Sain otsikon mukaisen vastauksen kun kyselin sokkarin pankkipisteestä Sokoksen eli S -marketin bonuskorttia, tai pankkikorttihan se nykyään on.
Miehelleni kortti tuli normaalisti.
Tiedoista selvisi että kortti palautettu, koska omistajan osoitteesta ei ole tietoa :(.
Olenko siis virtuaali henkilö, tuolloin asuin vielä ukkoni kera ihan entisessä osoitteessa..missähän kortti seikkaili ja kuka sen palautti..
Onko kukaan muu hävinnyt tietämättään :/
"Osoite ei tiedossa"..
18
287
Vastaukset
- jotainrajaakin
Miks sinä täältä kyselet.Itse olisin soittanut s-pankin asiakaspalveluun,on ihan normaalihintainen puhelu ja vastaus olisi tullut koht pian.
- S-tirehtööri
Huom. Pankit ovat lakossa. Asiakaspisteissä vastaavat siivoojat ja muut kassatoimihenkilöt, joilla ei ole hajuakanaan pankkipalveluista.
- Saga.Kabinetti
Jos sinulla on väestötietojärjestelmässä esto ettei yhteystietojasi anneta markkinointi yms. tarkoituksiin, niin silloin osoitteesi ei päivity ko. firmalle.
Jos olet netissä tehnyt osoitteenmuutoksen, niin "täppä" on voinut tulla vahingossa. Kannattaa tarkistaa. - S-tirehtööri
Mitä tulee avaukseen, ilmeisesti osoitetiedot (muutto tms) eivät ole päivittyneet tietojärjestelmään. Itselle on käynyt niin pari kertaa ja toinen kerta sattui juurikin S-pankin kohdalla reilu vuosi sitten. Piti mennä paikan päälle lyömään - paperia pöytään.
S-tirehtööri kirjoitti:
Huom. Pankit ovat lakossa. Asiakaspisteissä vastaavat siivoojat ja muut kassatoimihenkilöt, joilla ei ole hajuakanaan pankkipalveluista.
ei S-pankki ole lakossa
- pirremiinapa
Enhän minä täältä kysykään että missä pankkikorttini oli, tai on, vaan että oletteko kokenut jotain samankaltaista.
Aikoinaan kortti tuli kotiin ihan kuin miehellinikin.... - pirremiinapa
S-tirehtööri kirjoitti:
Mitä tulee avaukseen, ilmeisesti osoitetiedot (muutto tms) eivät ole päivittyneet tietojärjestelmään. Itselle on käynyt niin pari kertaa ja toinen kerta sattui juurikin S-pankin kohdalla reilu vuosi sitten. Piti mennä paikan päälle lyömään - paperia pöytään.
Niin just, onneksi siellä oli palvelua että saatiin asia kuntoon, S -pankki ei kai mene lakon myötä kiinni..luulisin.
Lisään vielä että siinkin mielessä tuntui kummalliselta se minun häviämiseni, kun olen s -kortin pääkäyttäjä, ja kortti tuli silti miehelleni..joku sotku siinä on tullut.. - pirremiinapa
tammikuu-51 kirjoitti:
ei S-pankki ole lakossa
Siinähän se vastaus tulikin, kun en ollut ihan varma tuosta lakosta..enkä muistanut kyllä kysyäkään minua palvelleelta.
- Pian69
No yritin itse tuollaista osoitetta itselleni ja olla "virtuaali henkilö"
Mutta se ei ole onnistunut koska minulla on vielä järjestelmän mukaan verotettavaa
Siis, olen vielä toistaiseksi lypsettävälehmä täälle järjestelmälle.- pirremiinapa
Saattaapi olla vaikeinta hävitä verottajalta...
- Pian69
pirremiinapa kirjoitti:
Saattaapi olla vaikeinta hävitä verottajalta...
Näin se on Iisalmen tyttö. ;)
Tämä järjestelmä tietää jopa vuoden ennen kun itse,
mitä saan tuloja naapuristakin ?
