Otsikon mukaisesti kyselisin noista kahdesta firmasta ihan mitä tietoo vain. Kusettaako ne yms.. Ois tarkoitus alkaa jommankumman torppariksi, joten pitäis tietää jotain asianmukaista tietoa. Taksat ois suurinpiirtein samat ja muutenki samanlaista menoa. Olen alustavasti jo kyselly..
Kalusto löytyy, loppui ajot ku edellinen firma laittoi lapun luukulle.
Combitrans vs Kaukokiito??
11
8382
Vastaukset
- että
Alotat jomman kumman torpparina. Just, ei ne vissiin kyl kuseta mut se alkaminen ei käy ihan noin vain. Combi ei ota uusia tällä hetkellä vissiin mitään kauheesti ellei osta joltain autoa ajoineen. Kaukokiidolle voi olla suoraan aika vaikee päästä yhellä autolla. Mutta jonkun ison K-kiidon omistajan esim. Auramaan torppariks voi päästä.
- Wabi
Kiitolinja sen olla pitää, itse olen töissä ja ERITTÄIN TYYTYVÄINEN!!
- ei kysynyt
kiitolinjasta juurikaan mitään.
- ?????
Mitens DHL?
- kokenut
Kyl sun vaikee päästä johonkin torppariksi jos yks auto.Auramaa myy sellsia linjoja torppareil mitä ei itse pysty työ aika lain mukaan pítää ja hinnal mist ei pysty maksaa toisel kuskil palkkaatai jos et saa siihen ketään ilmaseksi kun itse ei pysty ajaa 24h viikon loppusin jotain pikku kiilaa.tietysti olet itse vastuussa kurman suuruudesta ja sidonnasta joka harvoin kelpaa pohjanmaan lp miehille.myy auto ja mee raksa hommiin ei tartte valvoo ja perhe sekoaa
- Mäkin tiedän jotain!
Kyllä ne Auramaalle ottaa torppariks, eikä ole edes väliä onko sulla alusta, nuppi korilla vaiko koko yhdistelmä. Eikä ne kuseta, taksa ei välttämättä oo mikään paras mahdollinen. Mutta kyllä töitä löytyy jos satut aloittamaan. Ja jos en väärin muista niin yhtä lukuun ottamatta kaikilla torppareilla on vaan yks auto.
Et maininnut mistä päin olet, mutta myös Lehtosella, Tyvillä ja Kantola & Koramolla on kans torppareita jonkin verran. - TIetoa on
Mäkin tiedän jotain! kirjoitti:
Kyllä ne Auramaalle ottaa torppariks, eikä ole edes väliä onko sulla alusta, nuppi korilla vaiko koko yhdistelmä. Eikä ne kuseta, taksa ei välttämättä oo mikään paras mahdollinen. Mutta kyllä töitä löytyy jos satut aloittamaan. Ja jos en väärin muista niin yhtä lukuun ottamatta kaikilla torppareilla on vaan yks auto.
Et maininnut mistä päin olet, mutta myös Lehtosella, Tyvillä ja Kantola & Koramolla on kans torppareita jonkin verran.Noista kahdesta vaihtoehdosta ilman muuta Combille. Paljon yksinkertaisempaa ajoa. Ja Auramaan taksoista voi olla jokainen mitä mieltä haluaa, mutta yksi kilpailevan ketjun firma maksaa selvästi enemmän. Tarkkaa tietoa en uskalla paljastaa.
- YA??
Mäkin tiedän jotain! kirjoitti:
Kyllä ne Auramaalle ottaa torppariks, eikä ole edes väliä onko sulla alusta, nuppi korilla vaiko koko yhdistelmä. Eikä ne kuseta, taksa ei välttämättä oo mikään paras mahdollinen. Mutta kyllä töitä löytyy jos satut aloittamaan. Ja jos en väärin muista niin yhtä lukuun ottamatta kaikilla torppareilla on vaan yks auto.
Et maininnut mistä päin olet, mutta myös Lehtosella, Tyvillä ja Kantola & Koramolla on kans torppareita jonkin verran.Kyllä sieltä löytyy useamman auton torppareita esim Tre:lla Sjoella:lla on
- Alihankkija
Kummassakaan firmassa ei varmaan ole varsinaisesti mitään vikaa, mutta kannattaa
kyllä miettiä kaksikin kertaa, ennenkuin ryhdyt
yhden auton autoilijaksi.
Kilpailu alalla on kovaa, ja niitä paikkojahan
ei vapaaksi tule, joilla pystyy autoilun kulut maksamaan, saatikka elättämään perheensä.
Taksat eivät juurikaan 90-luvun puolivälin jälkeen ole noussut (kulut kylläkin) ja niillä taksoilla et pysty hankkimaan itsellesi mitään muuta kuin hirveät velat lopuksi.
Näet alihankkijanahan sinä ajat ne ajot, joita
toimeksiantajasi ei ehdi tai ei kannata ajaa.
Muutoin sinä odottelet kotona kulujesi kanssa.
Et liioin voi itse vaikuttaa työsi määrään, koska sopimukseen usein kuuluu, että autosi on
aina toimeksiantajasi käytössä, joten et juurikaan voi työllistää itseäsi, kun jonain päivinä ei ole työtä.
Työajan pidennykselläkään et pitkälle pötki, koska ajo- ja lepoaikasäänökset koskevat myös
ammatinharjoittajaa. Tosin toimeksiantajasihan
siitä ei välitä, koska sinä vastaat tuosta asiasta itse.
Se on vielä niinkin, että kun yksi ahdinkoon ajautunut yrittäjä lopettaa, tilalle tulee ainakin kaksi uutta yritteliästä suurin toivein, joten tuo ylitarjonta mahdollistaa sen, että
taksat pysyvät jatkuvasti alhaalla.
Loppuviimein vielä usein käy niinkin, että
toimeksiantajasi tosiaan laitta lapun luukulle,
jolloin jäät vuosikausiksi maksamaan toiminnasta
aiheutuneita kuluja, koska lappu luukulle -tilanteessa rahasi jää tulematta. Makselet siinä sitten....
Mieti hyvä ihminen, mihin olet laittamassa itsesi. Tilanne Suomessa pienten autoilijoiden kohdalla on kova (kannattaisi tiedustella, esim
eri verovirastoista, minkälainen kuva heillä
tällähetkellä alasta on).
Nämä on nyt niitä vapaan kilpailun aiheuttamia
hedelmiä..
Palkkatyöläisenä olet huomattavasti onnellisempi,
sitäpaitsi työntekijä saa aina palkkansa siinäkin tilanteessa, että työnantaja menee konkurssiin tai ei muuten maksa palkkojaan.
Pieni ammatinharjoittaja on käytännössä hyvin lähellä palkansaajaa, erona on se, että vaikeuksien tullessa hän on aina yksin.- yrittäj
justtiinsa!!!
- Anonyymi
Compi... Transpoint on vitsi. Kaikki lopettaa jotka vaan keksii muuta hommaa jos ei niin konkka edessä. Ainoo jos itte järkkää kuorman toiseen suuntaan ni Compi paluu kuorma kannattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192595
- 441281
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70937Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138915- 45861
- 59827
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44785Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164762Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725