Moikka. Asunto aijotaan pakkohuutokauppa kun ei ole vapaassa myynnissä mennyt tämän syksyn aikana kaupaksi. Tarkoitus olisi myydä asunto että päästäisiin veloista ja aloittaa uus alku. Asunto 90%valmis. Tarkoitus olisi rakentaa heinäkuuhun mennessä valmiiksi. Mutta Vouti ei suostu siihen. Ja siinä menettäisi silloin noin 30-50 tuhatta eroa. Vaikka asunto huutokaupattaisiin niin saataisiin velat pois. Asunto on minun nimissä ja laina mutta avopuolisi omistaa asunnosta puolet. Onko mitään tehtävissä enää? Valittaminen, puolison omistus yms.
Asunnon pakkohuutokauppa
Jannekalle
165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
- siis ymmärränkö oikein, että rakennusvaiheessa (ns. viitta vaille valmis) projektinne on ulosotossa?
ilmeisesti kyllä.
- Ulosottovaihe on jo edennyt niin pitkälle, että oikeuden tuomion perusteella annetaan ns. pakkomyyntiin?
ilmesesti tuomion mukaisesti on nimitetty käräjä-oikeuden mukaisesti hlö tai yritys jonka vastuulla myynti on?
HAITTA:
suurin haitta tässä on yleensä se, että oletan että ette ole aikaisemmin päässeet minkäänlaiseen sopimukseen ulosoton kanssa kiinteistön myynnistä, siksi on päätynyt oikeuden tuomioon ja pakkomyyntiin. Haittana on nyt teillä tämän hetken tilanteessa se, että oikeus on nimennyt pakko "myyjän" teidän talolla.
Pakkomyynti tapahtuu siten, että se laitetaan myyntiin ja joku (yleensä myyjän tuttu) ostaa sen naurettavaan pilkka hintaan.
LOPPUTULOS:
Lopputulos teille valitettavasti on tässä tapauksessa se, että ette tule saamaan talostanne myynnissä edes markkinahinnan puolikasta, eli voit unohtaa täysin sen, että saisit ehtään mitään maksettua pankillesi.
Myynnistä saatava tulo menee kokonaisuudessaan ulosottomiehelle ja teille tulee jäämään velkaa aivan tuhottomasti vielä kaiken päälle koko loppu elämäksenne maksettavaksenne.
Pystyn partnereineri kanssa auttamaan sinua tilanteessa, aivan uskomattoman edullisella diilillä.
Ota yhteyttä minuun henkilökohtaisesti niin kerron ehdot sinulle miten pääsemme nopeasti ja tehokkaasti ongelmasta ja sinulle jää rahaa maksaa kaikki velat.
[email protected]