Auttakaa! Mua on vaivannu jo monta vuotta tää sama ongelma... Oon aina halunnu treenata paljon jne, mutta menkat loppuuu heti kun vähääkään laihdun. Ja en todellakaan ole edes laiha, enkä kärsi minkäänlaisista syömishäiriöistä yms. Ja jos laihdun kilonkin niin menkat loppuu samantien tai on ärsyttävää ruskeaa vuotoa vaan... Ja en edes tällä hetkellä treenaa mitenkään paljoa ja haluaisin treenata paaljon enemmän, mutta tää hemmetin menkkajuttu häirittee nii hirveesti. Omistan myös ärsyttävää selluliittiä, josta olen kyllä aika mukavasti eroon, mutta se vie mukanaan myös menkat. En syö epäterveellisesti, mutten ehkä maailman monipuolisimmin. Ainiin olen siis 17v ja menkat alkoivat jo kun olin 11v. Ja ovat aina olleet aivan epäsäännölliset ja joskus ihan pirun runsaat ja joskus ei mitään. Olen tosi ujo eikä löydy rohkeutta käydä lääkärissä, joka olisi kyllä varmaan hyvä...😬 ja olen aina tyhmänä väittänyt koulun terveydentarkastuksissa menkkojen olleen aina normaalit, enkä yhtäkkiä kehtaa väittää päinvastoin. Mitä mun pitäs tehä?? Ku haluan jatkaa treenaamista kun en edes tällä hetkellä ole mitenkään hyvässä kunnossa, mutta ku pienimmästäkin liikunnasta menkat lähtee... Arvostan jos jaksatte auttaa.
Liikunta ja menkat
1
82
Vastaukset
- turhastressi
Painoosi on mahdoton ottaa kantaa, kun en tiedä painoasi ja pituuttasi.
Yhden kilon painonvaihtelu on ihmiselle ihan normaalia. Aamu- ja iltapainolla voi olla sen verran eroa riippuen liikunnan määrästä, nautituista nesteistä ja ruoista.
Mikä sinun mielestäsi on paljon tai vähän treeniä? Sinun ikäisesi normaalipainoisen ja normaalikuntoisen on hyvä liikkua pari tuntia päivässä. Osa siitä voi olla vaativaa ja osa rentoa liikkeellä oloa. Jos liikkuu vähän, niin lisäystä ei kannata tehdä äkkiä.
Kuukautiset ja hormonitoiminta riippuvat monista eri asioista. Osa naisista ei saa koskaan säännöllistä kuukautiskiertoa ilman e-pillereitä. Niukkakin vuoto on vuoto ja oikeasti paljon mukavampi kuin runsas vuoto. Jos vuotoa ei tule 4-6 kuukauteen lainkaan, on syytä mennä lääkäriin.
Huolehdi, että ruokasi sisältää hyviä rasvoja ja runsaasti kasviksia ja proteiinia joka aterialla.
Olisi hyvä, jos voisit keskustella jonkun aikuisen kanssa, koska minusta tuntuu, että kaipaat nyt suhteellisuutta asioihin. Koulun terveydenhoitaja voi olla hyvä keskustelukumppani tai äitisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1178063
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1355353Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1243574Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352604Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971540Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?701406Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376