Rahaa luokalle leirikoulua varten

leirikoulurahaa

Mitä hyviä keinoja on saada rahaa luokan leirikoulukassaan? Mitkä teillä on toiminu parhaiten?Antakaa vinkkejä!

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi viestini poistettiin sääntöjen vastaisena?

      Linkkasin siihen aloitukseen liittyvän sivun ja kerroin omista kokemuksistani kyseisen sivun kanssa. Mutta tehdäänpä nyt uudestaan:

      Itse keräsin myymällä kyseisiä tuotteita noin 200€ yhden päivän aikana. Se toimii niin, että ensin menet kuvaston kanssa, vaikka ovelta ovelle, käsket vanhempien ottaa sen töihin tms, ja näin kerään tilauksia lappuun. Kun et enää halua kerätä niitä, lähetät lapun takaisin kyseiselle firmalle ja he lähettävät vastaavan määrän tuotteita. Viet nämä tuotteet asiakkaille ja keräät maksun.

      Mielestäni tämä on suhteellisen vaivatonta jos joku vain suostuu kuskaamaan sinua. Edes kuskia ei tarvitse jos asuu vähänkään lähellä muita ihmisiä.

      https://pilkkoset.fi

      Josko tätä ei tällä kertaa poistettaisi..

      • Vittu, tykkäsin vanhingossa kommentistani.


      • andrukela

        Sori kehitysvammastani, oon vähän päihtynyt, mutta menetkö siis eka netistä printatun kuvaston kanssa ovelle ja kysyt jos uhri haluaa jotain valikoimasta, ja sitten myöhemmin palaat uhrin valitsemien tuotteiden kanssa vastaanottaen rahat?

        Ja voiko tuota tehdä ilman leirikoulua? Kuulostaa aika nimittäin aika lupaavalta. Ois varmaan nettisivulta löytynyt vastaukset, mutta kiitos :)


      • andrukela kirjoitti:

        Sori kehitysvammastani, oon vähän päihtynyt, mutta menetkö siis eka netistä printatun kuvaston kanssa ovelle ja kysyt jos uhri haluaa jotain valikoimasta, ja sitten myöhemmin palaat uhrin valitsemien tuotteiden kanssa vastaanottaen rahat?

        Ja voiko tuota tehdä ilman leirikoulua? Kuulostaa aika nimittäin aika lupaavalta. Ois varmaan nettisivulta löytynyt vastaukset, mutta kiitos :)

        Sillä voi kerätä rahaa vaikka itselle. Eikä ole netistä printattu, yhteistyön alkaessa saat jonkunpaksuisen kuvaston.

        Ja rahahomma toimii niin, että jokaisesta tuotteesta saat tietynlaisen osuuden, yleensä se on n. 6€ per myyty tuote..


    • andrukela1998hisseily

      Meillä ainakin opettaja hoiti. Myytiin jokainen 10 isoa pakettia keksejä (8 tai 10e pakettia. Meni sukulaisille ja ovelta ovelle kaupustelulla illassa.

      Oltiin myös parina iltana suomalaisessa kirjakaupassa pareina paketoimassa ihmisten paketteja. Oportunistijonneina me tosin kavallettiin ne rahat.

      Tuskin olisi ilman vanhempien maksua tullu kasaan. Ahvenannaahan mentiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      87
      3705
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3300
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3132
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2760
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      50
      2322
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      66
      1879
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1829
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      37
      1824
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1719
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1698
    Aihe