Avensis -01 jouset ja iskarit

ile

Alkaa tuo -01 155 tkm ajettu D4D tuntua lullalta ja esim. tänä aamuna jäisellä moottoritiellä 115 km/h:ssa vauhdissa sai ihan keskittyä kaarteissa.

No eihän se Avensis uutenakaan ole jämäkin ajettava mutkaisella tiellä, mutta toivon, että tästä asiasta ei tarvitse vastaajien huomautella.

Olen pitänyt sääntönä sitä, että jouset kestävät kaksien iskarien eliniän. Toisaalta edellinen autoni oli parhaimmillaan 400 tkm:n kohdalla, kun vaihdoin jouset ja Monroen Sensatracit.

Eli onko kokemusta jousien vaihdosta iskarien kanssa. Aikaisemmin sain vinkin Monroen Reflexistä hyvänä iskarina, mutta mikä jousimerkki olisi hyvä.

Eibachin madaltavia jousia en viitsisi laittaa. Jo nyt pääkaupunkiseudun huonosti auratut kadut aiheuttavat turhia pohjaanraapimia.

Jos jollain on käyttämättömättömät alkuperäisjouset juuri esim. madallussarjan takia, niin voin ostaa sopuhinnalla. Muuten kyllä toivoisin pykälää alkuperäisjousia jäykempää merkkiä.

1

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omaan entiseen autoon (corolla 1.3/88 hp vm-95 xli sedan) ostin Kyb:in korkeepaine kaasuiskarit.Olin erittäin tyytyväinen todella jäykistyneeseen alustaan!Nimittäin ei kannattanut noitten iskareittan paikoilleen laitoin jälkeen kovasti kulmista painella..Kun ei antanut periksi juuri nimeksikään :) Jotenkin sellainen olo,että on väri vaihtunut,mut vielä muutama vuosi sitten ne oli oranssin väriset.(iskarit siis,heh).Suosittelen erinoamaisen lämpimästi tollaisia siulle!Maavara ei muutu miksikään,mut alustaan tulee eri hyvä jäykkyys!
      Iskarimerkillä on varmaankin joku merkitys,mut en moiti pienemmistikään Kybiä.Mut hinnastakin voi jo päätellä,että onko laadukas iskari vai ei.Kannattaa satsata kunnon kamppeisiin heti.Kuitenkin noita iskareita ei joka hetki tarvihe vaihella,joten se hieman korkeampi investointi ei pitemmällä ajanjänteellä sitten olekkaan juuri sen korkeempi.Mut hyvän mielen saa ainakin,kun tulee hyvä alusta!

      Turvallisia kilometrejä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      215
      4178
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2685
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2401
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2333
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1561
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      532
      1350
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1316
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1300
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      75
      1273
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1176
    Aihe