Voiko taloyhtiön hallitus hankkia taloyhtiölle esim. kuntoiluvälineitä ilman, että näiden hankkimisesta on päätetty yhtiökokouksessa?
Taloyhtiön hankinnat
7
1915
Vastaukset
- normaalia_kunnossapitoa
Voi jos talossa on ennestään jonkinlainen kuntosali.
- Codein
Kyllä yleensä taloyhtiön hankintoihin pitää olla yhtiökokouksen suostumus ja päätös.
Yksikään osakas ei voi sooloilla tai viekää asia oikeuteen! - sylkykuppi
Oliko hankinta osakkaan sooloilua?
Osakas ei hankkinut mitään.
Hallituksella on oikeus kuntosalilaitteiden, käytävämattojen, kuntotarkastusten, pienten urakoiden, kiinteistöhuollon yms. hankintaan ilman yhtiökokouksen päätöstä.
Hallitus voi vaikkapa muistaa pienellä lahjalla taloyhtiön viiteryhmään kuuluvaa henkilöä.
Ei kaikkin asioihin tarvita yhtiökokouksen päätöstä.
Hallitus on valittu hoitamaan talon asioita.
Kaikki halukkaat voivat pyrkiä hallitukseen.
Usein halukkaita ei ole ja puolipakolla joku suostuu.
Itseään tyrkyttävää ei aina valita.
Onneksi kaikilla on oikeus valittaa.
Elämä on tällaista. - Osakkaan.asemassa
sylkykuppi, Ilmeisesti itse olet hallituksessa. Onko siellä teillä se kuntosali, jonne hankitte? Lue normaali-kunnossapitoa:n viesti.
Meillä hallituksen puheenjohtaja maksatti edellisestä asunnostaan bingispöydän, joka vei ison alan pyörävarastosta. Sovun säilyttämiseksi maksettiin, vaikka mielestäni oli kusetusta. En tiedä makaako siellä vieläkin, itse asun jo muualla. - sylkykuppi
Hei Osakkaan.asemassa!
Aloittajan talosta en tiedä, mutta jos sinne kuntoilulaitteita hankitaan, niin luulisi niille olevan jonkinlainen tila.
Meillä talon toinen saunaosasto muutettiin kuntosaliksi. On suosittu
Talon naisväki haluaisi vielä kangaspuut. Tulevat saamaan.
Kuulun hallitukseen.
Hallitus tekee päätökset yhdessä, ei pidä sortua yhden mielivaltaan.
Ottappas jämerämpi asenne nykyisessä asuinpaikassasi, älä anna kenenkään kusettaa. - Varastin
Riippuu yhtiökokouksen päätöksestä kuinka paljon ilman kokouksen lupaa teillä saa hankkia tavaraa. Meillä raja on 200€. Asia erikseen on, jos onpäätetty esim porukalla tehdä talkoot ja niinhin jotain tarviketta. Isännöitsijä tarkistaa kaikki laskut ja tavaramenekit.
Muissa tapauksissa mennään ainakin meillä raastupaan. Vain osakkailla on sanavaltaa. - sylkykuppi
Arvoisa Varastin
"Riippuu yhtiökokouksen päätöksestä kuinka paljon ilman kokouksen lupaa teillä saa hankkia tavaraa. "
Mistä tiedät aloittajan taloyhtiössä tehtyjä päätöksiä? Onko tämänmoista päätöstä edes tehty?
Luulo ei ole tiedon väärti. Ei pidä yleistää oman taloyhtiön päätöksiä koskemaan kaikkia yhtiöitä ja varsinkaan ei pidä niitä luulla lainsäädännössä mainituiksi asioiksi.
Näyttää näillä keskustelusivuilla olevan useampikin luuloa lakina pitävää ja oman yhtiönsä sääntöjä voimassaolevana lakina.
Mitenkä Varastimen taloyhtiössä käy, jos vaikkapa lämpöjärjestelmässä ilmenee vika ja korjaus maksaisi yli tuon mainitun 200 euroa?
Pidettäisikö ylimääräinen yhtiökokous ja päätettäisiin korjaus siellä? Oikea lainsäädäntö määrittää kokouskutsujen laillisuuden aikarajan ja sen aikaa joutuisitte tulemaan toimeen vaurioituneen lämpöjärjestelmän kanssa. Kylmillä pattereilla tai pelkällä kylmällä vedellä tai ei edes sitä kylmää.
Talvella olisi hauskaa odotella yhtiökokousta ja sen jälkeistä korjauksen tilausta ja korjauksen valmistumista.
Lämpöjärjestelmän osien uusinta voi maksaa 10 000 - 20 000 € ja jopa yli.
Ja miten olisi, jos taloyhtiön vastuulla oleva ovi, ikkuna tms. menisi rikki? Kustannus olisi ehkä n. 300 - 500 €. Kutsuttaisiinko yhtiökokous koolle päättämään korjauksesta?
Hallituksella on siis oikeus ja tarvittaessa velvollisuus toimia.
Käytän nimimerkkiä sylkykuppi, koska talossani on "kaikkitietäviä" ihmisiä, joille kaikki muut ovat haukkumisen kohteita.
Tosiaan tietävät kaikki asiat. Pitävät omia tietämyksiään lakina. Haukkuvat vastaansanojat ja vastuussa olevat. Oma minä on ainoa oikea. Omaa tyhmyyttä ei huomata.
Onneksi heitä on vain 3 yksilöä talossani. Siinä on 3 liikaa.
Asukkaita n. 130.
Taloyhtiössäni ei ole määritelty mitään rajaa hallituksen rahankäytölle.
Terve järki lienee maksimiraja.
Kuntosalilaitteiden hankinta perustui yhtiön asukkaiden haluun. Hallituksen jäsenet keskustelevat yhtiön asioista ja toiveista asukkaiden kanssa.
Tässä tapauksessa pihaparlamentti teki päätöksen hallituksen puolesta.
Näin lienee kaikissa taloyhtiöissä. Vai onko toiveajattelua?
Yhtiön tilintarkastus on lain vaatimusten mukainen. Toki myös isännöitsijä käy ne läpi. (ainakin isännöitsijän henkilökunta).
Taloyhtiön yhtiökokouksessa valittu edustaja käy myös läpi tilit ( meillä tarkastaja on talossa asuva).
Vilppiä ei ole löytynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,804356Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt242801Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242768Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122484Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172479Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6352044MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141975Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341908