Avensis -01 jouset ja iskarit

ile

Alkaa tuo -01 155 tkm ajettu D4D tuntua lullalta ja esim. tänä aamuna jäisellä moottoritiellä 115 km/h:ssa vauhdissa sai ihan keskittyä kaarteissa.

No eihän se Avensis uutenakaan ole jämäkin ajettava mutkaisella tiellä, mutta toivon, että tästä asiasta ei tarvitse vastaajien huomautella.

Olen pitänyt sääntönä sitä, että jouset kestävät kaksien iskarien eliniän. Toisaalta edellinen autoni oli parhaimmillaan 400 tkm:n kohdalla, kun vaihdoin jouset ja Monroen Sensatracit.

Eli onko kokemusta jousien vaihdosta iskarien kanssa. Aikaisemmin sain vinkin Monroen Reflexistä hyvänä iskarina, mutta mikä jousimerkki olisi hyvä.

Eibachin madaltavia jousia en viitsisi laittaa. Jo nyt pääkaupunkiseudun huonosti auratut kadut aiheuttavat turhia pohjaanraapimia.

Jos jollain on käyttämättömättömät alkuperäisjouset juuri esim. madallussarjan takia, niin voin ostaa sopuhinnalla. Muuten kyllä toivoisin pykälää alkuperäisjousia jäykempää merkkiä.

1

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omaan entiseen autoon (corolla 1.3/88 hp vm-95 xli sedan) ostin Kyb:in korkeepaine kaasuiskarit.Olin erittäin tyytyväinen todella jäykistyneeseen alustaan!Nimittäin ei kannattanut noitten iskareittan paikoilleen laitoin jälkeen kovasti kulmista painella..Kun ei antanut periksi juuri nimeksikään :) Jotenkin sellainen olo,että on väri vaihtunut,mut vielä muutama vuosi sitten ne oli oranssin väriset.(iskarit siis,heh).Suosittelen erinoamaisen lämpimästi tollaisia siulle!Maavara ei muutu miksikään,mut alustaan tulee eri hyvä jäykkyys!
      Iskarimerkillä on varmaankin joku merkitys,mut en moiti pienemmistikään Kybiä.Mut hinnastakin voi jo päätellä,että onko laadukas iskari vai ei.Kannattaa satsata kunnon kamppeisiin heti.Kuitenkin noita iskareita ei joka hetki tarvihe vaihella,joten se hieman korkeampi investointi ei pitemmällä ajanjänteellä sitten olekkaan juuri sen korkeempi.Mut hyvän mielen saa ainakin,kun tulee hyvä alusta!

      Turvallisia kilometrejä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      38
      11709
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4649
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      251
      2817
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      144
      2574
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      107
      1643
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1041
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      207
      822
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      820
    9. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      60
      728
    10. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      718
    Aihe