Mutta väärässä silti olivat, kun eivät voi ennustaa valutta kurssia oikein,
no näinhän saavat lainata minun omia tuloja korotta toista vuotta ?
- Sisko.huolestui
Ettei vain posti sotkenut? Oma kokemus: Vuokrasin asuntoni ja muutin samassa taloyhtiössä toiseen. Vuokralaisen muuttoilmoitus oli mennyt vähän aikaisemmin kuin omani. Muuttoilmoituksessa on kysymys: kuka muuttaa asunnosta pois. Vuokralainen oli laittanut siihen minut.
Minulle tuli postia Canadasta. Posti oli kääntänyt sen kuoren päällä olevalla selityksellä, osoite ei tiedossa. Postissa pahoiteltiin, oli luettu asia (minun tiedot) väärästä ilmoituksesta ja väärältä riviltä.- pirremiinapa
Miten se Kanadaan? Minusta on kummallista että tuo Kanada tulee niin usein esiin noissa huijaus yritys sähköposteissakin..
Mie ihmettelen kun minulla on tarkka sijainti päällä koneessa ja puhelimessa, niin silti minä olen kirjautunut milloin missäkin tileilleni, esim. Lontoossa, Norjassa, Kuopiossa, Jyväskylässä, Niiralassa (Värtsilässä), Tampereella jne.., ojelma ilmoitti jopa että olen yhä kirjautuneena Kuopioon ja ohjelma on auki?!! Kuka ihme tarkastaisi tällaisen toiminnan, että ketä nämä kys. kirjautujat on?
- Sisko.huolestui
Höh, kirjoitin puutteellisilla tiedoilla, ajattelin nimmarin selittävän. Sisko asuu Kanadassa ja lähetti minulle kirjeen osoitteeseen, jossa ennen olin asunut ja jonka sitten vuokrasin. Muuttomahdollisuus isompaan tuli niin nopeasti, etten joutanut ruveta heti suvulle ilmoittelemaan. Kun kirje palautui hänelle takaisin, tuli nopeasti soitto, missä olen. Ei siis mitään huijauspostia.
- pirremiinapa
:)) no niin, sepä selvittikin..
Mutta lisään tuohtumukseni vallassa vielä, että äsken yritin kirjautua profiiliini ja kasvain, salasana ei kelpaa, ja on muka väärä..ei varmana ole, tarkistin monta kertaa tekstin muistikirjastani sekä avasin paikan josta voi nähdä kirjoitetun salasanan ja se oli oikein.., siis joku on koko ajan minun tileilläni näköjään - alkaa pikkuhiljaa riittää minun mitätöimiseni!!
p.s. en ollut sinulle vihainen, olit vain paikalla sopivasti..sorry :) - Taikuritässä
Jospa tiedot eivät ole päivittyneet. S-ketjulla on varmaan yhteystiedot it-palveluihin, mihin voit huolesi kertoa ja ottanevat yhteyttä sieltä sinuun.
- huolestuttavata
pirremiinapa kirjoitti:
:)) no niin, sepä selvittikin..
Mutta lisään tuohtumukseni vallassa vielä, että äsken yritin kirjautua profiiliini ja kasvain, salasana ei kelpaa, ja on muka väärä..ei varmana ole, tarkistin monta kertaa tekstin muistikirjastani sekä avasin paikan josta voi nähdä kirjoitetun salasanan ja se oli oikein.., siis joku on koko ajan minun tileilläni näköjään - alkaa pikkuhiljaa riittää minun mitätöimiseni!!
p.s. en ollut sinulle vihainen, olit vain paikalla sopivasti..sorry :)Onkohan sulla pirremiinapa alkavaa dementiaa kun epäluulosi vaan lisääntyy.
- ölämälöö
huolestuttavata kirjoitti:
Onkohan sulla pirremiinapa alkavaa dementiaa kun epäluulosi vaan lisääntyy.
Siellä on itärajan naapurit tietysti asialla, kun on sopivasti paikka rajan tuntumassa, eikä herätä turhia epäluuloja puhui kylillä sitten mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä571588- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231238- 1401054
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten338839Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50643Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64612