kummassa parempi laatu lopputulemana
1) kuvataan 2.7 ja pakataan se photarilla fullhdksi
2) kuvataan alunperin jo fullhdtä ja tehdään siitä video
saako tapauksessa 1 parempaa laatua?
molemmissa käytetään samoja renderöintiasetuksia
2.7ksta1080p
8
112
Vastaukset
- Linux_Hihuli
yläpidolle on jo ilmotettu lian asialliseta alotuksesa. tällä pastalla kuuluu haukkua Windows 10
paskaksi jota NSA vakolee.- win.teini
Lastensuojeluun ilmoitettu.
- HuruHuruUkkoUkko
Huhuru-ukotko taas asialla
- ei_yksin_ratkaise
Ei ratkaise yksin resoluutio, vaan vaikuttaa myös onko lomitettu (interlaced) vai ei (progressive) ja fps ja pakkaaminen.
Yleensä kameralla kannattaa kuvata parhaalla mahdollisella laadulla, huonompaa kun voi värkätä parhaasta jälkeenkinpäin. Monet esimerkiksi GoProt eivät pysty kuvaamaan 60 FPS 2.7K -resoluutiolla, mutta FullHD:nä onnistuu, jolloin eittämättä FullHD:nä saa laadukkaamman lopputuloksen etenkin vauhtipätkistä.
Toisaalta videopöydällä pystyy 2.7K -videosta editoimaan tärisemättömän FullHD -videon tai hiukan myös rajaamaan valmista videota tiukemmin tarpeen mukaan.
Riippuu omasta tekniikasta, tarpeista ja kyvyistä.- goprolla_noin
Jos haluaa laadukasta hidastuskuvaa. voi olla hyvinkin kannattavaa kuvata alhaisemmalla resoluutiolla.
https://gopro.com/help/articles/Block/Available-Video-Resolutions-for-HERO5-Black-and-HERO5-Session - vastatkaaoikein
otetaanpa uusiks
1080p 25 (PAL)
2,7k 25 (PAL)
renderöidään ne ps elementsillä parh mahd asetuksilla lähtöjen mukaan
ei täs nyt mitään vaikeeta pitäs olla... saako paremmasta tehtyä terävämpää kuin tuo fullhd
? eron näkee vähintään 2.7k näytöllä tietysti. Avaaja: Kannattaa videoita 2.7k:lla ja sitten downsamplata pääosin parempaa laatua varten. Tämä on siis niin kauan kuin sinulla on hyvä downsample-algoritmi käytössä.
https://phantompilots.com/threads/shoot-in-4k-and-downsample-or-shoot-in-1080p-direct-which-gives-best-quality.38486/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h472973Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062751- 332649
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv392466Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151569- 321483
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061287- 1781219
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731070