Forssan lehden mukaan heikan koululaiset lauloivat Niinistön presidentin vaali kampanjassa Forssan torilla. Olikohan kaikkien vanhemmilta kysytty asiasta? Laulavatko muillekin ehdokkaille jotka käyvät Forssassa?
Koululaiset Niinistön kampanjassa
21
103
Vastaukset
- ihmettelin.minäkin
Minä olen käynyt Matti Vanhasen ja Laura Huhtasaaren vaalitilaisuudessa torilla. Kumpaakaan ei oltu värvätty lapsia esiintymään. Minusta päiväkodin tai koulun tehtävä ei ole tuoda lapsia poliittisiin tilaisuuksiin. Tämä oli vaalitilaisuus, eikä presidentin vierailu Forssassa. Olisi mukava tietää kenen idea tämäkin oli.
- eihyvä
Minä myös ihmettelin? Voiko kukaan asiasta tietävä vastata, kenen idea tämä oli? Tämähän oli nimenomaan poliittinen vaalitilaisuus, jossa kaikki ehdokkaat ovat samalla viivalla. Asialla olisi ollut toinen merkitys, jos Sauli olisi Suomen presidenttinä vieraillut Forssassa.
- IloistaJaKivaaSullekin
Varmaan joka koulusta ja joka päiväkodista olisi ryhmä lähtenyt ilomielin, jos olisi pyydetty. kaikki tuolainen on esiintymistaidon kehittymistä, koulussa pitäsi olla enemmän tosielämän koulutusta.
Minkälaisena on elää jatkuvassa vihassa lähes kaikkeen, mitä ympärillä tapahtuu, kysyn vaan.- 34567890gthuio
Tai, jos ei olisi lähtenyt, on johtajaope poliittinen tyyppi.
- eikatuvaloista
Tämä oli poliittinen tapahtuma. Ei kuulu minunkaan mielestäni lastenohjelmaan. Vai oliko tämä nyt sitä kuuluisaa "varhaiskasvatusta", joka nyt "sattumalta" meni kokoomuksen hyväksi? Jokin "Ukkokerhon kuoro" olisi ollut parempi vaihtoehto laulu-esitykselle, jos sitä nyt välttämättä tarvittiin? Tasapuolista kohtelua jokaiselle ehdokkaalle toivoisin. Ei tässä sen kummempaa ole.
- rty56q78
Kyllä meidän lapset ovat osallistuneet aikoinaan useisiin sekä politiikan, että uskonnollisiin tilaisuuksiin eivätkä ole menneet rikki.
Aikoinaan sanoin että voin vaikka maksaa että pääsevät esiintymään ja töihin, niin ei kuitenkaan tarvinnut maksaa. Nyt on tyttärillä ihan kivat ja hyvät työpaikat.
Jos on liian ankara isä, mihin se voi johtaa,,,,,,,,,,,,en voi ymmärtää. - kvalot
rty56q78 kirjoitti:
Kyllä meidän lapset ovat osallistuneet aikoinaan useisiin sekä politiikan, että uskonnollisiin tilaisuuksiin eivätkä ole menneet rikki.
Aikoinaan sanoin että voin vaikka maksaa että pääsevät esiintymään ja töihin, niin ei kuitenkaan tarvinnut maksaa. Nyt on tyttärillä ihan kivat ja hyvät työpaikat.
Jos on liian ankara isä, mihin se voi johtaa,,,,,,,,,,,,en voi ymmärtää.Tässä on nyt kyse demokratiasta, tasapuolisuudesta. Kaikille ehdokkaille pitäisi lasten tulla "esiintymään." Niinistö oli vain ehdokkaana, kuten muutkin.
- Kesätuleeoletkovalmis
Punikit nillittämässä taas ihan turhasta. Jos penskat jotain "aatteellista" oppi, niin ihan hyvä. Punaterrori lakkasi muualla Suomessa jo kauan sitten, olisi aika loppua Vorssassakin.
- kesämenijo
Mutta mikä meteli oliskaan syntynyt, jos Laura Huhtasaaren vaalitilaisuuteen olisi vanhemmilta lupaa kysymättä viety lapsia esiintymään (saamaan esiintymiskokemusta)? Nillitys ei olisi riittänyt, vaan idean keksijä olisi erotettu virastaan.
Aina pitää ajatella asiaa myös toiselta puolelta ennen kuin huutelee.- kirjoitat_vailla_tietoa
"olisi vanhemmilta lupaa kysymättä viety lapsia esiintymään "
- kesämenijo
Olisi todella kiva tietää oliko lupa? Tiedätkö sinä?
- Punikkinarttu
Jälleen esimerkki porvarien ja kapitalististen suurpääomapiirien katalasta salahankkeesta. Onneksi meidän Taisto-Voitto oli tilanteen tasalla ja haistatti opelle pitkät, kun kysyttiin halukkuutta lähteä.
- AlksanteriTuppi
Minä sain Lottotytöltä makkaran Kokkareitten vaalihumussa, laulaa kauniisti.
- LottaPatsas
Kunnon punikit! Pitäisköhän Teidänkin jo laskea aseenne ja hypätä vuoteen 2018!? Teidän homeiset ja ummehtuneet muistonne eivät kehitä tämän päivän yhteiskuntaa. Hyvää Uutta Vuotta Kaikille!
- YngvieMalmsteenFan
Forssan nuortenkin demarien asenteet on 1920 luvulta, ilmankos niin helvetisti työttömiä. Torppaavat tehokkaasti kaikki hankkeet ja hankkivat kesiksen kaltaisia turhakkeita avainpaikoille.
- Ymmärrätkö
Demarit ja Vasemmistoliitto eivät kylläkään ole hallituksessa päättämässä maan asioista. Eiköhän sotesopat, eläkeläisten, työttömien ja opiskelijoitten leikkaukset ja kyykytykset ole ihan porvarihallituksen vika.
- kepulainen1
Vanhanen on maanantaina Forssassa. Kaikista kouluista varmaan lapset laulamassa.
- VORSSALAINEN2
Eivät ole kaikki koulut siellä laulamassa!
Ainakaan Vieremä
- Punainentori
Näytti torilla tarjottu soppa ja muu huvi maistuvan nillittäjillekin.
- nilli
Oiskohan verorahoillamme hankittu soppa?
- Fatipää
Lenin setä asuu Venäjällä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964774Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1082220Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321258
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621246- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4931059