin pois listalta.

      Teatteri- ja musikaalilippuja saa halvallakin, mutta ne ovat yleensä yksittäispaikkoja. Jos aikoo käydä teatterissa, kannattaa varautua maksamaan täysi hinta. Toki kannattaa käydä esimerkiksi Times Squarella kysymässä mahdollisia viimehetken alennuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1681
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1622
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1535
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1402
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1364
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      898
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      441
      879
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      832
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe